Lietuviams skausmingiausios – grynųjų pinigų ir naminių gyvūnų vagystės

Vilnius
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Lietuvos gyventojai labiausiai liūdėtų, jei vagys iš namų išneštų juose laikomus grynuosius pinigus. Antroje vietoje - galimos naminių gyvūnų vagystės, aplenkusios neatsiejamus šiuolaikinio gyvenimo atributus - mobiliuosius telefonus bei televizorius.

Tapkite mūsų draugu „Facebook“ ir sekite svarbiausias naujienas!

Draudimo bendrovės BTA užsakymu rugpjūtį tyrimų bendrovės RAIT atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa atskleidė, kad, vertindami vagysčių nuostolius penkiabalėje sistemoje, grynųjų pinigų vagystę žmonės vertina kaip galinčią juos nuliūdinti labiausiai - vidutiniškai 4,61 balo iš 5-ių, o naminių gyvūnų - 4,39. Į brangiausio namų turto penketuką taip pat patenka mobilieji telefonai (4,30), televizoriai (4,23) bei juvelyriniai dirbiniai (4,23).

Pinigų vagystė daugiausiai nuliūdintų finansiškai labiausiai pažeidžiamus žmones: bedarbius, moksleivius ir studentus.

„Namai Lietuvos gyventojams vis dar atrodo patikimesni už banką - akivaizdu, kad grynųjų laikymas „kojinėje“ yra taip įsitvirtinęs, kad nerimas dėl galimos jų vagystės neužleidžia ir, matyt, dar ilgai neužleis pirmosios vietos. Dėl jų praradimo labai nerimauja 70 proc. gyventojų. Pinigų praradimas yra jautrus ir dėl to, kad žmonės paprastai taupo didesniems pirkiniams, svarbioms progoms bei įvykiams, senatvei ar tiesiog sunkiems laikams, ir tai reiškia, kad jie ne kartą ir ne du turėjo kažko atsisakyti, kad sukauptų didesnę sumą“, - sako BTA turto draudimo produktų vadovė Dalia Strazdienė.

Tiesa ir tai, kad pinigai paprastai branginami dėl suteikiamų galimybių nusipirkti praktiškai viską: ir pačius namus, ir baldus, ir techniką. Tačiau apklausa parodė, kad antra pagal skausmingumą Lietuvos gyventojams būtų naminio gyvūno vagystė - jo gedėtų 64 proc. žmonių, o labiausiai išgyventų nevedę vyrai ir netekėjusios moterys.

„Teoriškai galima nusipirkti tos pačios veislės šunį arba katę, bet praktiškai tai yra mažieji šeimos nariai su savu charakteriu, elgesiu ir ritualais, kurių kitas gyvūnas nepakartos. Vieniši žmonės su naminiais gyvūnais sukuria itin stiprų emocinį ryšį, kurio nutrūkimas jiems yra labai skausmingas“, - sako D. Strazdienė.

Tyrimo duomenimis, po grynųjų pinigų ir augintinių pagal nuostolių svarbą rikiuojasi mobilieji telefonai, televizoriai ir juvelyriniai dirbiniai.

„Dėl mobiliojo telefono vagystės krimstųsi 59 proc. respondentų. Netekę televizoriaus ar juvelyrinių dirbinių liūdėtų po 54 proc. respondentų. Pirmajame penketuke pagal vagysčių sukeliamas neigiamas emocijas galima išskirti tris iš penkių galimų vagysčių taikinių, kurie turi emocinį krūvį: tai gyvūnai, mobilieji telefonai su asmeninėmis nuotraukomis, vaizdo įrašais ir kitais brangiais gyvenimo fragmentais, taip pat - juvelyrika, neretai koduojanti svarbias akimirkas ar žmones. Statistiškai reikšmingai dėl beveik visų žalų labiau jaudinasi moterys. Išsiskiria tik vaizdo ir garso aparatūra bei laisvalaikio įranga - dėl šių daiktų labiau nerimautų vyrai“, - tyrimo rezultatus komentuoja BTA atstovė.

Per septynis šių metų mėnesius Lietuvoje užfiksuota apie 1400 vagysčių iš gyvenamųjų patalpų. Dažniausiai pasigendama technikos, aparatūros, juvelyrinių dirbinių, taip pat ir sentimentalios vertės turinčių daiktų.

„Statistiškai didžiausios vagystės įvykdomos žiemos viduryje ar antroje jos pusėje. Ilgas tamsusis paros metas nusikaltėliams ypač palankus. Vagys taip pat žino, kad po švenčių namuose pagausėja vertingų daiktų: atsiranda naujos buitinės ar garso, vaizdo technikos, kompiuterių, juvelyrinių dirbinių. Atsižvelgdami į tai jie planuoja ir savo nusikaltimus. Tačiau būtina žinoti, kad vagys neatostogauja, o savo namų saugumu rūpintis reikia nuolatos, visus metus“, - sako D. Strazdienė.

Jos teigimu, kartais žmonės neįvertina, kad bėdą prisikviečia patys to nenorėdami.

„Kaip nėra apdairu socialiniuose tinkluose pasakoti apie tai, kad mėnesiui išvažiuojate atostogų, taip nerekomenduojama juose girtis naujais brangiais pirkiniais. Daugelis apie tai nesusimąsto, tačiau ne itin protinga, tarkime, naujų kompiuterių ar televizorių pakuotes išmesti į šalia namų esančius konteinerius, o juk neretai didelės pakuotės tiesiog sustatomos šalia jų. Visa tai - signalas vagišiams, kad pas jus verta „apsilankyti“. Jeigu pakuotę vis tiek ruošiatės mesti, bent jau sulankstykite ją išvirkščia puse į viršų ir įmeskite į konteinerį. Nenuvertinkite ilgapirščių sumanumo ir akylumo, nes, jeigu jie taikiniu pasirinktų jūsų namus, iš jų išneštų viską, kas įmanoma“, - primena BTA turto draudimo produktų vadovė.

Rinkos tyrimų bendrovė RAIT reprezentatyvią apklausą atliko rugpjūtį, joje dalyvavo daugiau kaip 1 tūkst. respondentų.

Draudimo bendrovė BTA yra viena iš didžiausių ne gyvybės draudimo bendrovių Lietuvoje, Baltijos šalių draudimo rinkos lyderės „Vienna Insurance Group AG“ narė. 2016 m. BTA užregistravo beveik 50 tūkst. žalų, klientams atlygino nuostolių už 36,4 mln. eurų. Ilgametę draudimo veiklos patirtį turinti bendrovė savo klientams siūlo vieną plačiausių draudimo produktų pasirinkimą rinkoje. Pernai BTA savo draudimo partneriu pasirinko daugiau nei 500 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta apie 1 mln. draudimo sutarčių už 67,7 mln. eurų.