REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Vasario 13 d. 15:01

Lietuvių kalbos dienos Kėdainiuose: nauji konkursai, neįprasti rengėjai

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


71793

Lietuvių kalbos dienos nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios Lietuvoje skelbiamos jau ketvirtą kartą. Šįkart Kėdainiai išsiskirs tuo, kad pirmą kartą bus organizuojami Kėdainių įmonių, įstaigų gražiausių pavadinimų rinkimai, ir tuo, kad prie įprastų šių dienų renginių organizatorių – švietimo ir kultūros įstaigų − šįkart jungiasi ir Kėdainių kurčiųjų organizacija, ir Ūkininkų sąjunga, ir netgi Dotnuvos slaugos namai.

Valstybinė lietuvių kalbos komisija, vykdydama Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto 2015 m. rugsėjo 30 d. posėdžio protokolo Nr. 106-P-34 nutarimą, 2019 m. vasario 16 d. – kovo 11 d. kviečia ketvirtą kartą surengti Lietuvių kalbos dienas Lietuvos įstaigose, visuomeninėse organizacijose ir lietuvių bendruomenėse užsienyje.

Lietuvių kalbos dienų pagrindinis tikslas yra didinti valstybinės kalbos prestižą, stiprinti kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos, prisiminti kalbą puoselėjusias asmenybes.

Pirmenybę šiemet siūlyta teikti Lietuvos Respublikos Seimo paskelbtiems Juozo Tumo-Vaižganto, Pasaulio lietuvių ir Vietovardžių metams. Taip pat mums, kėdainiečiams, svarbu, kad šiais metais mūsų kraštiečio Mikalojaus Daukšos „Postilei“ sukanka 420 metų.

Pagrindinis respublikinis renginys − Nacionalinis diktantas

Paprastai vasarį ir kovą vyksta keli respublikiniai kalbai skirti konkursai, tad kėdainiečiai, žinoma, prisidės prie jų. Štai Nacionalinio diktantas − tarptautinis suaugusiųjų ir moksleivių raštingumą skatinantis konkursas − 2019-aisiais organizuojamas jau 12-ą kartą. I turas − kovo 8 d. (penktadienį) 11 val. Kaip ir visada, Kėdainių rajono savivaldybėje Diktanto konkursas bus rengiamas. Suaugusieji jo rašyti galės ateiti į savivaldybės tarybos salę, o mokiniai rašys savo mokyklose.

Švietimo įstaigos − renginių vis daugėja

Mokyklos dalyvaus nacionaliniuose konkursuose, pvz., Vinco Kudirkos dailyraščio konkurse, „Švari kalba – švari galva“, kalbų konkurse „Kengūra“ ir kituose šalies mastu organizuojamuose renginiuose. Taip pat rengs savus konkursus, šventes, popietes bei kitus renginius. Ne vienoje mokykloje bus surengti raštingiausio mokinio, gražiausios rašysenos, meninio skaitymo konkursai, dailyraščio ir kitokios šventės, bus vedamos atviros lietuvių kalbos pamokos, integruotos lietuvių kalbos, dailės ir technologijų, kitos pamokos. Nebus apsieita ir be populiarių šiais laikais proto mūšių, viktorinų, kūrybinių dirbtuvių, akcijų.

Štai Akademijos gimnazijos lietuvių kalbos mylėtojai atlieka gimtinės vietovardžių tyrimus, surengs aptarimą bei vietovardžių piešinių parodą. Josvainių gimnazija ne tik organizuos plakato konkursą „Augu skaitydamas“, bet ir chorų karus „Dainuoju Lietuvą“. Šėtos gimnazija, be renginių mokykloje, vyks į Kauno Maironio lietuvių literatūros muziejų ir Juozo Tumo-Vaižganto memorialinį butą-muziejų.

Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras organizuos net kelis prasmingus renginius: vyks savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vyr. specialisto, Kėdainių krašto kultūros premijos laureato, kraštotyrininko, vietovardžių tyrinėtojo Ryto Tamašausko paskaita „Kėdainių krašto vietovardžių įdomybės“, susitikimas su kalbininke, žurnalo „Gimtoji kalba“ vyriausiąja redaktore Rita Urnėžiūte. Centras organizuos rajono gimnazijų ir respublikos suaugusiųjų mokymo centrų mokinių esė konkursą „Kalba – tautos kodas“, o rudenį įvyks baigiamasis renginys-konferencija, skirta M. Daukšos „Postilės“ 420-osioms metinėms.

LSU Kėdainių „Aušros“ progimnazija rinks Metų skaitytoją, popietę ir konkursą „Imkit mane ir skaitykit...“. Kėdainių „Ryto“ progimnazija bandys nustebinti akcija „Kalbos medis“, kurioje akcentuos patarles, priežodžius, frazeologizmus. Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazija rengs edukacinius užsiėmimus, skirtus mūsų kraštiečio Juozo Paukštelio 120-osioms metinėms paminėti, rinks geriausią skaitovą ir geriausiai skaitančią klasę, dalyvaus kraštotyros projekte „Kėdainių krašto dvarai ir parkai“. Dotnuvos pagrindinė mokykla rengia įdomų projektą, skirtą Vietovardžių metams: sudarys Dotnuvos miestelio ir aplinkinių kaimų žemėlapį su nuotraukomis. Į Labūnavos pagrindinę mokyklą atvyks Indrė Gaskaitė-Stankevičienė, pasakų vaikams autorė, programos „Pažintis su neregio pasauliu“ edukatorė. Įdomus kūrybinis darbas turėtų būti pavadinimu „Tradicinė mano kalbos juosta“. Pelėdnagių „Dobiliuko“ skyrius rengs interaktyvią konferenciją „Kaip surasti Lietuvą“, taip pat darys projektą „Gimtųjų žodžių apkabinimas“. Ne vieną projektą organizuoja ir Miegėnų pagrindinė mokykla. Įdomu būtų pamatyti „Gražiausių lietuviškų raidžių medį“ ir dalyvauti „Žodžių klajonėse“. Krinta į akis Kėdainių lopšelio-darželio planas surengti rajoninę ikimokyklinių įstaigų nuotraukų parodą „Raidės gamtoje ir architektūroje“.

Viešoji biblioteka – ruošiasi paminėti Mikalojaus Daukšos „Postilės“ 420 metų sukaktį

Bibliotekoje ir jos filialuose tradiciškai bus surengtos spaudinių parodos, skirtos Tarptautinei gimtosios kalbos dienai, Mikalojaus Daukšos „Postilės“ 420-osioms metinėms ir kt. Taip pat vyks įprastos viktorinos, popietės.

Gegužės mėnesį, jau nebe Lietuvių kalbos dienų metu, o Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga biblioteka ketina surengti konferenciją ir moksleivių dailyraščio darbų parodą „...Dievas ir pati prigimtis reikalauja kalbėti savąja kalba“/Mikalojus Daukša/, skirtą Mikalojaus Daukšos „Postilės“ 420 metų sukakčiai.

Kėdainių profesinio rengimo centras – lauks garbaus svečio iš Vilniaus, ekskursijų ir konkursų

Visada aktyviai ir įdomiai į Lietuvių kalbos dienų renginių šurmulį įsilieja ir Kėdainių profesinio rengimo centras. Šįkart bus surengti net du susitikimai – mokiniams ir mokytojams − su Valstybinės kalbos inspekcijos viršininku Donatu Smalinsku. Mokiniai klausys paskaitą „Kad lietuvių kalba nebūtų sunki ir nuobodi“, o su mokytojais bus kalbamasi tema „Laisvo kalbėjimo receptai“. Taip pat centre bus organizuojami skaitymai „Nusilenkime gimtajam žodžiui“, mokiniai vyks į Juozo Tumo-Vaižganto ir Knygnešių muziejų, dalyvaus konkursuose (Kauno regiono profesinio mokymo įstaigų mokinių lietuvių kalbos konkursas „Raštingiausias būsimasis darbuotojas“ ir kt.).

Savivaldybė – pirmą kartą rinks gražiausius lietuviškus Kėdainių įmonių ir įstaigų pavadinimus

Šiemet pirmą kartą bus organizuojami Kėdainių įmonių, įstaigų gražiausių lietuviškų pavadinimų rinkimai. Konkurso tikslas – skatinti įmones ir įstaigas rinktis lietuviškus taisyklingus pavadinimus. Tokius rinkimus jau daug metų organizuoja Lietuvių kalbos inspekcija: renka gražiausią pavadinimą Lietuvos mastu. Įmonių, įstaigų, kurių pavadinimai bus išrinktas kaip gražiausi, savininkai bus pasveikinti ir apdovanoti kovo 4 d. savivaldybėje. Pagerbimo renginyje dalyvaus Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas. Šiuos rinkimus padės įvykdyti ir Kėdainių profesinio rengimo centro mokiniai.

Beje, šiuo metu, iki vasario 19 dienos, vyksta balsavimas dėl gražiausio pavadinimo, renkamo visoje Lietuvoje. Galite balsuoti čia. Tarp pretendentų ir Kėdainių mažoji bendrija „Darni riba“. Neabejotina, ši įmonė papuls ir į Kėdainių rajono savivaldybės organizuojamo konkurso komisijos akiratį.

Kurčiųjų draugija, Ūkininkų sąjunga, Slaugos namai − kėdainiečių naujiena šalyje

Įprasta, kad Lietuvių kalbos dienas organizuoja mokyklos, kultūros centrai, bibliotekos, bet kad prisidėtų kurčiųjų ar ūkininkų organizacija ar net slaugos namai – to, ko gero, nėra buvę.

Kovo 1 dieną, Lietuvos kurčiųjų draugijos Kauno teritorinės valdybos Kėdainių pirminė organizacijos kvietimu, į Kėdainius atvyksta Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentas Kęstutis Vaišnora ir dalyvaus dviejuose renginiuose: J. Paukštelio progimnazijoje 12 val. turės užsiėmimą-pokalbį su mokiniais, o 15 val. skaitys paskaitą „Gimtoji gestų kalba, kurčiųjų kultūra, mitai ir įdomybės“ Kėdainių r. sav. M. Daukšos bibliotekoje. Turbūt ne kiekvienas žinome, kad gestų kalba yra pripažinta kaip gimtoji kalba. Daug ko mes apie tą kalbą nežinome, tad gera proga sužinoti iš tų, kas geriausiai išmano. Kviečiami vis, kam tai įdomu.

Ūkininkų sąjungos renginio data dar nėra tiksliai žinoma. Tai bus protmūšis, kuris vyks „Grėjaus namuose“. Vienas protmūšio turų bus skirtas lietuvių kalbai. Na, o Dotnuvos slaugos namai organizuos renginį, skirtą Tarptautinei gimtosios kalbos dienai ir paskelbtiems Žemaitijos metams, ir jis vadinsis „Pasikalbėkime žemaitiškai“.

Vietovardžių metams skirta konferencija – užbaigs Lietuvių kalbos dienas

Kaip ir kasmet, taip ir šiemet savivaldybė kartu su Kėdainių krašto muziejumi ir jo padaliniu Daugiakultūriu centru organizuoja baigiamąjį Lietuvių kalbos dienų renginį. Šįkart konferencija, į kurią ypač kviečiami mokytojai, vyresnių klasių mokiniai, bus skirta Vietovardžių metams ir vyks Daugiakultūriame centre kovo 22 dieną nuo 14 val. Joje pranešimus skaitys Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotojas dr. Laimutis Bilkis, savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vyr. specialistas, kraštotyrininkas Rytas Tamašauskas, Kėdainių krašto muziejaus muziejininkas, istorikas Vaidas Banys.
Renginio metu Mero padėkomis ir dovanomis bus apdovanoti įdomiausių, prasmingiausių, gražiausių Lietuvių kalbos dienų renginių organizatoriai.

Informacijos apie renginius reiktų ieškoti savivaldybės svetainėje www.kedainiai.lt, taip pat švietimo ir kultūros įstaigų, kitų organizatorių svetainėse.

Visos šalies renginių planas greitai bus paskelbtas Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetainėje

Kėdainių 2019 metų Lietuvių kalbos dienų renginių planas



REDAKCIJA REKOMENDUOJA