Legendinis Užuguosčio karnavalas – kur kas daugiau nei vien renginys

Kaunas
Ramutė Šimukauskaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Prieš penkerius metus buvusių Užuguosčio mokyklos mokinių iniciatyva atkurtas mokyklinis renginys šiandien jau prilygsta svarbiai ir reikšmingai Prienų krašto šventei. Be šio renginio žiemos šventinio laikotarpio neįsivaizduoja ne tik Užuguosčio bei kitų Stakliškių seniūnijos gyvenviečių gyventojai, bet ir kraštiečiai iš visos Lietuvos. Gruodžio 28 d. Užuguosčio sporto salė vėl virto koncertine sale, kurios scenoje pasirodė ir vietiniai, ir žinomi Lietuvos atlikėjai.

Dar Užuguosčio mokyklos gyvavimo laikais (1798-2008) paskutinius veiklos dešimtmečius organizuotas Užuguosčio karnavalas išsiskyrė tuo, kad vakarinė jo dalis buvo atvira visiems, t.y. ne tik mokyklos bendruomenei, bet ir Užuguosčio kaimo gyventojams. Bandoma atminti, kad Užuguosčio karnavalas pradėtas organizuoti nuo 1940-1941 metų, kai buvo pastatytas pirmasis mūrinis mokyklos pastatas ir kalėdinės šventės vyko didžiajame koridoriuje, o nuo 1969 metų, kai buvo pristatytas sporto salės priestatas – dabartinės sporto salės patalpose. Po mokyklos uždarymo gilias tradicijas turintis šventinis renginys neišnyko, buvo švenčiamas Užuguosčio bendruomenės apimtyje, o nuo 2015 metų atkurtas ir pradėtas organizuoti kaip labdaringas vakaras, skirtas Užuguosčio gerovei puoselėti ir vietovės žinomumui didinti. Pagrindinis šio labdaringo renginio tikslas – išsaugoti buvusios mokyklos pastatą, kad jame veiklą galėtų vykdyti Užuguosčio nevyriausybinės organizacijos ir bendruomenės, o galbūt pastatu susidomėtų ir investuotojai, kurie jame norėtų vystyti perspektyvią veiklą. Siekiant šių tikslų ne tik garsinamas Užuguostis, bet ir renginio metu suaukotų lėšų dėka atliktas pastato konservavimas uždengiant kiaurą stogą, taip pat pradėtas aktų salės įrengimas bendruomenių reikmėms.

Magnetas – gera programa ir nostalgija
Per penkerius atkurto Legendinio Užuguosčio karnavalo organizavimo metus nusistovėjusi kokybiška renginio programa – tai, dėl ko žmonės plūsta į Užuguostį gerai praleisti laiko. Tai tik patvirtina faktą, kad svarbiausia yra renginio turinys bei kokybė ir tuomet nesvarbu, kur jis vyksta. Šiuo atveju Užuguosčio karnavalas yra pavyzdys, kaip į atokų Prienų rajono kaimą galima pritraukti šimtus žmonių ir sudominti atvykti žinomus Lietuvos atlikėjus.
Susirinkusiuosius į šventę sveikino Stakliškių seniūnijos seniūnė Nijolė Ivanovienė ir Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centro vadovė Asta Keblikienė.
Renginio metu susirinkusiųjų dėmesį kaustė magijos teatro „Di Archi“ artistai brolis ir sesuo Arvydas ir Diana. Paaiškėjo ir tikras, neišgalvotas faktas – šių magijos profesionalų senelis ir tėvas kurį laiką gyveno Prienuose.
Prieš pasirodant magijos teatro artistams nemenkai susirinkusiuosius suintrigavo ir sudomino Užuguosčio krašto gyventojų iš Intuponių kaimo pasirodymas – „Kietoji Intuponių energetika“. Buvo pademonstruoti koncentracijos, kitaip dar vadinamos „kietosios energetikos“ pratimai, kurie pirmiausiai siejasi ne su fizine jėga, o su savo psichikos kontrole. Ši technika Vietname vadinama Khi-Kong. Kinijoje tai vadinama Ci-Gun. Pratimai buvo atliekami su vinimis, stiklais ir kitais aštriais ir kietais įrankiais.
Vakaro svečiai taip pat turėjo galimybę pasiklausyti saksofonisto Regimanto Tarasevičiaus atliekamų šiuolaikinių melodijų. Toliau vakarą tęsė grupės DAR geriausių lietuviškų šlagerių koncertas bei šiuolaikinės elektroninės muzikos atlikėjų KEYPER gyvo atlikimo diskoteka pagal geriausius užsienio hitus.
Legendinis Užuguosčio karnavalas unikalus tuo, kad jis pritraukia labai įvairią auditoriją – nuo jaunimo iki vyresnių gyventojų, kurie kiekvienas sau randa tinkamą programos dalį ir gerai praleidžia laiką savo draugų, pažįstamų, artimųjų, buvusių bendramokslių ir kaimynų draugijoje.
Remiantis Legendinio Užuguosčio karnavalo dalyvių atsiliepimais, juos į šį renginį traukia galimybė linksmai praleisti laiką, turininga programa ir nostalgija buvusiems mokyklos laikams. Dėl šios priežasties nemaža dalis karnavalo svečių atvyksta iš kitų Lietuvos vietovių ar net sugrįžta iš užsienio.

Apdovanojimai – Užuguosčio varpai
Tradiciškai jau trečiąjį kartą Legendiniame Užuguosčio karnavale įteiktos išskirtinės padėkos žmonėms, kurie savo dideliais ir mažais, bet reikšmingais darbais, kuria šį mažą, bet visiems brangų Prienų krašto kampelį – Užuguostį, stengiasi dėl jo ir deda papildomas pastangas. Renginio metu buvo įteikti penki išskirtiniai „Užuguosčio varpai“ – tai mažosios nuskendusio, bet vis dar skambančio Užuguosčio varpo kopijos, kurios įprasmina Užuguosčio garsinimą ir Užuguosčiui reikšmingus darbus. Po varpą skyrė trys Užuguostyje veikiančios nevyriausybinės organizacijos, dar du – renginio organizatoriai.
Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubo vadovė Rasa Žvirblienė šį padėkos simbolį įteikė Užuguosčio krašto kalviui Martynui Breikštui, kuris ne tik yra šių Užuguosčio varpų autorius, savo kalviškais ir meniškais darbais garsina Užuguostį, o taip pat yra aktyvus bendruomenės narys.
Užuguosčio kaimo bendruomenės „Radasta“ pirmininkė Danutė Adamonienė šį simbolį skyrė Prienų rajono Vietos veiklos grupės (VVG) vadovei Virginijai Žliobienei. Praėjusiais metais pavyko pritraukti šios įstaigos administruojamų fondų lėšas į Užuguostį, o ir dar anksčiau VVG finansavo projektą, kurio dėka pavyko restauruoti Užuguosčio sporto salę, joje vyksta sportiniai, kultūriniai bei pramoginiai renginiai.
Užuguosčio kaimo bendruomenės „Užuguostis“ atstovė Onutė Ročienė šį simbolį įteikė aktyviam bendruomenės nariui, užuguostiečiui Jonui Klimašauskui, kuris visuomet geranoriškai ištiesia pagalbos ranką.
Dar du Užuguosčio varpai atiteko žmonėms, kurie nėra kilę iš Užuguosčio ir jame negyvena, bet savo poelgiais, požiūriu ir indėliu į Užuguosčio garsinimą ženkliai išsiskyrė per praėjusius metus. Vienas iš varpų atiteko istorikui Vytautui Kuzmickui, kuris istoriniuose archyvuose atrado daug svarbių faktų apie Užuguostį, ir jo dėka gyventojai gali dar labiau didžiuotis vietove, kurioje yra gimę ir gyvena. Antrasis varpas iškeliavo į Želkūnus pas Žilviną Labanauską, kurį drąsiai galima pavadinti Užuguosčio bendruomenės dalimi už savanoriškumą ir geranoriškumą prisidedant prie Užuguostyje vykstančių veiklų.
Taip pat specialios legendinio Užuguosčio karnavalo padėkos buvo įteiktos buvusiems Užuguosčio mokyklos mokiniams, kurie kasmet prisideda prie karnavalo organizavimo. Šį kartą labdaringos loterijos prizus įsteigė ir jais pasirūpino Jurgita Dūdaitė-Norkuvienė, Genutė Markauskienė, Vandalinas Markauskas, Rita Stanionytė, Daiva Degutienė. Renginio metu saugojo Audrius Parniauskas. Dekoracijų atvežimu rūpinosi Gintautas Sodaitis, renginio grafinį dizainą kūrė Jurgita Juodytė. Kasmet reginiui staliukus ir kėdes paskolina parodų organizavimo bendrovė „Ekspozicijų centras“. Socialinis renginio partneris – Užuguosčio biblioteka. Ypatinga padėka skirta ir renginio vedėjai, aktorei Giedrei Kederytei, kuri Užuguosčio mokykloje spėjo pasimokyti tik nulinėje klasėje, bet yra didžiulė Užuguosčio gerbėja ir profesionaliai vedė šį labdaros vakarą.

Noriai aukoja Užuguosčio gerovei
Vienas iš ne mažiau laukiamų Legendinio Užuguosčio karnavalo akcentų – labdaringa loterija, kurios metu įsigydami bilietus vakaro svečiai aukoja lėšas kitoms Užuguosčio gerovės iniciatyvos ir laimi vertingus rėmėjų prizus. Šį kartą iš viso buvo galima laimėti net 116 įvairių prizų, kurių bendra vertė siekė apie 3000 Eur.
Šiemet buvo galima laimėti daug įvairių didmeninės prekybos įmonės „Smart trading“ įsteigtų prizų, renginio metu taip pat buvo galima laimėti dovanų kuponus apsilankyti „Eglės“ sanatorijos Birštone pirčių ir baseinų zonoje bei druskų kambaryje, Degučių kaimo turizmo sodyba Liutonyse padovanojo dovanų kuponus plaukti baidarėmis Strėvos upe, kosmetikos priemonių rinkinius įsteigė kosmetikos prekių parduotuvė „Koslina“, daugybę saldumynų mažiesiems renginio dalyviams – įmonė „Mars Lietuva“. O pagrindinį labdaringos loterijos prizą – kalakutą – padovanojo Žilvino Labanausko natūrinis ūkis.
Šio renginio metu surinktos lėšos bus naudojamos įgyvendinant Užuguosčio bendruomenių veiklas, įsigyjant reikiamas priemones, disponuojamos kaip lėšos, kurių reikia prisidėti prie didesnių laimėtų veiklų finansavimo projektų įgyvendinimo.
Projektinė veikla garantuoja veiklų tęstinumą
Vienas tokių projektų, kuriuo džiaugiasi visos Užuguosčio bendruomenės ir kurio įgyvendinimas prasidėjo sulig šiuo karnavalu – tai jungtinis visų Užuguostyje veikiančių nevyriausybinių organizacijų projektas „Didžioji Užuguosčio scena“, kurį finansuoja Prienų rajono VVG. Praėjusiais metais bendruomenėms pavyko pritraukti europines kaimo plėtros lėšas LEADER kultūros savitumo išsaugojimui ir tradicijų tęstinumui. Jungtinį projektą „Didžioji Užuguosčio scena“ įgyvendina Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas, Užuguosčio bendruomenė „Užuguostis“, Užuguosčio bendruomenė „Radasta“ ir kraštiečių įsteigtas Užuguosčio bendradarbystės centras. Legendinis Užuguosčio karnavalas iš dalies finansuojamas šio projekto lėšomis.
Legendinis Užuguosčio karnavalas taip pat yra LR Žemės ūkio ministerijos finansuojamo projekto „Bendruomeniškumo tęstinių renginių ciklas „Mes – mūsų Užuguosčio ateitis“, dalis ir vainikavo per praėjusius metus Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubo organizuotą renginių ciklą, kurį sudarė vaikų ir jaunimo stovykla, renginys „Sienakalnis dunda bunda“ ir Legendinis Užuguosčio karnavalas.
Prie Legendinio Užuguosčio karnavalo rėmimo taip pat prisidėjo Prienų rajono savivaldybė.
Legendinį Užuguosčio karnavalą organizavo Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas, Užuguosčio kaimo bendruomenė „Užugusotis“, Užuguosčio kaimo bendruomenė „Radasta“, Užuguosčio bendradarbystės centras.
Legendinio Užuguosčio karnavalo iniciatoriai buvę mokiniai Silvija Jurgelevičienė, Jolita Mažeikienė, Simona Šalomskaitė, Vilė Bartkuvienė, Gintautas Sodaitis ir kt.