Angle down Atgal

Laisvės alėjoje Radviliškyje baigiama projektuoti nauja erdvė, planuojamos naujos veiklos

Ne vieną radviliškietį intriguoja klausimas, kada ir kokios veiklos bus vykdomos Laisvės alėjoje Radviliškio mieste stovinčiame vagone-restorane, kas bus daroma naujoje atsivėrusioje erdvėje tarp dviejų – Tremties ir naujojo – vagonų. Naujasis vagonas įsigytas 2018 metais, 2019 metų gruodį pastatytas į nuolatinę stovėjimo vietą Laisvės alėjoje, jo šeimininkas dabar –Radviliškio miesto kultūros centras.

Būsimos veiklos – ne tik mintyse, bet ir konkrečiuose planuose

Pasak Indrės Ginkevičienės, Radviliškio miesto kultūros centro direktorės, įkurtuvių dar teks palaukti, nes dar reikia pasirūpinti aplinka, įrengti pavėsinę-terasą, bet veiklų idėjos jau ne tik mintyse sukasi, bet ir ant popieriaus suguldytos.

„Tai bus puiki erdvė edukacinėms, kūrybinėms veikloms, čia planuojamos teminės pamokos pagal neformaliojo vaikų švietimo programą „Kultūros pamokos“, įvairios viktorinos, protmūšiai, paskaitos, stalo žaidimų vakarai, vaizdo konferencijos, motyvaciniai užsiėmimai. Kultūros centro darbuotojai yra pasirengę ir jau turi minčių sukurti įvairių projektų, kurie naujoje erdvėje sukurtų galimybę Radviliškio miesto ir rajono žmonėms tiek bendrauti, tiek drauge kurti su profesionaliais dailės kūrėjais, amatininkais, etnografais, galbūt net sukurti Amatų dienų tradiciją. Specialiai šiai erdvei yra kuriamos ir Kultūros paso programos“, – sakė ji.

Kadangi š erdvė – specifinė, tarsi apjungianti istoriją, Radviliškio miesto kultūros centras planuoja veiklas ne tik jaunimui, bet ir vyresniems radviliškiečiams, senjorams. Galvojama, kad čia galės susiburti meno kolektyvai, tautodailininkų sąjungos nariai, bus organizuojami Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos, „Bočių“ klubo kūrybiniai vakarai. Planuojama vykdyti įvairius suaugusiųjų neformaliojo ugdymo projektus, organizuoti konferencijas, susitikimus ir pokalbius, diskusijų vakarus su žymiais žmonėmis.

Žinoma, kokia kultūros ir edukacijų erdvė išgyvens be mažųjų radviliškiečių šurmulio? Naujoje erdvėje planuojama organizuoti asmenines vaikų šventes, įvairius žaidybinius užsiėmimus, rytmečius su animatoriais ir edukatoriais.

Beje, vagone-restorane galvojama sukurti mažą geležinkelio Radviliškyje istoriją atspindintį kampelį. „Tikimės surinkti eksponatų ir įrengti muziejų, kuris lankytojus supažindins su mūsų geležinkelininkų istorija“, - pasakojo I. Ginkevičienė.

Šalia vagono – naujos erdvės poilsiui ir istorinei atminčiai

Parinkti vagonui-restoranui vietą ir jį pastatyti buvo viena, kita – sutvarkyti ir pritaikyti aplinką, kad čia norėtų ateiti ir turiningai, prasmingai laiką praleistų radviliškiečiai ir miesto svečiai.

Šiuo metu baigiami rengti kiek daugiau nei 4 tūkstančių kv. m ploto teritorijos sutvarkymo ir pritaikymo visuomenės poreikiams projektiniai sprendiniai. Planuojami pėsčiųjų takai, apjungsiantys šioje teritorijoje jau stovintį Tremties vagoną su naujuoju vagonu, projektuojamos vietos suoliukams, šiukšliadėžėms, dviračių stovams, aikštelės radviliškiečių ir miesto svečių susibūrimams įvairių atmintinų datų progomis, pavėsinė-terasa šalia naujojo vagono.

„Kiekvienas sutvarkytas Radviliškio miesto kampelis kelia tik geras emocijas. Praėjusiais metais sutvarkytas šaligatvis prie Laisvės alėjoje įsikūrusių istorinių Šaulių namų, atnaujintas Šaulių namų pastatas, dabar kuriama nauja poilsio ir istorinės atminties erdvė tarp dviejų vagonų toje pačioje gatvėje kuria patrauklaus ir atsinaujinančio miesto įvaizdį. Labai tikiuosi, kad įrengta apsauginė garso sienelė nuo geležinkelio, kurios statyba prasidės jau šiais metais, sukurs dar patrauklesnę erdvę, apsaugotą nuo pro Radviliškį nuolat važiuojančių traukinių keliamo triukšmo“, - sakė Jolanta Margaitienė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė, susipažinusi su naujos kuriamos erdvės projektiniais sprendiniais.

Istorinei atminčiai – obeliskas

Teritorijos sutvarkymo projektą rengiantis architektas Arūnas Jelinskas pristatė meninio akcento, skirto amžiaus pradžioje vykusių Lietuvos nepriklausomybės kovų dalyviams, Lietuvos kariuomenės savanoriams ir 1945–1953 metų tremties įvykiams atminti, koncepciją. „Mano manymu, ši erdvė apjungtų praeitį ir dabartį Radviliškio mieste: viena dalis erdvės būtų skirta atminti 1919–1920 metų prie Radviliškio vykusių Lietuvos Nepriklausomybės kovų dalyvius, Vyties kryžiaus kavalierius, Lietuvos kariuomenės savanorius iš Radviliškio valsčiaus, kitoje – įamžinta trėmimų istorija, o trečiojoje vyktų jaunimo, vaikų, užsiėmimai, įvairios suaugusiems radviliškiečiams skirtos veiklos, auginančios patriotiškai nusiteikusius, mąstančius ir sąmoningus Lietuvos piliečius“, - sakė jis.

Memorialo dalis, skirta Nepriklausomybės kovų dalyviams, bus vizualiai atskirta, pagrindinis akcentas bus obeliskas. Tremtį įamžinančioje dalyje numatyta įrengti keturis suoliukus, simbolizuojančius Lietuvą ir tris kraštus, į kuriuos buvo tremiami Radviliškio krašto žmonės: Krasnojarsko, Irkutsko kraštus, Komijos autonominę sritį (Vorkutą, Intą). Prie kiekvieno suoliuko planuojama pasodinti medį, kuris simbolizuoja šį kraštą. Prie Lietuvai skirto suoliuko augs beržas, prie kitų trijų – trys Sibiro medžiai: sibirinė pušis, kedras, maumedis.

Šis meninis akcentas svariai prisidės prie Radviliškio miesto meninio įvaizdžio formavimo, bus pagrindinė susibūrimų vieta minint tokias datas kaip Birželio 14-oji, Gedulo ir vilties diena, Rugpjūčio 23-ioji, Juodojo kaspino dieną.

Statybos darbai – tik po rangos darbų konkurso

Visa teritorija bus ne tik vizualiai graži, bet ir patogi čia apsilankiusiems radviliškiečiams ir miesto svečiams. „Visi takai, nuvažiavimai ir užvažiavimai bus pritaikyti žmonėms su negaliai, už naujojo vagono bus įrengti biotualetai, pritaikyti žmonėms su negalia“, - sakė Viktoras Šmitas, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Statybos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas. Pasak jo, teritorijos tvarkymo darbai planuojami pradėti birželio mėnesį, kai įvyks rangos darbų konkursas viešųjų pirkimų įstatymo numatyta tvarka.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite