REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Sausio 14 d. 13:54

Lazdijuose atidarytame Laisvės kovų muziejuje – įtraukianti kelionė laiku po laisvės kovų istoriją

Alytus

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


200721

Sausio 13-ąją duris atvėręs Laisvės kovų muziejus Lazdijuose persmelktas XX-ojo amžiaus Lietuvos laisvės kovų prisiminimais. Muziejaus ekspozicijos lankytojus apgaubia dramatiškus įvykius menančiais eksponatais, garsais, istorijomis. Čia persipina praeities ir dabarties vaizdai, o pokario dainos bei įgarsinti išlikusių laisvės kovotojų prisiminimai nepalieka abejingų.

Lazdijų kraštas net ir pačiais sudėtingiausiais laikais nestokojo drąsių, pasiaukojančių ir atsidavusių žmonių – laisvės gynėjų. Šis muziejus primins, o jaunąją kartą supažindins su šių žmonių istorijomis, darbais ir gyvenimais. Tai buvo išskirtinės asmenybės. Neabejojame, kad Laisvės kovų muziejus taps vienu prasmingiausių ir vienu populiariausių pažintinio turizmo traukos objektu.  

„Laisvės gynėjų diena Lazdijuose buvo ypatingai prasminga, iškilminga. Šią dieną duris lankytojams atvėręs laisvės kovoms ir jų aukoms atminti ir įamžinti skirtas muziejus yra istorinis įvykis. Buvusio NKVD, KGB ir kitų struktūrų pastato rūsyje išlikusios kankinimo kameros, kuriose girdimos siaubingos laisvės kovotojų istorijos, per du pastato aukštus įrengtos interaktyvios, šiuolaikiškos, bet labai prasmingos ekspozicijos. Muziejuje girdimi garsai ir matomi istoriniai vaizdai: sendintuose veidrodžiuose persipinantys praeities ir dabarties vaizdai, pokario dainos bei kovojusių už Lietuvos laisvę prisiminimai. Naujojo muziejaus ekspozicijos gniaužia kvapą, įprasmina aukų atminimą bei ugdo pilietiškumą. Branginti mūsų šalies laisvę, suprasti laisvės kovų kovotojų aukų prasmę yra mūsų pareiga, vertinti jos suteikiamas galimybes – maloni būtinybė mums ir ateities kartoms‘‘, – kalbėjo merė Ausma Miškinienė.

Laisvės kovų muziejų, atidarymo metu, pašventino Lazdijų dekanato dekanas Nerijus Žvirblys, priminęs čia įamžintą itin svarbų šalies ir Lazdijų krašto istorijos laikotarpį. Muziejininkė-edukatorė, laikinai einanti direktoriaus pareigas Daiva Andruškevičienė perskaitė į muziejaus atidarymą negalėjusios atvykti Lietuvos Respublikos Prezidento žmonos – ponios Dianos Nausėdienės atsiųstą laišką su sveikinimais. Renginio metu savo padėkas ir mintis išsakė Adolfo Ramanausko Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė ir partizanų ryšininkės Elės Radzevičiūtės-Andruškevičienės dukra Onutė Vaišnorienė. Apie įgyvendintą projektą bei ekspozicijų sukūrimą kalbėjo projekto įgyvendinimą kuravusi Strateginio planavimo ir investicinių projektų valdymo skyriaus vedėja Andrė Zenevičienė.

Rekonstravus pastatą rūsyje, dalyje I aukšto bei visose II aukšto erdvėse įsikūrė unikalios ekspozicijos. Muziejaus rūsyje įrengtas ir išlikęs iki mūsų dienų kalėjimas virto interaktyvia ekspozicija, kuri kviečia lankytojus ne tik susipažinti su istoriniais faktais, bet ir pajusti įkalintų laisvės kovotojų išgyvenimus. Rūsyje įrengta išlikusių kalinių liudijimais persmelkta „Prisiminimų kamera“, namų ir mylimų žmonių ilgesį bei nerimą ir baimę atspindinti meninė video instaliacija „Tarp sapno ir realybės“. Rūsio kalėjimo ekspozicijos taip pat atspindi Lazdijų kalėjimo istoriją ir MGB (Sovietų Sąjungos valstybės saugumo ministerija) kalėjimų sistemą.

I aukšte esančiame lankytojų priimamajame – erdvę praplečiantys sendinti veidrodžiai bei baldas-metafora Laisvės tema. Kokia? Tai muziejaus paslaptis. Pirmame aukšte taip pat įsikūrė konferencijų salė, transformuojama į parodų salę arba laikinų parodų erdvę, kabinetai muziejaus darbuotojams.

Antro aukšto ekspozicijoje pateikta Laisvės kovų muziejaus pastato – Petrauskų namo istorija. Šiame aukšte tęsiamas sendintų veidrodžių bylojamas pasakojimas. Žvelgiant informaciją veidrodžiuose galima išvysti ne tik savo atspindį, bet ir Lazdijų krašto žmonių nuotraukas, jų laiškus, dokumentus. Čia galima susipažinti su pastate veikusiomis įstaigomis, gyvenusiais žmonėmis, pastato šeimininkais. Šiame aukšte inovatyviai pateikta ir kovotojų už laisvę bei okupantų istorija: žemėlapiai, Lazdijų krašto partizanai, jų veikla, skaičiai. Ekspoziciją papildo vaizdo ir garso terminalai. Nuožulniose šlaitinėse lubose įkomponuota unikali – tremties daiktus eksponuojanti vitrina.

Muziejus rekonstruotas įgyvendinant investicinį projektą „Pastatų komplekso, esančio Vytauto g. 18, Lazdijuose, rekonstravimas, Laisvės kovų muziejaus, fondų saugyklos bei edukacinės erdvės juose įrengimas, bei įveiklinimas“.

Viso pastato rekonstrukcija kainavo 453 840 Eur, pastato ekspozicijos įrengimas 134 500 Eur. Visa darbų ir įrengtos ekspozicijos vertė 588 340 Eur, iš jų Valstybės biudžeto lėšos 132 700 Eur, ES 278 729 ir savivaldybės biudžeto 176 911 Eur.

Laisvės kovų muziejaus teritorijoje netrukus įsikurs ir pirmosios rajone fondų saugyklos, atitinkančios keliamus reikalavimus ypač vertingų ir trapių eksponatų saugojimui. Juos specialių renginių metu lankytojai galės pamatyti pirmą kartą, o dauguma muziejaus turimų dokumentų taps prieinami ir internete per Lietuvos integralią muziejų informacinę sistemą (LIMIS).



REDAKCIJA REKOMENDUOJA