Kuo skiriasi terminas „geriausias iki“ nuo „suvartoti iki“?

Vilnius
Asociatyvi „Maxima“ nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Skirtingi maisto galiojimo terminai ant maisto produktų pakuočių dažnai sukelia klausimų vartotojui, kaip teisingai suvartoti įsigytą produktą bei kuo skiriasi užrašai, kaip pvz. „geriausias iki ...“ ar  „suvartoti iki...(pabaigos)“ ant maisto produkto pakuotės?

Paaiškiname, kad maisto produktų tinkamumo vartoti terminas nurodomas taip:

* Geriausias iki...“ – terminas naudojamas, kai datoje yra įrašoma diena;

* po žodžių „Geriausias iki ...“ - užrašoma data arba nuoroda į tai, kurioje pakuotės vietoje ji yra;

* „Geriausias iki ....(pabaigos)“ – rašoma, kitais atvejais (t.y., kai datoje nerašoma diena, o tik metai arba metai ir mėnuo – iki tų metų ar mėnesio pabaigos);

* „Geriausias iki: žiūrėti ant pakuotės“ ir pan. naudojama, jei maisto produktai, negali būti laikomi ilgiau:

- kaip 3 mėnesius (pakanka nurodyti dieną ir mėnesį);

- jei jie laikomi ilgiau kaip 3, bet ne ilgiau kaip 18 mėnesių (pakanka nurodyti mėnesį ir metus);

- jei gali būti laikomi ilgiau kaip 18 mėnesių, (pakanka nurodyti metus);

Maisto produktų, kurie yra greitai gendantys, minimalus tinkamumo vartoti terminas nurodomas taip: „Tinka vartoti iki...“ - įrašoma data arba pateikiama nuoroda į tai, kurioje pakuotės vietoje ji yra ir po šios informacijos, jei reikia, aprašomos laikymo sąlygos, kurių būtina laikytis. Praėjus šiai datai produktas laikomas nesaugiu ir netinkamu vartoti. Minimalaus tinkamumo termino esmė: maisto gamintojas užtikrina, jog iki nurodytos datos tinkamai laikomas produktas nebus kenksmingas žmogaus sveikatai. Jei vartotojas savo namuose turi produktų, kurių tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs, tačiau nesimato ir nesijaučia gedimo požymių (nepakitęs kvapas, spalva, konsistencija, nėra kitokių gedimo požymių, kaip pvz,: kava, arbata, makaronai...ir kt.)  produktą vartoti galima, tačiau tai jau lieka paties vartotojo atsakomybe.