REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Birželio 25 d. 18:16

Kupolinės prie Žaliūkių vėjo malūno vyko ir saulei šviečiant, ir lietui lyjant

Šiauliai

E. Tamošiūno nuotr.

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


179807

2021 m. birželio 24 d. Žaliūkių malūnininko sodyboje buvo švenčiamos Kupolinės – seniausias vasarvidžio tradicijas išlaikiusi šventė, kupina magijos, mistikos ir stebuklų. Džiaugtis šventine nuotaika netrukdė nei kaitri saulė, nei netikėta liūtis.


Foto galerija:

fot-e-tamosiunas-2.jpg
fot-e-tamosiunas-4.jpg
fot-e-tamosiunas-5.jpg
fot-e-tamosiunas-7.jpg
fot-e-tamosiunas-9.jpg
fot-e-tamosiunas-10.jpg
fot-e-tamosiunas-12.jpg
fot-e-tamosiunas-18.jpg
fot-e-tamosiunas-20.jpg
fot-e-tamosiunas-21.jpg

Šventėje buvo laukiami visi, norintys smagiai praleisti laiką ir prisiminti lietuviškus papročius. Lankytojų laukė Kupolinių apeigos, žolynų ir burtų valanda, folkloro ansamblių, kapelų, atlikėjų pasirodymai. Dalyvavo: Šiaulių Gegužių progimnazijos folkloro ansamblis „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė ir Arūnas Stankus), Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus), svečiai iš Radviliškio – folkloro ansamblis Aidija (vad. Donatas Stakvilevičius), iš Vilniaus – Žemyna Trinkūnaitė ir Donatas Bielkauskas, ir iš Klaipėdos – kapela „Martvežiai“ (vad. Jonas Kavaliauskas).

Atėjusieji sodyboje taip pat išvydo 6 metrų aukščio Rasos, ridenančios saulę, skulptūrą, kurią specialiai šiai šventei sukūrė dailininkai Reda ir Arūnas Uogintai. Vasaros saulėgrįžos metu garbinamai lietuvių deivei Rasai – deivės Kaupolės dukrai – priskirta galia atgaivinti augaliją. Simboliška, kad būtent per Kupolinių šventę augmeniją po ilgai užstęsusių karščių atgaivino gausus lietus.

Šventėje apie žolynų vaistingąsias galias pasakojo VU Šiaulių akademijos botanikos sodo specialistai. Atėjusieji netgi galėjo pamatyti, kaip atrodo augalas, kurio pavadinimas primena ir šventės pavadinimą – kūpolis. Buvo galima nusipinti vainiką, susirinkti kupolės puokštę kitų metų laimei ar burtams nuspėti.

Šventėje veikė Kupolinių kermošius, vyko ir įvairios edukacijos, kurias vedė tradicinių amatų meistrai, muziejininkai, botanikai, dailės studija „Auksinė ochra“. Mažieji galėjo pašokinėti ant šieno, pasisupti, pasukti senoviškas akmenines girnas.

Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: LR kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė. Draugas – VU Šiaulių akademijos botanikos sodas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA