Angle down Atgal

La­kuo­ti na­gai ir pul­sok­si­met­ras – ne­su­de­ri­na­mi

Ko­ro­na­vi­ru­su už­sikrėtę žmonės ga­li jaus­tis taip, tar­si kvėpuotų iš­retė­ju­siu oru aukš­tai kal­nuo­se – plau­čių už­de­gi­mas yra vie­na komp­li­ka­cijų. Ser­gan­čiųjų krau­jo įsi­so­ti­ni­mo de­guo­ni­mi lygį ma­tuo­ja ant pirš­to se­ga­mas pul­sok­si­met­ras. Kaip vei­kia šis prie­tai­sas?

Prietaisą plačiai naudoja ne tik medikai. Neretai šį aparatą turi alpinistai, kopiantys į aukštus kalnus. Čia oras būna išretėjęs ir jiems reikia stebėti savo aklimatizaciją, laiku pastebėti atsirandančią plaučių edemą.

Pandemija pulsoksimetro reikšmę iškėlė į naujas aukštumas. Kaip ir visame pasaulyje, Lietuvoje ir iki pandemijos netrūko plaučių uždegimu sergančių žmonių. Išplitus naujam virusui, plaučių uždegimas tapo viena šios ligos komplikacijų, kuri paliečia ne tik pagyvenusius, bet ir jaunus pacientus. Kraujo įsisotinimo deguonimi matavimas, o būtent tai ir atlieka pulsoksimetras, yra vienas objektyvių rodiklių, kad žmogaus plaučių funkcija yra sutrikusi.

Lengvas segtuko principu ant piršto pritvirtinamas prietaisas gali būti naudojamas ir asmeninėms reikmėms: kasdienei būklei stebėti, savo organizmui pažinti, pasportavus, po miego. Prietaisai apibūdinami kaip pakankamai pigūs ir tikslūs, kad juos galėtų naudoti plačioji visuomenė.

Įsidėmėkite naują ribą – 94 proc.

Dauguma apie idealų kraujo spaudimą paklaustų žmonių atsakydami paminėtų du skaičius – 80/120. Naudojantis pulsoksimetru, reikia žinoti, kad palyginti siaura rodmenų atkarpa reiškia gerą situaciją. Vis dėlto ypač svarbu įsiminti „raudoną ribą“, kai deguonies lygis kraujyje jau ima siųsti pavojaus signalus.

Jeigu pacientas pulso-
ksimetrą naudoja kurį laiką, tikrai žino, kokie rodmenys yra, kai jis jaučiasi normaliai. Parodymų nukrypimas nuo įprastos normos jau gali būti signalas, kad reikia kreiptis į ligoninę.

Bendras principas yra toks, kad 96–100 proc. deguonies koncentracija kraujyje yra laikoma norma. Jai nukritus žemiau nei 94 proc., reikia sunerimti, o smukus žemiau nei 90 proc. – skubiai kreiptis į gydymo įstaigą. Taigi, čia raudonoji riba yra 94 proc.

Fizinis aktyvumas ir dėl to padažnėjęs kvėpavimas gali šiek tiek keisti pulso-ksimetro parodymus. Tam, kad rezultatai būtų tikslesni, prietaisą patartina naudoti kambario temperatūroje, šiek tiek pailsėjus po fizinio krūvio. Svarbu, kad rankos nebūtų sušalusios, nes dėl šalčio gali susitraukti pirštų kraujagyslės.

Tai galioja ir vaistinėse viešam naudojimui skirtiems pulsoksimetrams, kuriais deguonies lygį kraujyje gali pasitikrinti užsukę klientai.

Nepageidautinas ir nagų lakas

Pulsoksimetras deguonies lygį nustato skleisdamas tam tikro ilgio šviesą ir vertina, kaip ji sugeriama, perėjusi per audinius. Tam, kad reikšmė nebūtų iškraipyta, prietaisą naudoti rekomenduojama ne tik atsikvėpavus po fizinio krūvio, bet ir ant nelakuotų nagų.

Tyrimai rodo, kad juodos, mėlynos ir žalios spalvos nagų lakas gali sumažinti kraujo prisotinimo deguonimi reikšmę, matavimui trukdyti gali ir rudai raudonas lakas.

Prietaisas gali pagelbėti įvertinti simptomus, sergant kvėpavimo takų, kraujotakos ligomis. Juo labiau kad simptomai gali būti daugiareikšmiai: dusulys, nuovargis, mieguistumas, spaudimas krūtinėje, nuolatinis stiprus kosulys. Tokiu atveju gydytojui pacientas galėtų pateikti ne tik subjektyvius pojūčius, bet ir objektyvų kraujo įsisotinimo deguonimi rodiklį.

Parengta pagal pranešimą spaudai

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite