Angle down Atgal

„Lieporiečio dieną“ – dėmesys garsiausiems rajono gyventojams

Lapkričio 27 dieną, penktadienį, Lieporių bendruomenės centro iniciatyva vyks šventinė bendruomenės narių sueiga „Lieporiečio diena“, kurios metu bus pagerbti iškiliausi šiemet jubiliejines sukaktis minintys lieporiečiai.

Šventinė sueiga organizuojama įgyvendinant projektą „Bendruomeninių veiklų plėtra Šiaulių mieste: aktyvios ir save auginančios bendruomenės link“. Renginį finansuoja – Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Mintis surengti „Lieporiečio dieną“ kilo Lieporių bendruomenės centro pirmininkei Elvyrai Užkuraitienei. „Šio renginio atsiradimą lėmė pandemija. Atitolome vienas nuo kito, negalime susitikti, pasveikinti svarbiomis progomis. O jų per metus būta ne viena. Todėl nusprendėme, kad reikėtų surinkti iškiliausius, šiemet sukaktis mininčius, esamus ir buvusius Lieporių rajono gyventojus ir tiesiog paskirti jiems dieną, pavadinti ją „Lieporiečio diena“, – pasakojo E. Užkuraitienė.

Pandemija pakoregavo ne tik susitikimus, bet ir patį renginį. Dėl Lietuvoje paskelbto karantino „Lieporiečio diena“ vyks nuotoliniu būdu. Visgi Lieporių bendruomenės centro pirmininkė tikisi, kad šis renginys taps gražia kasmetine tradicija ir galbūt kitąmet visus suburs draugėn. 

Surinko 20 lieporiečių

Didžiausias darbas atiteko Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Lieporių filialo vyr. bibliotekininkei Nijolei Petraitytei. Moteris atsakingai rinko medžiagą, ieškojo informacijos apie šiemet sukaktis švenčiančius esamus ir buvusius lieporiečius. „Paskaitoje pristatysiu 20 žymių Lieporių rajono gyventojų. Tai ir anapilin išėjusios asmenybės, ir dabartiniai šviesuliai. Kai kurių biografijos labiau žinomos, kai kuriuos teko atrasti iš įvairių veiklos sričių. Tai medicinos, literatūros, meno žmonės, vienaip ar kitaip prisidėję prie Šiaulių miesto kultūros“, – teigė N. Petraitytė.

Pasak bibliotekininkės, žymių lieporiečių paieškos tapo tikru iššūkiu, bet kartu suteikė ir įdomios informacijos, netgi netikėtų atradimų. „Iš caro laikų labiausiai nustebino kunigo Kazimiero Gabrielaičio atradimas. Tai aktyvus tarpukario visuomenės veikėjas, choro vedėjas, buvęs tremtinys“, – atradimais dalijosi N. Petraitytė.

Į žymių lieporiečių gretas pateko ir akušerė P. Kaupytė, poetas, vertėjas B. Puzinas, ilgametė žurnalistė E. Leviškienė, literatūrologė D. Striogaitė, gidas S. Stasiūnas, tautodailininkė A. Steponavičienė ir kiti svarbių darbų nuveikę, šiemet sukaktis minintys su Lieporių rajonu susiję asmenys.

Tautodailininkė A. Steponavičienė: „Karpiniai visada mane žavėjo“

Tautodailininkė A. Steponavičienė sakė esanti maloniai nustebinta parodytu dėmesiu. Šiemet jubiliejų švenčianti moteris ne kartą su savo kurtais karpiniais dalyvavo respublikinėse parodose, tapo liaudies meno konkurso-parodos „Aukso vainikas“ nugalėtoja.

„Tautodaile susidomėjau dar 1987 metais. Pradėjau nuo to, ką rasdavau gamtoje. Iš akmenėlių, šakelių gaminau suvenyrus, papuošalus. Po to mezgiau“, – apie pasirinktą kelią pasakojo moteris.

Visgi labiausiai A. Steponavičienė išgarsėjo savo karpiniais. Pasak moters, tai lėmė jos profesija: „Dirbau pedagoge, tuo metu tekdavo karpyti įvairias dekoracijas, nuo to ir pradėjau. Nors karpiniai visada mane žavėjo, traukė jų paslaptis, giluma. Tai puiki galimybė išreikšti save“, – pasakojo tautodailininkė.

Gidas S. Stasiūnas: Lieporiečių ir liepų ryšys akivaizdus

Į žymių lieporiečių gretas įtrauktas gidas S. Stasiūnas ne tik pasidžiaugė šiuo renginiu, bet ir papasakojo apie  Lieporių pavadinimo kilmę. 

Pasak gido, Lieporių pavadinimas yra absoliučiai unikalus, antro tokio nerastume. Jis kildinamas nuo žodžio liepa. A. Liepienės legendoje minima aisčių gentis, ieškojusi liepų. Ėjo ir šaukė „Liepų reikia, liepų reikia!“ – pasakojo S. Stasiūnas.

Kad Lieporiai labai artimai susiję su liepomis, rodo ir archeologiniai radiniai – liepų tošies kibirėliai. Jie aptikti senuosiuose Lieporių šuliniuose. Liepos tošis puikiai tiko amatininkų darbams. O pats amatininkas, kuris gamindavo naudingus daiktus iš liepos, buvo vadinamas lieporiumi.

S. Stasiūno teigimu, lieporiečių ir liepų ryšys išlikęs iki šių dienų: „Atvykite vasarą, kai žydi didžioji Lieporių liepa, ir pamatysite – viršuje dūzgia bitės, o apačioje – lieporiečiai“, – šmaikštavo gidas.

 

 

Remiamas turinys

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite