Kupolinėse prie Žaliūkių malūno – žemaitiški amatai ir tradicijos

Šiauliai
Fot. E. Tamošiūnas
Jolita Kirkilaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

2019 m. birželio 22 d., visą šeštadienį, nuo 12 iki 21 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) bus švenčiama seniausias vasarvidžio tradicijas išlaikiusi šventė – Kupolinės. Šiemet šventėje – gausybė įdomių pramogų su muziejininkais, folkloro ansamblių pasirodymai, šurmuliuos iš visos Žemaitijos suvažiavę senųjų amatų meistrai. Lankytojų taip pat lauks vainikų pynimas, Kupolinių apeigos, žolynų ir burtų valanda, senųjų amatų dirbtuvės, dainos, šokiai, žaidimai ir kitos pramogos. Įėjimas nemokamas.

Žaliūkių malūnininko sodyboje šiais metais per Kupolines žmonės galės susipažinti su senaisiais trumpiausios metų nakties papročiais ir patys betarpiškai juose dalyvauti. Visą dieną vyksiančioje šventėje lauks gausybė įdomių pramogų su muziejininkais, dalyvaus iš visos Žemaitijos suvažiavę senųjų amatų meistrai. Praėjusiais metais malūnininko sodyboje viešėjo archeologų desantas, o dabar laukiame viso būrio žemaičių amatininkų. Ne veltui, juk šie metai – Žemaitijos metai.

Šventės dalyviai išvys žemaitiškų amatų pristatymą nuo seniausių laikų iki šiandien. Žemaičiai nuo seno garsėjo savo klumpdirbiais, medžio meistrais, puodžiais, kalviais, darbščiomis audėjomis. Bus galima ne tik pamatyti, bet ir patiems pabandyti drožti, kalti, žiesti, austi, rišti šiaudinius sodus ar lipdyti švilpukus, sužinoti, kaip siuvami archeologiniai rūbai, kaip daromi senieji žalvariniai papuošalai, prisijungti prie senovinių žaidimų. Laukia net ieties mėtymas ir kitokios pramogos. O žemaičio meistro Alberto Martinaičio dirbtuvėlė tikrai užburs ir mažą, ir didelį. Jis šiais metais bus su „sava akmenais, zabuovuom i muzika“.

Visi žino, kad trumpiausią vasaros naktį žolynai įgauna magiškų savybių. Kupolinės neįsivaizduojamos be vainikų pynimo, būrimo iš žolynų, be kupolės medžio, ant kurio galima mesti vainikus ir sužinoti, už kelių metų vesi ar ištekėsi, ir kitų senųjų su žolynais, vandeniu ir ugnimi susijusių tradicijų. Šios tradicijos keliauja iš kartos į kartą, iš metų į metus.

Kupolinės be jokios abejonės susietos su gamtos vešėjimu, taigi šventėje dalyvaus tikri žolynų žinovai iš Šiaulių universiteto Botanikos sodo, žadėję supažindinti ne tik su stebuklingomis augalų galiomis, bet ir su žemaitiškais jų pavadinimais. Iš Platelių atvažiuos Nijolė Makejevienė, kuri atskleis, ką galima padaryti iš aplink mus augančių gamtos gėrybių – pradedant šermukšniais, ir baigiant grybais. Vilnietė etnologė Rita Balkutė, kuriai geriau už visus pažįstamos žolelės ir kerėjimo magija, pažadėjo išduoti, kokie burtai Žemaitijoje labiausiai paplitę ir kokius ritualus reikėtų atlikti trumpiausią metų naktį.

Džugina itin didelis būrys koncertuosiančių kolektyvų, iš kurių 2 pasirodys pirmą kartą: Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Bazilionų filialo Bubių folkloro ansamblis „Obelėlė“, vadovaujamas Editos Ramančionienės, ir Vilniaus folkloro ansamblis „Virvytė“, su visiems iš televizijos ekranų pažįstama pačia žinomiausia Lietuvos žemaite Loreta Mukaite-Sungailiene.

Organizatorė Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: LR Kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.