Kulinarinio paveldo ir tradicinių amatų įgūdžių išsaugojimas ir skatinimas Anykščiuose

Utena
Reporteris Elena Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Įgyvendinant projektą Nr. ENI-LLB-1-016 ,,Kulinarinio paveldo ir tradicinių amatų įgūdžių išsaugojimas ir skatinimas“/,,BELLA CULTURE “ Anykščiuose, naujam gyvenimui atkuriamose erdvėse Tilto g. 3, įsikuria kulinarinio paveldo kambarys – virtuvė, t.y. patalpos, kuriose gyventojams ir turistams sudaromos sąlygos susipažinti su kulinariniu paveldu bei tradiciniais amatais, susipažinti su Europos kulinariniu paveldu Anykščiuose.

Anykščių rajono savivaldybės administracija šį projektą vykdė partnerystėje su septyniomis Lietuvos ir kaimyninių šalių savivaldybėmis, pagrindinis projekto partneris – Kraslavos savivaldybės taryba (Latvija). Projekto tikslas - išsaugoti ir skatinti  tradicinių amatų ir kulinarinio paveldo įgūdžius pasienio regionuose, stiprinti vietos ekonomiką, sudarant sąlygas vietiniams amatininkams, kulinarinio paveldo puoselėtojams pristatyti savo amatus.

   Vykdant projektą pasienio regione bendrai atnaujinti ir patobulinti keturi kultūriniai ir istoriniai pastatai, įskaitant patalpų atnaujinimą, įrengiant kulinarinio paveldo kambarį Tilto g. 3 Anykščiuose. Tikimės, kad naujai įrengtame ir veiklai pritaikytame kulinariniame kambaryje, pasinaudodami projekto metu įsigyta ir pritaikyta virtuvės įranga, Anykščių krašto, Utenos regiono senojo kulinarinio paveldo tradicijų ir amatų puoselėtojai ir tęsėjai noriai rengs šiame kambaryje savo produktų pristatymus, edukacijas, degustacijas tiek atvykstantiems į Anykščius, tiek į Utenos regioną turistams, tiek tikslinėms vietos gyventojų grupėms, šeimoms, jaunimui.  Miesto centre, šalia Šventosios upės, lankytojai turės galimybę susipažinti su senosios kulinarinės virtuvės skoniais. Projekto metu įsigyta darbui reikalinga įranga, įskaitant baldus, molinius indus ir kt.

   Projekto partnerių vietovės - traukos vietos, kulinarinis kelias, kur galima susipažinti su vietos kultūros ir istorijos paveldu ir įgyti tam tikrus įgūdžius. Kiekvienos vietovės  kulinarinės vertybės – receptai, patirtis, buvo užrašoma išsaugojimui įvairiomis formomis: brošiūrose, filmuose, leidiniuose. Visa tai laisvai prieinama elektroniniu būdu visų partnerių svetainėse. Savo ruožtu Anykščiai projekto metu išleido spausdintą leidinį „Senieji lietuviški receptai“. Knygos autoriai – Anželika ir Rimvydas Laužikai – Lietuvoje gerai žinomi kulinarinio paveldo tyrinėtojai, kurie atrinko ir susistemino mūsų kraštui būdingų patiekalų receptus. 

   Projektą finansuoja 2014–2020 m. Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programa.

   Bendras projekto biudžetas – 792 657,69 EUR, ES parama (90 proc.) – 713 391,92 EUR.