Angle down Atgal

Liepsnoja Amazonės džiunglės: nuo dūmų San Paule diena virto naktimi

Pirmadienį San Paule buvo tiek dūmų, kad diena tiesiog virto naktimi. Šie dūmai iš liepsnojančių Amazonės džiunglių ir jie atkeliavo net 2700 km. atstumą.

NASA palydovų duomenimis, dūmai pasklidę virš Brazilijos, Bolivijos ir Paragvajaus.

Gaisrai Amazonijoje šiais metais išaugo 82 proc., palyginus su tuo pačiu laikotarpiu kaip pernai ( nuo sausio iki rugpjūčio).

Didžiausi gaisrai niokoja šiaurinę Braziliją ir tai paskatino Brazilijos Amazono valstijos valdžią paskelbti nepaprastąją padėtį.

Rondonijoje (šiaurės vakarinė Brazilijos dalis), šalia Bolivijos, dega apie 1000 hektarų. Tiršti dūmai žmonėms sukelia problemų su sveikata, taip pat apriboja matomumą, ypač kalbant apie keliavimą oru.

© Twitter
© Twitter

Skelbiama, kad šių gaisrų sukėlėjai yra patys žmonės. Visgi, didžiąją metų dalį čia gaisrai yra gan reti. Tačiau sausesniais liepos ir rugpjūčio mėnesiais daugelis žmonių naudoja ugnį žemės ūkio darbams, ganyklų priežiūroms.

Gaisrai Amazonijoje nėra natūralus reiškinys, tačiau juos sukelia sausros ir žmogaus veiksnių kombinacija.

Klimato pokyčiai, miškų naikinimas yra susiję su sausrų plitimu Amazonėje.

Anot mokslininkų, sausrų metu medžiai sukaupia mažiau vandens, todėl jų augimas sulėtėja, vadinasi jie negali iš atmosferos pašalinti tiek anglies dioksido, šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Galiausiai medžiai džiūsta, numeta lapus, jų lapija mažėja todėl atidengiami didesni plotai žemės ir tai paskatina ją prarasti daugiau drėgmės, kuri neleidžia kilti gaisrams.

Šie gaisrai yra tokie sukrečiantys, kad socialiniuose tinkluose plinta grotažymė #PrayforAmazonia, kuri ragina žmones palaikyti Amazoniją (melstis už ją), ne vien dėl gaisrų, bet ir dėl kitų čia esamų problemų. Taip žmonės ragina pasaulį atkreipti dėmesį į tai, kokie negeri dalykai čia vyksta.

© Leandro Mota | Twitter
© Leandro Mota | Twitter

Remiantis INPE( National Institute for Space Research) palydovų duomenimis, liepos mėnesį Amazonės miškų naikinimas padidėjo net 278 proc. nuo 2018 m. liepos. Tačiau Brazilijos prezidentas Jair Bolsonaro, tikras klimato pokyčių skeptikas, pažadėjo pramonei atverti Amazoniją, o palydovų duomenis užginčijo ir atleido INPE generalinį direktorių.

Jei taip ir toliau bus naikinami Amazonės miškai, tuomet čia teliks tik savana. O juk Amazonės miškai yra didieji Žemės plaučiai, kurie padeda stabilizuoti anglies dioksido emisijas.

Tačiau Amazonės miškai dega jau tris savaites ir dėl to nėra nieko daroma.

Žmonės pasibaisėję ir jungdamiesi šaukiasi pasaulio dėmesio ir pagalbos. #PrayforAmazonia !

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite