Lietuviai nori kurti ES kibernetines pajėgas - prisijungė suomiai

Lietuva
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Prie Lietuvos inicijuoto Europos Sąjungos Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų kūrimo projekto trečiadienį oficialiai prisijungė Suomija. Ketinimų protokolą pasirašė Vilniuje viešintis Suomijos gynybos ministras Jussi Niinistö.

„Suomija tampa jau aštuntąja ES šalimi nare, pasirašiusia tokį ketinimo protokolą. Tai praktiškai stiprina ES pastangas ir pajėgumus bendroje kovoje su grėsmėmis kibernetinėje erdvėje“, - sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Anksčiau ketinimų protokolą yra pasirašiusios Lietuva, Estija, Kroatija, Nyderlandai, Rumunija, Ispanija ir Lenkija, primena Krašto apsaugos ministerija. Tai yra labai svarbus žingsnis siekiant glaudesnio šalių bendradarbiavimo įgyvendinant Lietuvos pasiūlytą projektą pagal ES Nuolatinį struktūrizuotą bendradarbiavimą (PESCO).

Planuojama, kad projekte dalyvaujančių ES šalių narių kibernetinio saugumo komandos pavojingo kibernetinio incidento atveju virtualiu, o jeigu reikia - ir fiziniu būdu, įsitrauktų į incidento likvidavimą bei tyrimą.

Pasak Krašto apsaugos ministerijos, Vilniuje trečiadienį susitikę Lietuvos ir Suomijos gynybos ministrai su delegacijomis taip pat dalyvavo dvišaliuose pokalbiuose, kuriuose aptarė dvišalį ir regioninį bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje, galimybę Lietuvai ir Suomijai stiprinti bendradarbiavimą gynybos resursų srityje bei ES darbotvarkės klausimus.

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis taip pat pasidžiaugė Jungtinių ekspedicinių pajėgų (JEF) vystymusi ir visų partnerių, tarp jų Lietuvos ir Suomijos, aktyviu įsitraukimu siekiant glaudesnio bendradarbiavimo. R. Karoblis taip pat pažymėjo, kad Lietuvai yra itin svarbus dalyvavimas Šiaurės ir Baltijos šalių formato iniciatyvose.

Aptariant Lietuvos ir Suomijos ginkluotųjų pajėgų bendradarbiavimą, ministras R. Karoblis Suomijos kolegai padėkojo už 2018 m. puikiai suorganizuotas tarptautines pratybas „Northern Coasts“, kurios Lietuvos karinėms jūrų pajėgoms buvo itin vertingos.

Lietuvos pasiūlyta Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų ir savitarpio pagalbos kibernetinio saugumo srityje iniciatyva yra viena iš 17-os Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) patvirtintų projektų, kuriems 2017 m. pabaigoje patvirtino ES Taryba.

Lietuvos iniciatyva siekiama sukurti kas pusmetį rotuojamas ES Kibernetines greitojo reagavimo komandas, kurias sudarytų projekte dalyvaujančių šalių kibernetinių incidentų tyrimų ir kitų saugumą užtikrinančių institucijų specialistai.

ES bendradarbiavimo kibernetinėje gynybos srityje projekte iš viso dalyvauja 13 šalių narių: Lietuva, Estija, Ispanija, Kroatija, Lenkija, Nyderlandai, Rumunija ir Suomija yra šio projekto dalyvės, o Belgija, Graikija, Prancūzija, Slovėnija ir Vokietija yra šio projekto stebėtojos. Dar bent kelios šalys narės yra išreiškusios norą jungtis prie tarptautinių Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų kūrimo ateityje.

Nuolatinis struktūrizuotas bendradarbiavimas (PESCO) yra ES Lisabonos sutartyje numatytas instrumentas, skirtas gilinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje toms ES valstybėms narėms, kurių kariniai pajėgumai atitinka aukštesnius kriterijus ir kurios tarpusavyje yra susaistytos didesniais įsipareigojimais.

Suomijos ir Lietuvos kariuomenės bendradarbiauja įvairiose karinėse pratybose ir tarptautinėse operacijose. Suomijos kariai yra dalyvavę pratybose „Kardo kirtis“ (angl. Saber Strike), „Gintarinė viltis“ (angl. Amber Hope). Lietuvos kariai yra dalyvavę Suomijos organizuotose tarptautinėse pratybose „Northern Coasts“. Nuo 2012 m. Suomijos karinės oro pajėgos prisijungė prie Baltijos karinių oro pajėgumų treniruotės BRTE, kurios nuo 2016 m. pervadintos į „Ramstein Alloy“. Suomijos kariai su naikintuvais šiose treniruotėse dalyvauja kasmet nuo 2012 metų.

Šiuo metu Lietuvos ir Suomijos kariai bendrai dalyvauja septyniose tarptautinėse operacijose: NATO operacijose ir misijose Afganistane, Kosove ir Irake, ES operacijose ir misijose Malyje ir Viduržemio jūros regiono pietų centrinėje dalyje, taip pat JAV vadovaujamos koalicijos operacijoje Irake ir Jungtinių Tautų operacijoje Malyje.

Lietuva kartu su Suomija ir dar kitomis septyniomis Europos valstybėmis dalyvauja Jungtinės Karalystės vadovaujamose Jungtinėse ekspedicinėse pajėgose.

ELTA