Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Kultūros ir meno taryba siūlys skirti stipendijas ir įamžinti Joniškio garbės pilietės atminimą
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Balandžio 6 d. 15:39

Kultūros ir meno taryba siūlys skirti stipendijas ir įamžinti Joniškio garbės pilietės atminimą

Joniškis

Vertėjai Dzintrai Elgai Staniulienei bus siūloma skirti stipendiją už tęstinė projektą. Nuotr. Joniškio kultūros centro.

Erika ŠivickaitėŠaltinis: Etaplius.lt


170688

                      Balandžio 2 dieną nuotoliniu būdu posėdžiavusi Joniškio rajono savivaldybės kultūros ir meno taryba svarstė kultūros ir meno kūrėjų pateiktas paraiškas Joniškio rajono savivaldybės stipendijai gauti. Į individualią stipendiją šiemet pretendavo net 5 kandidatai.

Šiemet savivaldybės kultūros ir meno tarybai paraišką svarstyti pateikė anksčiau stipendiją gavęs asmuo, tačiau kultūros ir meno taryba jos nesvarstė, nes pagal Joniškio rajono savivaldybės stipendijos kultūros ir meno kūrėjams skyrimo nuostatus stipendininkas turi teisę pretenduoti į stipendiją praėjus ne mažiau kaip 2 metams nuo stipendijos paskyrimo. Stipendininkas paraišką galėtų teikti ne anksčiau kaip šių metų birželio 1 dieną.

Atidžiai išnagrinėję pateiktas paraiškas, savivaldybės kultūros ir meno tarybos nariai priėmė vieningą sprendimą - padalyti stipendiją į dvi dalis. Rajono tarybai bus rekomenduojama paskirti 1000 eurų stipendiją tautodailininkei Valijai Šurnaitei už individualios programos Tautinio paveldo tradicinių gaminių iš šiaudų paroda „Šešiasdešimt žingsnių“. Bendradarbiaudama su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi, V. Šurnaitė planuoja surengti jubiliejinę parodą „Šešiasdešimt žingsnių“ ir suverti 20 sodų. Kitus vėrinius iš šiaudų ji eksponuos ant lino drobės. Planuojamas parodos laikas ir vieta – 2021 m. rugsėjo 10 d. Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje. Šiaudinių sodų rišimo tradicija yra įtraukta į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Iki šiol tautodailininkė nėra gavusi Joniškio rajono savivaldybės stipendijos.

Likusią stipendijos dalį – 1000 eurų savivaldybės kultūros ir meno taryba rekomenduos skirti rajono vertėjai Dzintrai Elgai Staniulienei už latvių rašytojo Aldo Bukšo romano „Broliai“ vertimą į lietuvių kalbą. Knygą planuojama išleisti Lietuvoje. Romanas aktualus jaunimui, nes jame pasakojama emigranto gyvenimo istorija, jo sugrįžimas į Tėvynę. Knygoje dėmesys telkiamas į kovą su nelegaliais verslais, narkotikų prekybą. Kadangi pagal savivaldybės stipendijos skyrimo nuostatus antrus metus iš eilės stipendijos gavėjas gali teikti prašymą dėl stipendijos skyrimo, tai Dzintros Elgos Staniulienės projektas - latvių rašytojų kūrinių vertimas į lietuvių kalbą ir leidyba – yra tęstinis. 2007 ir 2020 metais paraiškos teikėja yra gavusi Joniškio rajono savivaldybės stipendijas vertimams. Pernai ji iš latvių kalbos išvertė ir išleido Aleksandro Gryno romaną ,,Nameisio žiedas“.

Savivaldybės individualios stipendijos dydis per metus – iki 2000 eurų.

Posėdžio metu savivaldybės kultūros ir meno taryba aptarė ir kitą svarbų klausimą – Joniškio garbės pilietės, poetės Onos Mikalauskienės atminimo įamžinimą Joniškio mieste. Šiemet iškiliai kraštietei būtų sukakę 95-eri. Posėdyje svečio teisėmis dalyvavo Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vedėja Vijoleta Kuprevičienė. Kultūros ir meno tarybos nariams ji pristatė Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos planus siekiant įamžinti garsios kraštietės atminimą. ,,Pirmieji iniciatyvą iškėlė Joniškio literatų klubo „Audruvė“ nariai.

Vėliau ir bibliotekos darbuotojai ėmė šiuo klausimu diskutuoti. Planuojame teikti projekto paraišką Lietuvos kultūros tarybai. Jei bus gautas projektinis finansavimas, Joniškio mieste turėtų atsirasti nedidelė skulptūra arba kažkoks kitas O. Mikalauskienei atminti skirtas akcentas“, - mintimis apie Joniškio garbės pilietės atminimo įamžinimą dalijosi bibliotekos atstovė. Anot jos, prieš teikiant projekto paraišką buvo kalbėta su kažkada Joniškyje gyvenusiu skulptoriumi Mindaugu Jankausku, kuris, žinodamas vietą, kur joniškiečiai planuoja statyti skulptūrą, galėtų pateikti jos eskizą. Posėdžio metu diskutuota, kad O. Mikalauskienė yra susijusi su savivalda, nes kurį laiką dirbo Joniškio rajono savivaldybėje, o taip pat ji yra pirmoji į Joniškį „atvežusi“ ,,Poezijos pavasarį“. Tad jos atminimą galėtų priminti paukštės skulptūra.

Joniškio literatų klubo ,,Audruvė“ prezidentė Alina Jonaitienė kalbėjo, kad pradžioje literatai diskutavo apie tai, kad šalia namo, kuriame gyveno šviesios atminties O. Mikalauskienė, būtų galima pastatyti suolelį, o ir atminimo lentelė nepamaišytų. Kultūros ir meno tarybos nariai svarstė, kad vieta, esanti šalia namo, kuriame iki pat savo mirties gyveno O. Mikalauskienė, nėra tinkama jos atminimui įamžinti. ,,Šalia yra gatvė, netoliese – automobilių stovėjimo aikštelė. Tokia vieta tikrai nėra tinkama garsiai kraštietei įamžinti“, - kalbėjo kultūros ir meno tarybos nariai. Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Erika Šivickaitė siūlė surasti tokią žaliąją miesto erdvę, kuri galėtų būti sutvarkyta ir pritaikyta visuomenės poreikiams. Tokioje vietoje galėtų atsirasti ir skulptūra. Ji kaip pavyzdį paminėjo šviesios atminties rašytojos Jolitos Skablauskaitės skverą, kuris yra dažnai lankomas vaikų ir suaugusiųjų. Kultūros ir meno tarybos narys Gediminas Čepulis siūlė Joniškio literatams ir bibliotekos darbuotojams pasitarti su Joniškio rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus architektais renkant vietą, skirtą Joniškio garbės pilietei įamžinti.

Tad, šiuo metu svarbiausias uždavinys – nutarti, kuri miesto erdvė būtų tinkamiausia O. Mikalauskienei įamžinti. Artimiausiu metu šis klausimas bus aptartas su rajono architektais.

 

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA