REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Spalio 8 d. 17:10

Lengviau bėdos išvengti negu iš jos išsivaduoti

Šiauliai

Kantrybės. Reikia tik laiko ir kantrybės, norint namų sąlygomis gydyti įaugusį nagą. Galima pasigaminti šiltą vonelę su druska, soda ar vaistažolėmis ir pėdas pamirkyti 15–20 minučių. Stephanie Berghaeuser nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


16412

Įaugęs nagas ne tik subjauroja kojų ar rankų nagų išvaizdą, bet dažnai dar sukelia stiprų skausmą, pūliavimą bei kitas rimtas komplikacijas. Ši nemaloni ir, atrodo, menka problema, daugybei žmonių neleidžia ramiai gyventi.

Ne tik neestetiška, bet ir skausminga

Kojų nagai auga lėtai ir turi skirtingas pakitimų formas. Vienas rimčiausių sutrikimų – skausmingai įaugantys nagai. Tai labai dažnai pasitaikanti problema, kartu ir signalas pasirūpinti sveikata, nes infekcija gali pažeisti kitus audinius. Pėdų priežiūros specialistė Rūta Gelvonė sako pastebėjusi, jog dažnai žmonės gėdijasi spręsti nagų problemas, taip leisdami juos užklupusiai problemai dar labiau suvešėti.

Kuomet vargina įaugęs kojos piršto nagas, dažniausiai nukenčia didysis kojos pirštas ir dažniau išorinė nei vidinė jo pusė. Stiprus skausmas, tinimas, paraudimas, pūliavimas – įaugusio nago simptomai. Šios problemos atsiradimą lemia įvairios priežastys: aukštakulnė ir siaura avalynė, kai koja nuolat spaudžiama nepatogiuose batuose. Su tuo itin dažnai susiduria moterys.

Įtakos turi ir neteisingai kerpami nagai. Kerpant nagą kreivai, rizikuojama, kad augant nagui jo pakraštyje susiformuos nusmailėjimas, kuris ir įaugs į odą. Toks smailas ir aštrus nago plokštelės galiukas lengvai skverbiasi gilyn, draskydamas audinius.

Kaskart traumuojant pirštus, bėgiojant ar spiriant, galima nesunkiai pažeisti pėdos, čiurnos kaulus, raumenis, odos audinius ir pan. Visa tai irgi gali lemti kojos nago įaugimą.

Įaugs kojos ar rankos nagas ar ne, įtakos turi ir įgimtos nago deformacijos, vyresnis amžius. Pasitaiko atvejų, kad žmogaus nago forma jau nuo pat gimimo yra kitokia ir linkusi įaugti. Taip pat žmogui senstant keičiasi nago plokštelės forma, todėl vyresnio amžiaus žmonės dažniau susiduria su šia problema.

Kojų nagų įaugimui įtakos turi ir pėdų prakaitavimas. Dėl jo nagas suminkštėja, ima lūžinėti, todėl kojų higienai skirti dėmesio būtina ne mažiau nei rankoms.

Jeigu jūs paveldėjote plokščius, plonus, trapecijos formos nagus, taip pat susiduriate su rizika, jog ilgainiui įaugs nagas.

Nors dažniau įauga kojų nykščio nagas, pasitaiko atvejų, kai įauga ir rankos nagai. Įprastai, kaip būdinga ir kojų nagams, įauga vienas išorinis nago kraštas, tačiau gali įaugti ir abu kraštai, kurie netrukus praduria nago krašto odą ir minkštuosiuose audiniuose pradeda formuotis infekcijos židinys. Jeigu pastebėjus šiuos pradinius simptomus nieko nedaroma, ilgainiui nagas supūliuoja, tampa sunku vaikščioti, priminti pėdą, ir žmogui telieka vienintelė išeitis – chirurginis įaugusio nago gydymas, kurio pobūdis priklauso nuo konkrečios situacijos.

Operacijos galima išvengti

Pėdų priežiūros specialistė sako, jog kai nagas dar įaugęs nedaug, paraudimas menkas, o skausmas – pakenčiamas, efektyvu išbandyti sąsagas. Tai – specialios plokštelės, kurių veikimo principas primena spyruoklę. Prie nago paviršiaus jos tvirtinamos specialiais klijais, o kai nagas auga, sąsagos tempiasi, kartu tiesindamos ir pačios nago plokštelės formą. Pamažu koreguojama nago būklė mažina infekciją šalia esančiuose audiniuose, kol problema visiškai išnyksta.

Anot specialistės, profilaktiškai pasirūpinti, kad nevargintų įaugę nagai, gali kiekvienas, nepaisant to, ar turite rizikos susidurti su šia problema, ar ne. Pirmiausia reikia pasirūpinti tinkama avalyne – atsisakyti smailų, spaudžiančių batų bei ankštų kojinių.

Ne ką mažiau svarbu teisingai kirpti nagus. Specialistė sako pastebėjusi, jog retai kerpame nagus tiesiai, dažniausiai juos užapvaliname, formuojame V formą, kerpame pernelyg trumpai. Tuo tarpu nagai negali būti užapvalintais kraštais, juos reikia kirpti tiktai tiesia linija. Nukirptus nagus patariama nudildinti, kad kraštai nebūtų aštrūs. Jeigu nagai kieti, juos apkirpti sunku, geriausia prieš kirpimą kojas pamirkyti šilto vandens vonelėje. Odeles aplink nagą reikia šalinti itin atsargiai, neplėšti jų.

Suprantama, negalima numatyti, kada patirsime traumą, tačiau sportuojant reikėtų kuo labiau vengti įvairių kojų sužalojimų. „Vadovaukitės taisykle, jog visuomet lengviau bėdos išvengti nei iš jos išsivaduoti“, – sako pėdų priežiūros specialistė.

Ne taip sunku, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio

„Viskas ganėtinai paprasta, – tikina R. Gelvonė. – Reikia tik laiko ir kantrybės, norint namų sąlygomis gydyti įaugusį nagą, naudojant liaudiškas priemones.“

Galima pasigaminti šiltą vonelę: įberkite 1 šaukštą jūros druskos ir pėdas pamirkykite 15–20 minučių. Tai ne tik suminkštins odą aplink nagą, bet ir dezinfekuos audinius. Beje, kol pirštas gyja, svarbu kuo daugiau vaikščioti basomis ir kuo dažniau keisti kojines, kurios jokiu būdu neturi būti pasiūtos iš sintetinio audinio, kad nesikauptų bakterijos ir nekiltų infekcija. Pastarajai užklupus, pirštas pradeda stipriai pūliuoti ir skaudėti.

Veiksminga kojas pamirkyti ir šiltame vandenyje su geriamosios sodos (1 šaukštas sodos litrui vandens) tirpalu.

Kai nagas tik pradeda įaugti, labai efektyvios ramunėlių nuoviro vonelės. 6 šaukštai džiovintų vaistinės ramunėlės žiedų užplikoma 2 litrais verdančio vandens ir laikoma apie 45 minutes, kad prisitrauktų. Po to nusunkiama, pašildoma tiek, kad būtų malonu, ir daromos kojų vonelės, laikant tol, kol vanduo visiškai atvėsta. Ramunėlių nuoviras dezinfekuoja ir suminkština nagą, todėl jį galima kilstelėti vatos gumulėliu, sumirkytu jode.

„Vasara – puiku metas pasirūpinti vaistinių žolelių nuovirais, kuriuos galite užšaldyti į ledo kubelius. Reikalui esant, tereiks keletą ledo kubelių įmesti į šilto vandens vonelę“, – pataria specialistė.

Įaugusį nagą pravartu 20 minučių mirkyti vonelėje su ištirpintu antibakteriniu muilu. Po 20 minučių mirkymo reikėtų kojas gerai nusausinti ir pakišti po įaugusiu nagu sterilios vatos tamponėlį, kuris lengvai pakels nagą. Šią procedūrą reikėtų kartoti kiekvieną dieną.

Jeigu pradeda pūliuoti rankos piršto nagas, pabandykite jį gydyti svogūnu. Skaudamą vietą apdėkite smulkiai supjaustyto svogūno gabalėliais, palaikykite per naktį, o rytą vėl apdėkite šviežiu svogūnu.

Pūliuojantį pirštą galite pamirkyti ir karštame vaistažolių nuovire. Po valgomąjį šaukštą vaistinių ramunėlių ir kalninės arnikos užplikykite stikline verdančio vandens, palaikykite 10 minučių, kad pritrauktų, nukoškite. Šiame šiltame nuovire pūliuojantį pirštą patartina mirkyti kelis kartus per dieną.

Visos šios procedūros veiksmingos vos pradėjus įaugti nagui, tačiau kai problema itin arši, įaugusio nago gydymą reikia patikėti medikams.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA