KPD specialistai primena: savavališkai kasti žemės kultūros paveldo objekto teritorijoje negalima

Utena
Iškastas varpas. G. Zabielos nuotrauka
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Dar rugsėjo pabaigoje žiniasklaidą apskriejo žinia, kad Anykščiuose, Šv. Apaštalo Evangelisto Mato bažnyčios šventoriuje, kasant duobę paminklo moterims-partizanėms pamatams, buvo iš dalies atkastas varpas.

Kultūros paveldo departamento specialistai iškart sureagavo, kadangi į juos dėl leidimo tokiems darbams nebuvo kreiptasi. KPD Utenos skyriaus specialistai po gautos informacijos patikrino vietą ir nustatė, kad buvo vykdomi savavališki žemės judinimo darbai nekilnojamojo kultūros paveldo objekto teritorijoje. Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios statinių kompleksas (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 32801) patenka į Anykščių senojo miesto vietą (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 17147), kurios vertingųjų savybių pobūdis yra archeologinis. Anykščių senojo miesto vieta pripažinta saugoti moksliniam pažinimui.

KPD specialistai, atkreipdami dėmesį į šį atvejį ir siekdami, kad tai nepasikartotų ateityje, dar kartą primena, kad vykdant žemės kasimo darbus kultūros paveldo objekte, kurios vertingųjų savybių pobūdis yra archeologinis, privalomi archeologiniai tyrimai. Priešingu atveju žemės kasimo darbai yra neteisėti.

Minimu atveju žemės kasimo darbais Anykščiuose buvo pažeista Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 17 straipsnio 3 dalis bei Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo (SŽNSĮ) 60 straipsnio 2 dalies, 2 ir 7 punktai. KPD specialistai primena, kad pagal SŽNSĮ 60 straipsnio 2 dalies, 6 punktą, siekiant atidengti netirtas dalis turi būti gautas institucijos, atsakingos už kultūros paveldo apsaugą, leidimas.

Įvertinę šią situaciją ir gavę paminklo partizanėms statybos iniciatorių paaiškinimus, KPD Utenos skyriaus specialistai spalio 2 d. surašė valdytojui reikalavimą atlikti archeologinius tyrimus iškastoje vietoje. Archeologinius tyrimus pagal Mokslinės archeologijos komisijos aprobuotą detaliųjų archeologinių tyrimų projektą atliko archeologas dr. Gintautas Zabiela. Tyrimų metu paaiškėjo, kad surastas varpas yra XVIII a., jis sveria 150 kilogramų. Ant varpo puikuojasi dedikacija buvusiam Anykščių klebonui Jonui Dominykui  Lopacinskiui, klebonavusiam čia apie 1743-1762 m.