REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Spalio 23 d. 15:01

Kuršių istorijos muziejus Mosėdyje – vienintelis Lietuvoje

Klaipėda

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


191898

Mosėdyje įkurtas unikalus, vienintelis toks Lietuvoje, kuršių istorijos muziejus. Vakar pirmą kartą platesnė visuomenės dalis pravėrė šio muziejaus duris. Muziejaus sumanytojai – Irma ir Benas Šimkai, gyvosios istorijos asociacijos „Pilsota“ nariai, susibūrę į kuršių genties rekonstrukcijos, amatų ir karybos klubą „Pilsots“.

„Pažįstu jus jau 17 metų, esate išties šauni rekonstruktorių komanda, didžiuojamės Jumis. Mums yra didelė garbė, kad jūs čia, kuršių žemėje, įkūrėte tokį autentišką muziejų, kurio pagalba nebus pamišta mūsų krašto gili istorija, kilmė. Tai labai svarbu“, – sveikindama muziejaus atidarymo proga, sakė Savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė.

Muziejaus steigėjai savo rankomis ir lėšomis prikėlė naujam gyvenimui XX amžiaus viduryje statytą ūkinį pastatą, kur eksponuojamos archeologinių radinių rekonstrukcijos, vėliau bus vykdomos įvairios kultūrinės, edukacinės, šviečiamosios veiklos ir pan.

„Turime viziją ir žinią, kurią norime skleisti. Norime kalbėti apie protėvių kultūrą, apie mūsų žemaičių pirmuolius kuršius, kurie suformavo „douninkų“ etnosą“, – tokiais žodžiais kuršių istorijos muziejaus atidarymo ceremoniją pradėjo Benas Šimkus.

Dabar muziejuje esančių eksponatų išdėstymas dalinasi į dvi erdves: vyrišką (ginkluotės dalis) ir moterišką, (juostų, audinių audimas, moters įkapių rinkiniai), šiuo momentu muziejuje yra keturi archeologiniai komplektai. Edukacinė erdvė papuošta kuršiška ornamentiką primenančiais raštais. Kaip minėjo klubo „Pilsots“ lyderis Benas Šimkus, dabartinis muziejaus variantas yra tik tarpinis rezultatas, bus keičiama, pildoma ekspozicija, visas kiemas bus pritaikytas informacijos apie kuršių genties istoriją sklaidai.

„Muziejuje matomi brangų kuršiški ginklai, prabangūs papuošalai, buities įrankiai. Juos matant ir apie juos girdint pasakojimus, žmonių sąmonėje turėtų įvykti lūžis, kokia anuomet buvo išvystyta materialinė kultūra, koks buvo aukštas ginklakalystės ir juvelyriškos lygis. Galima visai kitomis spalvomis išvysti mūsų istoriją, kuršo vystymosi niuansus“, – minėjo B. Šimkus.

Šiame kuršių istorijos muziejuje yra taip pat eksponatų, kurių originalus galima rasti Lietuvos nacionaliniame muziejuje, o čia galima išvykti puikias jų rekonstrukcijas.

Svarbu paminėti, kad kuršių genties rekonstrukcijos, amatų ir karybos klubo „Pilsots“ nariai pagrinde rekonstruoja X ir XI amžiaus radinius, bet pamažu pradeda rekonstruoti ir VI a., XII a. radinius.

Kuršiai buvo baltų gentis, kalbėjusi kuršių kalba, gyvenusi rytinėje Baltijos jūros pakrantėje, dabartinės Latvijos vakaruose (Kurše) ir Lietuvos šiaurės vakaruose, vertėsi žemdirbyste, gyvulininkyste, žvejyba, nuo VI amžiaus – ir amatais, prekiavo su Baltijos baseino, Padnieprės ir Pavolgio kraštais.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA