REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Gruodžio 14 d. 13:28

Kručinskai paviešino atsisakymą bendradarbiauti: tarnybos spręs, kaip elgtis toliau

Vilnius

Kručinskų šeima

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


64648

Pirmadienį kauniečių Kručinskų šeima su naujienų portalu Alfa.lt pasidalijo, kad ketina atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojais, į namus neįsileis ir socialinių darbuotojų. Penktadienį šis prašymas buvo paviešintas feisbuke. Vis dėlto tarnybų atstovai sako, kad toks sprendimas nėra teisingas, dėl jo bus rengiami svarstymai.

Prašymas remiasi bažnyčios mokymu

Kručinskų prašymas oficialiai buvo pateiktas trečiadienį. Juo pasidalijo Gintaras Kručinskas. Prašyme argumentuojama, kad Pozityvios tėvystės kursai prieštarauja šeimos religiniams įsitikinimams.

„Mes, Gintaras ir Eglė Kručinskai, būdami atsakingi už savo šeimos gerovę (emocinę, psichologinę ir dvasinę sveikatą), atsisakome priimti socialinius darbuotojus, taip pat kitus Valstybės vaiko teisių tarnybos darbuotojus savo namuose – gyvenamojoje aplinkoje, kadangi šių asmenų nuolatiniais tapę apsilankymai kelia grėsmę mūsų vaikų gerovei, ypač jų emocinei raidai. Dėl tokių apsilankymų atsirado vaikų baimė, nesaugumo jausmas, agresija. Todėl pranešame, kad nuo šiol su asmenimis, atvykstančiais ir norinčiais pabendrauti su mūsų šeimos nariais, bendrausime lauke.

Taip pat tiek aš, tiek mano sutuoktinė Eglė Kručinskienė atsisakome mums prievarta primestų pozityvios tėvystės kursų, kurie prieštarauja mūsų religiniams įsitikinimams. Bažnyčia ir Šv. Raštas moko, kad vaikai turi gerbti tėvą ir motiną, kad jiems gyvenime gerai sektųsi ir kad jie ilgai gyventų žemėje. Mums teikiamuose mokymuose perteikiamą pozityvios tėvystės esmę sudaro tam tikras nepagarbos tėvams propagavimas bei jų reikšmingumo vaikų atžvilgiu sumenkinimas skleidžiant žinią, jog vaikai nepriklauso tėvams, o priklauso pasauliui, teigiama, kad vaikai neprivalo padėti savo tėvams senatvėje. O mes manome, kad būtent perdėtas vaiko teisių bei vaikų nepriklausomybės akcentavimas šeimos santykiuose, kurie paremti meile, sukuria nepagarbą tėvams, kadangi ne tik tėvai turi tiek teisę, tiek pareigą auklėti savo vaikus dorais žmonėmis, tačiau ir vaikai turi pareigą globoti savo tėvus senatvėje. Mes manome, kad siekdami išauklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, turime teisę patys pasirinkti jų ugdymo formas pagal savo įsitikinimus. Todėl toks mokymas mums yra amoralus ir nepriimtinas neoliberalistinės ideologijos skleidimas per prievartinį pozityvios tėvystės kursų primetimą. Toks mokymas prieštarauja tiek mūsų pažiūroms, tiek mūsų šeimos bei vaikų interesams ir yra neleistinas kišimasis į mūsų šeimos privatumą“, – rašoma prašyme.

54.jpg

Tėvų pozicija nėra teisinga

Kauno miesto Socialinių paslaugų šeimai skyriaus vedėja Birutė Mikulėnaitė paties prašymo turinio komentuoti nenorėjo, jis dar turės būti nagrinėjamas ir kartu su šeima. Vis dėlto dėl tokio Kručinskų poelgio bus sprendžiama organizuojamame posėdyje.

„Dėsime pastangas, kad pagalbą ir toliau teiktume. Nemanau, kad svarstysime vaikų paėmimo klausimą. Prievarta į namus mes taip pat nesiveršime. Jeigu šeima išreiškė tokią mintį, bandysime kalbėtis“, – sakė B. Mikulėnaitė.

Tėvams teikiamos socialinės paslaugos apėmė informavimą, konsultavimą, tėvystės įgūdžių ugdymą: „Šeima buvo įpareigota bendradarbiauti, bet nusprendė to nedaryti. Nemanau, kad turime sankcijų, kaip bausti už tai tėvus, kalbėsimės, kaip padėti. Bet atsisakymo pozicija nėra gera ar teisinga. Pagalbą reikėtų priimti.“

B. Mikulėnaitė pridūrė, kad, kai atsiranda tokie sprendimai, kyla klausimų, kodėl tėvai atsisako: „O ar tai yra teisėta? Žmogus gali išreikšti savo poziciją, atsisakyti, bet ne viskas yra teisinga. Tai mes vertinsime.“

Dėl vaikų likimo bus sprendžiama iš naujo?

Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovė Eglė Juozėnaitė patikino, kad šeimai socialines paslaugas teikia ne Valstybės vaiko teisių apsaugos tarnyba, o Kauno miesto savivaldybei priklausantis Kauno miesto socialinių paslaugų centras.

Vis dėlto ji pasidalijo, kad socialinių paslaugų teikimas šeimai ir šeimos bendradarbiavimas buvo vienos iš sąlygų, priimant sprendimą vaikus grąžinti į šeimą.

„Dėl tolimesnių sprendimų, šeimai atsisakius socialinių paslaugų, būtų sprendžiama atvejo vadybos posėdžio metu, kurį inicijuotų Socialinių paslaugų centro specialistai“, – pridūrė E. Juozėnaitė.

E. Kručinskienė: šeima sugriauta

Pirmadienį su Alfa.lt kalbėdama E. Kručinskienė tarnybos iškeltas sąlygas vertino kaip prievartinį perauklėjimą: „Kontroliuoja mus kaip kažkokius piktadarius. Darbuotojai sukelia mūsų vaikams nerimą, berniukas tampa agresyvus, mėto žaislus, tai mums kelia nerimą.

Mūsų vaikai labai aiškiai supranta, ko tos moterys ateina pas mus. Seniau pas mus svetimi asmenys nesilankydavo. Be to, jeigu kažkokių paskaitų nelankome, kaip mokykloje gauname pylos. Tai irgi vaikai jaučia.“

Kalbėdama apie pozityvios tėvystės kursus, E. Kručinskienė pabrėžė, kad jie šeimai nėra aktualūs. Be to, jie trunka per ilgai ir išlaikyti dėmesio koncentraciją yra pernelyg sudėtinga.

„Pozityvios tėvystės kursus lankėme kelis kartus. Aš manau, kad vyrams amoralu tokius kursus lankyti, nes matau, kad jie nepatogiai jaučiasi. Mus dar posėdyje gąsdino, kad, jeigu nedarysime, kas sakoma, gali atimti vaikus. Tai kam juos atiduoti, kad vėl atimtų. Vaikams tai didžiulė trauma.“

Kalbėdama apie teismo priimtą sprendimą, moteris patikino, kad ją jis nustebino. Dabar ji tikina esanti pasiruošusi kovoti: „Mes iš tikrųjų patyrėme didelį siaubą, nuostolį. Galvoju, kad reikia kažkaip gintis. Taip sugriauta šeima, vaikų laimė. Mums svarbu, kad pagaliau paliktų ramybėje.“

Vaikai grąžinti po visuomenės pasipiktinimo

Vaikai šeimai buvo grąžinti spalio pabaigoje, kai šis atvejis sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo dėl tarnybos esą neproporcingų veiksmų.

Vaikai paimti, kai rugsėjo 29 d. praeivis Bendrajam pagalbos centrui pranešė, kad Kauno Panemunės parke pastebėjo moterį, kuri sudavė mažamečiui vaikui. Dėl įvykio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, šiuo metu byla dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo mažamečiui ir viešosios tvarkos pažeidimo perduota teismui.

Vaiko teisių specialistai sako, kad mažamečiai iš šeimos paimti dėl jiems grėsusio pavojaus, šeimai nesutikus bendradarbiauti su policijos pareigūnais, vaiko teisių apsaugos darbuotojais, tačiau pripažįsta, kad reaguojant į situaciją buvo padaryta klaidų.

14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA