Angle down Atgal

Lietuviams danguje pavyko užfiksuoti retą ir mįslingą reiškinį (vaizdo įrašas)

Įvairių gamtos reiškinių ir audrų fotografai, pasivadinę Sky Chasers LT nuolat nustebina įspūdingomis fotografijomis.

Šį kartą dviems iš jų, Mindaugui Gasparavičiui ir Lukui Jonaičiui, pavyko užfiksuoti retą ir mokslininkus itin dominantį reiškinį. Panašu, kad šiems fotografams pirmiesiems Lietuvoje pavyko įamžinti tokį fenomeną.

Viskas vyko rugsėjo 27 d. vėlų vakarą, kuomet susiruošę fotografuoti šiaurės pašvaistę fotografai įamžino šį tą daugiau.

STEVE (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement) yra tarsi aukštųjų platumų dangų nušviečiančių pašvaisčių pusbrolis, kuris pasirodo žemesnėse platumose.

Šis fenomenas palyginus pastebėtas ne taip ir seniai. Juokaujama, jog toks vardas STEVE duotas pagal animacinį filmą „Anapus tvoros“ (ang. Over the Hedge“), kurio veikėjai šiuo vardu vadino viską ko nepažinojo arba kuo nebuvo tikri.

Šį reiškinį atrado mokslininkai mėgėjai ir pašvaisčių fotografai.

Fotografijose pastebėtas švytėjimas kaip mat patraukė mokslininkų dėmesį, todėl buvo kreiptasi į Europos kosmoso agentūrą ir paprašyta informacijos iš „Swarm“ palydovų, kurie tyrinėja magnetinį žemės lauką.

Kalgario universiteto profesorius Eric Donovan lygindamas vaizdus užfiksuotus iš žemės ir derindamas juos su „Swarm“ judėjimu sugebėjo išmatuoti „Steve“ pavyzdžius.

Kuomet „Swarm“ palydovas skriejo pro šį fenomeną, jis 300 kilometrų aukštyje virš Žemės paviršiaus užfiksavo 3000 laipsnių pagal Celsijų temperatūros šuolį. Duomenys taip pat atskleidė 25 kilometrų pločio dujų juostą, kuri tekėjo gerokai greičiau nei ją supanti aplinka.

Jei STEVE formuotųsi taip pat, kaip ir pašvaistės, palydovų duomenyse turėtų būti matomas elektringų dalelių — elektronų ar jonų – pagausėjimas.

Bet kai STEVE pasirodo danguje užfiksuojamas tik nežymus elektronų ir protonų pagausėjimas, rašoma Geophysical Research Letters.

Tai reiškia, kad STEVE yra visiškai kitoks reiškinys, kurio formavimosi mechanizmas kitoks.

Mokslininkai stebisi, kad nors apie šį reiškinį žinoma nedaug, visgi jis yra ganėtinai dažnas, tačiau pastebėti jį nėra jau taip paprasta.

Pasitelkdami antžeminius stebėjimus, palydovus, milžiniškus informacijos kiekius bei piliečių užfiksuotus vaizdus jie ir toliau tyrinėja šį fenomeną.

Kviečiame pasižiūrėti ir lietuvių sukurtą filmuką iš įspūdingų reiškinių pilnos nakties.

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite