Angle down Atgal

Vyko „Rudens kermošius“

Kiekvienais metais rudens metą, kuomet nudirbti pagrindiniai lauko darbai, į smagų tradicinį „Rudens kermošių“ kviečiami visi norintys pamatyti dar nematytą, pažinti naują, pabandyti nepažintą ir parduoti užaugintą. Į Švenčionių miesto parką suvažiuoja iš aplinkui ūkininkai, prekeiviai ir amatininkai. Tačiau su maloniu jauduliu šventės dalyviai ir svečiai laukia tradicinių seniūnijų kiemelių lankymo. Šiais metais pirmą kartą buvo organizuotos Švenčionių rajono tradicinio kulinarinio paveldo „Švenčionių krašto šucinys“ varžytuvės.

Kaip ir kasmet, tradiciškai šventę aplankė užsienio delegacijos ir garbingi svečiai. Šiais metais viešėjo delegacija iš Svidnicos miesto, Lenkijos Respublikos. Atvyko Marcin Vach, Svidnicos miesto tarybos narys, Anna Skvažynska, miesto savivaldybės specialistė, ir Lukaš Kairovič, miesto savivaldybės specialistas. Renginyje dalyvavo ir Lietuvoje gyvenančių išeivių iš Kinijos asociacijos prezidentas Jinwei Wang. Šventėje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo nariai Gintautas Kindurys ir Vytautas Rastenis.
Iškilmingas renginio atidarymas vyko 2019 m. rugsėjo 14 d. 10 val. Jį šokiu „Dirva“ pradėjo Švenčionių miesto kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Aukštaitija“ šokėjai (vad. Jolanta Razmienė ir Agnė Karklelytė). Visus susirinkusius pasveikino Švenčionių rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius. Renginio metu tradiciškai buvo apdovanoti geriausi rajono ūkininkai ir gražiausių sodybų savininkai. Pirmiausia buvo apdovanoti konkurso „Metų ūkis 2019“ nugalėtojai: pirmos vietos laimėtojai – Natalija ir Vilius Bogdanovičiai, ūkininkaujantys Kukiškės kaime, Švenčionių seniūnijoje; antros vietos laimėtojas – Mantas Baršis, ūkininkaujantis Laužėnų kaime, Sarių seniūnijoje; trečios vietos laimėtojas – Paulius Charačidis, ūkininkaujantis Svirkų kaime, Svirkų seniūnijoje. Geriausiems Švenčionių rajono ūkininkams papildomai prizus įsteigė Ignalinos kredito unijos Švenčionių skyrius, dovanas įteikė projektų vadovė Laima Malinauskienė ir Švenčionių skyriaus vadovė Violeta Grigorjeva.
Rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius apdovanojo pastatų ir aplinkos tvarkymo konkurso 2019 m. nugalėtojus: Irutę ir Valentiną Pirštelius, gyvenančius Vienkiemių g. 17, Adutiškio miestelyje, Adutiškio seniūnijoje, už gražiausiai tvarkomą kaimo sodybą; Rimutę ir Saulių Strakšius, gyvenančius Geležinkelio g. 65, Švenčionėlių mieste, už gražiausiai tvarkomą miesto sodybą; Adutiškio seniūniją (seniūnė Asta Galatiltienė) už geriausiai tvarkomą ir prižiūrimą seniūnijos aplinką. Taip pat buvo apdovanoti pastatų ir aplinkos tvarkymo konkurso 2019 m. prizinių vietų laimėtojai: gražiausiai tvarkomų kaimo sodybų šeimininkai Ana ir Albertas Garlos, gyvenantys Akvieriškės kaime 2, Strūnaičio seniūnijoje, laimėję antrąją vietą; Kristina ir Rišard Golovnias, gyvenantys Silniškių kaime 10, Pabradės seniūnijoje, laimėjusius trečiąją vietą; gražiausiai tvarkomų miesto sodybų šeimininkai Zinaida ir Vladislav Petkevič, gyvenantys Pakalnės g. 3, Pabradės mieste, laimėję antrąją vietą; Laima ir Arūnas Karkleliai, gyvenantys Užupio g. 32, Švenčionių mieste, laimėję trečiąją vietą.
Jau nuo 7 val. tradiciškai vyko mugė, kurioje galima buvo įsigyti sodinukų, ūkiuose užaugintų daržovių, gėlių daigų ir svogūnėlių. Net visko neįmanoma išvardinti. Nuo 8 val. iki 10 val. vyko rudens loterija, sutraukusi daug norinčiųjų laimėti. O laimėti buvo ką: nuo daržovių iki avytės bei veršelio.
Kol atvykusieji žvalgėsi po mugę ar bandė laimę loterijoje, miesto parko erdvėje nuo 9 val. iki 11.30 val. vyko Švenčionių rajono tradicinio kulinarinio paveldo „Švenčionių krašto šucinys“ varžytuvės. Pirmą kartą šias varžytuves organizavo Švenčionių rajono savivaldybės administracija ir Nalšios muziejus. Varžytuvėse dalyvavo net 10 komandų: Stanislavavo kaimo bendruomenės „Vystutis“, Vidutinės kaimo bendruomenės VIKA“, Strūnaičio kaimo bendruomenės „Merkūna“, Adutiškio kaimo bendruomenės „Saulėgrąža“, Švenčionių profesinio rengimo centro, Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, Labanoro ir Kaltanėnų seniūnijos jungtinė, Švenčionių rajono savivaldybės tarybos narių, Pašaminės kaimo bendruomenė „Pašaminės draugija“ ir Pabradės seniūnijos komandos. Komandas vertino komisija, kuri susumavusi balus paskelbė varžytuvių nugalėtoją. Ja tapo Vidutinės kaimo bendruomenės „VIKA“ komanda. Komandai nugalėtojai ir visoms dalyvėms buvo įteiktos savivaldybės mero Rimanto Klipčiaus padėkos. Specialus 100 Eur prizas iš Švenčionių rajono savivaldybės mero Rimanto Klipčiaus fondo buvo įteiktas komandai nugalėtojai, kuri jį paaukojo Švenčionių sutrikusio intelekto vaikų organizacijai „Viltis“. Taip pat šiai organizacijai buvo galima paaukoti įsigyjant vienkartinius ekologiškus indus, padovanotus rajono savivaldybės tarybos narės Janinos Deveikienės. Į šiuos indus ir buvo pilamas degustacijai komandų išvirtas tradicinis Švenčionių krašto šucinys. Taip pat 100 Eur paaukojo Ignalinos kredito unija. Iš viso surinkta 437 Eur.
Nuo 10.30 val. visi svečiai galėjo aplankyti seniūnijų parengtus kiemelius, kuriuose buvo gausu muzikos, demonstruojami tradiciniai amatai, galima buvo paskanauti kulinarinio paveldo patiekalų, net norinčiam galėjo suteikti „skubią medicininę pagalbą“ ar supažindinti su tėvynės gynėjo-kario profesija.
„Rudens kermošių“ vainikavo muzikinė dalis: 13 val. vyko rajono liaudiškos muzikos kapelų koncertas, o 14 val. – visų mėgiamas Edmundas Kučinskas.

Pagal Švenčionių miesto kultūros centro informaciją parengė dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė, Nalšios muziejaus direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veiklai

Nuotraukos:
Edgar Gvozdov,
Švenčionių miesto kultūros centro
Vlado Šarėjaus

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite