Lengviau laimėti loterijoje, nei Šiauliuose išsižioti burnos chirurgui

Šiauliai
Oswaldoruiz nuotr.
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šiauliečio Mariaus bandymas užsiregistruoti pas burnos chirurgą Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centre priminė loteriją: nusišypsos sėkmė ar ne? „Nors kai nusiperki bilietą, bent jau turi tikimybę laimėti. O pas burnos chirurgą tikimybės papulti neturėjau jokios“, – patikslina jis. Šiauliuose šiuo metu dirba vienas neprivatus burnos chirurgas. Dydžiu ir gyventojų skaičiumi panašiame Panevėžyje – aštuoni.

„Nėra vietų“ išgirdo tris kartus

Siuntimą pas burnos chirurgą Mariui išrašė jo šeimos odontologė. „Žinojau, kad pas gydytoją specialistą kitą dieną nepapulsiu. Galvojau, reikės palaukti dvi–tris savaites“, – iš savo naivumo dabar juokiasi šiaulietis.

Mariaus odontologė patarė kreiptis į Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centre dirbančius specialistus – taip vyras ir padarė. „Paskambinau, pasisveikinau, pasakiau, kad noriu užsiregistruoti. Registratorė: „Nėra vietų.“ Dar suburbėjo, kad registruoja pirmą mėnesio dieną, ir numetė ragelį. Vėl skambinu – sakau: „Atsiprašau, nelabai supratau – tai jūs manęs apskritai neregistruosite?“ Registratorė: „Ne, galime registruoti tik pirmą mėnesio dieną.“ Dar pasakė, kad penktadieniais kartais atsiranda talonų kitai savaitei, ir vėl numetė ragelį“, – pokalbį prisimena Marius.

Tos pačios savaitės penktadienio rytą šiaulietis nutarė dar kartą mėginti laimę – mažu pasiseks. Prisiskambinus į Odontologijos centrą, registratorė trumpai paaiškino, kad nėra vietų, ir numetė ragelį. „Na, gerai, sulaukiau tos pirmosios mėnesio dienos. Skambinu – nėra vietų. Skambinu kitą penktadienį – nėra vietų“, – sako Marius.

Seniau – eilėje prie dešros, dabar – pas chirurgą

Vėliau šiaulietis sužinojo, kad žmonės nuo ankstaus ryto stovi gyvose eilėse prie dar uždarytų Odontologijos centro durų. „Pažįstamas, kuriam reikėjo išrauti dantį, taip stovėjo. Buvo dešimtas eilėje ir vos pavyko užsiregistruoti. Kaip sovietiniais laikais...“ – stebisi Marius.

Besibaigiant kantrybei ir odontologės išrašyto siuntimo laikui, šiaulietis nusprendė kreiptis į Kauno klinikų specialistus. „Kai paskambinau, manęs paklausė, ar nebus per vėlu, jeigu priims po trijų savaičių?“ – šypteli Marius ir dėkoja Kauno chirurgams, išsprendusiems jo sveikatos problemas.

Odontologijos centre – pragiedrulys

Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centro vedėjas Rimas Milvydas linkęs nedramatizuoti situacijos. „Pacientas pasielgė teisingai. Kadangi tai yra antrinio lygio paslauga, tiek mes, tiek ligonių kasos skelbiame, kuriose įstaigose eilės trumpesnės – kad visi nesiveržtų į vieną įstaigą“, – sako vedėjas.

Odontologijos centre šiuo metu dirba tik vienas burnos chirurgas. Prisivilioti naujų specialistų, anot R. Milvydo, labai sudėtinga. „Vis tik turime mažą pragiedrulį – nuo spalio mėnesio pas mus pradės dirbti naujas jaunas chirurgas. Labai džiaugiamės, kad, ilgai ieškojus, pavyko prisikalbinti šį specialistą“, – sako vedėjas.

Tiesa, naujasis burnos chirurgas Odontologijos centre dirbs ne visu, o 0,25 etato.

Šiauliuose – vienas, Panevėžyje – aštuoni

Gandas apie burnos chirurgų trūkumą pasklidęs toli. „Tą problemą žinau: kiek metų dirbu, tiek pas jus trūksta chirurgų“, – sako Panevėžio miesto odontologijos poliklinikos direktorius Karolis Valantinas.

Jo vadovaujamoje poliklinikoje šiuo metu dirba aštuoni burnos chirurgai, du iš jų specializuojasi vaikų burnos chirurgijoje. Penki chirurgai dirba visu etatu, o trys – puse etato. „Mūsų burnos chirurgų amžiaus vidurkis – arti pensinio. Jie kaip pradėjo dirbti poliklinikoje prieš daug metų, taip ir tebedirba. Jaunų chirurgų dar nė karto nebuvome prisivilioję, bet ir poreikio kol kas nėra“, – pasakoja K. Valantinas.

Anot jo, panevėžiečiai burnos chirurgų gausa nesiskundžia, tačiau poliklinika sulaukia Valstybinių ligonių kasų priekaištų. Priminsime, kad už antrinio lygio paslaugas, kurioms priskiriamas ir sudėtingesnis danties rovimas, Valstybinės ligonių kasos moka papildomai.

„Jos mus nuolatos kaltina, kad, lyginant su šalies vidurkiu, suteikiame labai daug konsultacijų. Dantį išrauti, aišku, gali ir šeimos odontologas – būtų pirminė paslauga. Bet jeigu jis tik kariesą gydo, tai dantims šalinti neturi nei instrumentų, nei, liaudiškai kalbant, yra „ranką atmušęs“. Šiauliai ligonių kasoms geresni. Bet nežinau, ar patiems šiauliečiams gerai, kai negauna paslaugų. Ligonių kasos apsimeta, kad nemato šitos problemos, žaidžia skaičiais ir tiek“, – sako K. Valantinas.

Vadovas negali pasakyti, kiek konkrečiai šiauliečių apsilanko Panevėžio miesto odontologijos poliklinikoje, tačiau pacientų iš Šiaulių įstaiga sulaukia. Kita dalis šiauliečių, kaip spėja K. Valantinas, vyksta į Kauną, rečiau – į Vilnių arba apskritai renkasi privačias odontologijos paslaugas.