Angle down Atgal

Lietuvaičių kūrybiškumui ribų nėra: senus daiktus prikelia gyvenimui su minimaliomis išlaidomis

Lietuvaitės tiesiog trykšta kūrybiškumu: socialiniuose tinkluose jos dalijasi savo rankomis atliktais darbais, su minimaliomis išlaidomis atnaujindamos senus daiktus ar netgi prikeldamos kambarius ir butus naujam gyvenimui. Feisbuke sukurta grupė „Prieš ir po“ vienija bendraminčius, kurie keičiasi naudingais patarimais ir pavyzdžiais. Naujienų portalas Etaplius.lt pakalbino kelias šios grupės nares, kurios sutiko išsamiau papasakoti apie pokyčius savo namuose.

Sena medinė spinta atgimė dangaus mėliu

Spinta prieš ir po atnaujinimo. A. Bulatovos nuotr.
Spinta prieš ir po atnaujinimo. A. Bulatovos nuotr.

Arina Bulatova papasakojo, kaip jai pavyko atsinaujinti pasenusią spintą. Naujomis spalvomis nudažyti ją tekainavo apie 15 eurų ir dvi dienas darbo:

„Sena sovietinė medinė spinta, tarnavusi nemažai metų. Nekilo rankos jos išmesti dėl jos kokybės, tokių dabar nemanau, kad būtų lengva rasti.

Nuėmėm dureles ir stalčius, laką pašveitėm su lakui nuimti skirtomis kempinėlėmis. Nuvalėme dulkes. Kitas žingsnis – gruntas, bet mes jį praleidome, nes šitiems dažams gruntas nėra būtinas. Dažėme 3 sluoksniais su 16 valandų tarpu, kaip parašyta instrukcijoje. Po to surinkome spintą ir viskas. Liko tiktai rasti tinkamas rankenėlės ir tarnaus dar kelis dešimtmečius.

Grupė įkvėpė pabandyti, nes nieko iš to neprarasim. Rezultatu likome labai patenkinti ir planuojame dabar atnaujinti visą seriją baldų. Tai gaunasi dešimčia kartų pigiau nei pirkti naujus, o ir aplinka neteršiama išmestas baldais. Spintos atnaujinimas kainavo apie 15 eurų ir 2 dienas darbo. Naudojome švitrinimo kempinėles, dažus „Viva color furniture 30“ N6.08.61 atspalvį, teptuką ir mažą dažymo volelį trumpais šeriais.“

Spinta po pirmo sluoksnio dažų. A. Bulatovos nuotr.
Spinta po pirmo sluoksnio dažų. A. Bulatovos nuotr.
Spinta po antro sluoksnio dažų. A. Bulatovos nuotr.
Spinta po antro sluoksnio dažų. A. Bulatovos nuotr.
Galutinis variantas. A. Bulatovos nuotr.
Galutinis variantas. A. Bulatovos nuotr.

Senas baldas tapo meno kūriniu

E. Kušleikienės nuotr.
E. Kušleikienės nuotr.

Kita grupės narė Edita Kušleikienė senutėlę spintelę pavertė tikru meno kūriniu. Kaip ji sako, nors baldą atnaujino prieš kelis metus, šių dienų kainomis tikrai galima būtų įtilpti į 15 eurų sumą.

„Spintelė senut senutėlė, jau buvo išmesta į garažą. Visad knietėjo išbandyt baldo atnaujinimą, tad tikrai nebuvo gaila, jei ir sugadinsiu. Visa technika paprasta. Nušvitrintas lakas, tada baltas gruntas ir dekupažas. Kad paveikslas įsilietų, o nebūtų tiesiog priklijuotas „kleckas“, pritapyta tęsinys pievos ir dangus. Naudojau paprastus akrilinius dažus, vėliau nulakavau. Pakeistos spintelės rankenėlės. Tai kaip ir viskas, rezultatas visai neblogas, spintelė tarnauja ir toliau.

Nepirkau dažų specialiai spintelei, naudoju tokius savo darbui. Paprasti akriliniai dažai ir tiks bet kokios firmos + lakas vandens pagrindu. Manau, šių dienų kainom tikrai tilpčiau į 15 eurų, nes spintelė dekoruota dar prie litų.“

E. Kušleikienės nuotr.
E. Kušleikienės nuotr.

Iš paprastų dėžučių – namų interjero aksesuarai

L. Pavlovskos nuotr.
L. Pavlovskos nuotr.

Liucija Pavlovska pačias paprasčiausias, visiems gerai pažįstamas dėžutes nuo „Lavazza“ kavos bei tuno konservų pakeitė taip, kad galima būtų pagalvoti, jog šie aksesuarai pirkti brangioje parduotuvėje.

„Skardines nuo „Lavazza“ kavos ir tuno konservų padekoravau ir laikau visokias smulkmenas siuvimui (sagas, spaudes, metalines detales rankinėms).

Naudotos priemonės: skardinė nuo kavos ir tunų konservų, švitrinimo popierius, akriliniai balti dažai, akrilinis lakas, klijai dekupažui, servetėlės (vienas sluoksnis). Dažus pirkau iš „Ermitažo“, lakas iš „Senukų“ – šitas blizgus, bet būna ir matinis. Klijai iš specializuotos parduotuvės Vilniuje.

Kavą išgerti, tuną suvalgyti, skardines išplauti, nušveisti su švitrinimo popieriumi. Su virtuvės kempine (nauja) ir baltais dažais ištapšnoti skardines (2-3 kartus, priklausomai nuo dažų, kaskart palikti išdžiūti 1-2 val.). Tuomet su klijais priklijuoti servetėles, palaukti kol išdžius (2 val.), nušveisti kraštus, nulakuoti 5 kartus. Džiaugtis rezultatu ir kitus užkrėsti dekupažo technika!“

Naudotos priemonės. L. Pavlovskos nuotr.
Naudotos priemonės. L. Pavlovskos nuotr.

Senas stalas stebina nauju vaizdu

Stalas prieš ir po atsinaujinimo. A. Veličkaitės nuotr.
Stalas prieš ir po atsinaujinimo. A. Veličkaitės nuotr.

Akvilė Veličkaitė seną stalą atnaujino akriliniais dažais, pabrėždama jo autentiškus medžio raštus.

„Mane įkvėpė kiemo galerija Kaune, supratau, kad viskas gali būti menas. Stalą gavau netikėtai ir pradėjau galvoti, ką su juo padaryti. Iš pradžių tiesiog gražiai nušveičiau stalviršį.

Labai patiko medžio raštai, norėjau juos palikti, tik apipavidalinti. Nusprendžiau naudoti akrilą. Iš pradžių piešiau teptuku, tiesiog paryškinau natūralius raštus.

Paskui nusprendžiau paeksperimentuoti ir dažyti kempine. Lėkštėje sumaišius spalvas, purškiau kempinę vandeniu, po truputį merkiau į dažus ir braukiau per stalą. Kai nudžiuvo stalviršį padengiau blizgiu laku vandens pagrindu.

Kitas stalo dalis lengvai apšveičiau ir nudažiau vyšnine spalva (alkidinė emalė). Dabar jau žinau, kad prieš dažant juos geriau šiek tiek skiesti.

Naudotos priemonės: lakas (kainos nežinau, bet apie 20 eurų), akriliniai dažai, šveitimo kempinės ir diskeliai.“

Stalo paruošimas. A. Veličkaitės nuotr.
Stalo paruošimas. A. Veličkaitės nuotr.
Dažymo procesas. A. Veličkaitės nuotr.
Dažymo procesas. A. Veličkaitės nuotr.
Naudotos priemonės. A. Veličkaitės nuotr.
Naudotos priemonės. A. Veličkaitės nuotr.
comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite