Angle down Atgal

Kovo 8-oji – ir dėl tragiškų moterų likimų

Tarptautinę moters dieną mini apie 100 pasaulio valstybių, o maždaug 20 jų tai yra išeiginė diena. Nors daugelis šią šventę sieja su sovietmečiu, iš tiesų Tarptautinės moters dienos ištakos slypi JAV.

Šventės šaknys slypi 1908 m. – 15 tūkst. moterų žygiavo Niujorko gatvėmis, reikalaudamos balsavimo teisės, didesnio užmokesčio ir trumpesnių darbo valandų.

Iki 1913 m. ši diena buvo minima paskutinį vasario sekmadienį – tokia diena pasirinkta, kad renginiuose dalyvautų kuo daugiau dirbančių moterų. Data pakeista, nes 1910 m. Vokietijos socialdemokratė Clara Zetkin iškėlė Tarptautinės moters dienos, kuri būtų švenčiama tą pačią dieną kasmet, idėją.

1911 m. Tarptautinę moters dieną šventė Austrija, Danija, Vokietija ir Šveicarija. Tai vyko kovo 19 d., o šventiniuose renginiuose visame pasaulyje dalyvavo per milijoną moterų. Jos aktyviai pasisakė už moterų teisę dirbti, balsuoti, būti renkamoms ir už kovą su diskriminacija.

Mažiau negu po savaitės JAV sukrėtė tragiškas įvykis – gaisras suknelių siuvykloje Niujorke, per kurį žuvo daugiau negu 140 moterų. Viena pagrindinių mirčių priežasčių buvo tai, kad siuvyklos savininkai buvo iš išorės užrakinę duris, kad moterys darbo metu negalėtų pasišalinti iš darbo vietos.

Po šios tragedijos kova už geresnes darbo sąlygas tapo svarbia Tarptautinės moters dienos dalimi. 1913 m. Tarptautinė moters diena buvo perkelta į kovo 8 d. Nuo tada šios šventės diena nesikeitė.

1914–1916 m. per Tarptautinę moters dieną įvairiose šalyse vyko protestai prieš Pirmąjį pasaulinį karą, o 1917 m. Rusijoje vykę „Duonos ir taikos“ reikalavę protestai Tarptautinės moters dienos proga buvo vieni iš pagrindinių vasario revoliucijos katalizatorių. Po Spalio revoliucijos Vladimiras Leninas Tarptautinę moters dieną paskelbė šventine diena.

Ilgą laiką Tarptautinė moters diena buvo labiausiai minima būtent socialistinėse šalyse, bet 1975 m. šventę pripažino Jungtinės Tautos ir ji tapo vis mažiau siejama su konkrečiomis politinėmis idėjomis, o labiau – su moterų teisėmis apskritai.

„Etaplius“ informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite