Kviečiame padovanoti kraujo

Kaišiadorys
Nacionalinio kraujo centro nuotr.
Reporteris Santa Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Per metus mūsų šalyje kraujo aukojama per 100 000 kartų, o kasdien reikia, jog ateitų bent 300 kraujo donorų tam, kad būtų užtikrintas reikiamas kraujo poreikis gydymo įstaigose.

Kraujo poreikis – nuolat kintantis procesas, o atvejai, kuomet ligoniui reikia perpilti kraują, neretai būna staigūs ir neplanuoti. Medikų teigimu, yra daugybė situacijų, kuomet žmogaus gyvybę gali išgelbėti tik paskirtas kraujo perpylimas. Todėl Nacionalinio kraujo centro atsakomybė – būti patikimu partneriu tarp gydymo įstaigų ir donorų, žmonių, kurie nusprendžia atlikti gerą darbą ir ateina padovanoti kraujo.

Reikia visų kraujo grupių aktyvių kraujo donorų, nepriklausomai nuo konkrečios kraujo grupės paplitimo populiacijoje. Jei kraujo grupė mažiau paplitusi – poreikis mažesnis, bet ją sunkiau ir surinkti. Jei kraujo grupė populiaresnė – jos poreikis didesnis. Sunku sukviesti tokį didelį kiekį kraujo donorų. Gal truputį didesnis krūvis tenka 0 (I) - kraujo grupei – jos poreikis sąlyginai didesnis nei egzistuojanti populiacija. Ši kraujo grupė laikoma universalia ir ji gali būti panaudota ekstrinėse situacijose, kai nėra galimybės ištirti ligonio kraujo grupę. Taip pat dažnai trūksta 0 (I) teigiamos ir A(II) teigiamos, nes jos dažniausiai paplitusios populiacijoje, todėl ir ligonių, turinčių šias grupes, daugiausia. Tačiau norime pabrėžti, kad kraujo poreikis kasdien kinta ir yra nenuspėjamas. Šiandien, pvz., trūksta O (I) bei A (II) kraujo grupių, o ryt gali trūkti ir kitų. Pastarąjį mėnesį labiausiai trūko ir vis dar trūksta A (II) teigiamos ir neigiamos kraujo grupių.

Kraujo donorystės procedūros metu iš donoro paimama 450 ml kraujo, kuris keliauja pacientų gydymui, ir dar 20 ml – tyrimams. Taigi donoras, duodamas kraujo, patiria dvigubą naudą – negana to, kad jo duotas kraujas gali išgelbėti net 3 sergančiųjų gyvybes, donoras tuo pačiu dar pasitikrina ir savo sveikatą, kadangi po donorystės kiekvieno donoro kraujas kruopščiai ištiriamas laboratorijoje.

Medikai atkreipia dėmesį, kad nuolatinis kraujo davimas stimuliuoja kaulų čiulpų funkciją ir stiprina žmogaus imunitetą. Be to, nuo Antikos laikų žinoma, kad atsinaujinančios ląstelės jaunina organizmą. Sveikas žmogus turi kraujo atstatymo mechanizmą, o kraujas yra nuolat atsinaujinantis audinys.

Prieš keletą metų medikų bendruomenei buvo pristatytas mokslinis tyrimas, kuris atskleidė įdomų faktą. Reguliariai kraują duodantys žmonės avarijos ar sudėtingos operacijos metu stipriai nukraujavę turi didesnę galimybę išgyventi nei žmonės neduodantys kraujo. Be to, tai galimybė sužinoti apie savo kai kurias sunkias ligas – paimami kraujo mėginiai infekciniams žymenims nustatyti dėl virusinių hepatitų B ir C, sifilio ir ŽIV. Būta atvejų, kai donoras net neįtarė, kad yra užsikrėtęs hepatitu, tačiau anksti diagnozavus ligą, jis visiškai pasveiko.

Giedrė Toločkaitė