Ko­ro­na­vi­ru­su ser­ga šim­tai, skie­pai – tik ge­gu­žę

Šiauliai
Praė­ju­sį penk­ta­die­nį nu­spręs­ta, kad ka­si­nin­kių, sa­lės, ap­sau­gos dar­buo­to­jų ir ki­tų maž­me­ni­nės pre­ky­bos dar­buo­to­jų skie­pi­ji­mas tu­rė­tų pra­si­dė­ti ge­gu­žės mė­ne­sį. (Freepik nuotr.)
Monika Šlekonytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pra­si­dė­jus pan­de­mi­jai, plo­jo­me me­di­kams, dė­ko­jo­me po­li­ci­jos pa­rei­gū­nams, ta­čiau tar­si li­ko už­mirš­ti kas­dien ri­zi­kin­go­mis są­ly­go­mis mus ap­tar­na­vę pre­ky­bos cent­rų dar­buo­to­jai. Bent jau to­kia nuo­skau­da gir­dė­ti iš jų pa­čių lū­pų. Su „Etap­lius“ re­dak­ci­ja su­si­sie­kęs ka­si­nin­kių bū­re­lis ste­bi­si, kad tik da­bar ši dar­buo­to­jų gru­pė bu­vo įtrauk­ta į prio­ri­te­tų są­ra­šą vak­ci­na­ci­jai. O jų darb­da­viai gel­bė­ja­si bran­giai kai­nuo­jan­čio­mis pre­ven­ci­nė­mis prie­mo­nė­mis.

Svajoja užuosti krienus

„Kasdien praleidžiame šimtus žmonių. Norisi tikėti, kad tie stiklai, už kurių sėdime, mus apsaugo, bet kas ten žino. O ir žmonės kuo toliau, tuo mažiau atsargūs: kasose grūdasi, nosį prie pat prikišę ginčijasi dėl grąžos ar prekių kainų“, – sako anonimiškumą išlaikyti norėjusi viename Šiaulių prekybos centre dirbanti kasininkė.

Jos kolegė pasakoja, kad koronavirusu jau persirgo. Kaip užsikrėtė, nežino ir gali tik spėlioti, ar viruso nepasigavo darbe, pabendravusi su, pavyzdžiui, simptomų nejaučiančiu pirkėju. Maža to, šiaulietė iki šiol jaučia koronaviruso padarinius – tik praėjus porai mėnesių nuo ligos, pamažu atgauna uoslę. Tikisi, jog per Velykas galės užuosti taip mėgstamus krienus.

Kasininkių įsitikinimu, prekybos centrų darbuotojai, kasdien turintys kontaktą su šimtais pirkėjų, jau seniausiai turėjo būti įtraukti į prioritetų sąrašą dėl vakcinacijos. Vis tik pirmenybė atiteko kitų specialybių atstovams.

„Metų pradžioje ėmė mokytojus skiepyti. Mes ne prieš, bet normalus ugdymas net nevyksta, o jeigu vyksta, tai eina tie patys mokiniai, jie nesikeičia. Jeigu kuriam temperatūra ar kas, iškart, manau, reaguojama. Pas mus žmonės nuolat keičiasi ir nežinosi, koks pirkėjas kokią ligą atsineša. Galų gale, tie patys mokytojai ir mokiniai į prekybos centrus vaikšto“, – sako viena kasininkių.

Pasikeitė prioritetai

Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) Vyriausybei pristatė skiepijimo tvarkos pokyčius – į prioritetinių skiepų sąrašus įtraukti parduotuvių darbuotojai, kontaktuojantys su klientais. Ministerijos teigimu, kasininkių, salės, apsaugos darbuotojų ir kitų mažmeninės prekybos darbuotojų skiepijimas turėtų prasidėti gegužės mėnesį.

„Taip, mokytojų skiepijimas prasidėjo dar vasarį. Pirmi buvo skiepijami ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ir specialiojo ugdymo darbuotojai, siekiant kaip galima anksčiau grąžinti tiesioginio kontakto arba mišrų ugdymą į mokyklas“, – „Etaplius“ aiškino SAM Spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis.

SAM prioritetinių grupių sąrašą koreguoja, atsižvelgdama į Nepriklausomų ekspertų patariamosios tarybos prie Vyriausybės teikiamas rekomendacijas.

Prevencija brangesnė už skiepus

Ernesta Dapkienė, „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė, sako, kad, atsiradus galimybei darbuotojus skiepyti nuo COVID-19 bendrovės lėšomis, įmonė ja pasinaudotų. „Esame apklausę privačias sveikatos priežiūros įstaigas dėl tokios vakcinacijos galimybės: šiuo metu jos nėra ir prognozuoti kokių nors terminų niekas nesiima“, – priduria E. Dapkienė.

Belaukiant skiepų, imamasi prevencinių priemonių: bendrovė investuoja į saugią darbuotojų aplinką, yra juos apdraudusi specialiu draudimu nuo COVID-19 ligos, vykdo profilaktinius patikrinimus, kai tuose pačiuose padaliniuose pastebimi keli pasikartojantys susirgimai.

„Tyrimus apmokame savo lėšomis ir tam pernai išleidome per 33 tūkst. Eur. Į darbuotojų saugumą bei saugų apsipirkimą parduotuvėse 2020-aisiais esame investavę daugiau nei 4 mln. Eur“, – vardija E. Dapkienė.

Šiuo metu COVID-19 serga 67 „Maximos“ darbuotojai. Šiuo virusu persirgo ir šiuo metu yra pasveikę 1 114 darbuotojų.

Prevencinių saugumo priemonių ėmėsi ir prekybos tinklas „Rimi“: visose parduotuvėse įdiegė saugumo standartą, paramos darbuotojams fondą papildė 50 tūkst. Eur – parama gali pasinaudoti susirgę ar finansinių sunkumų dėl pandemijos patiriantys darbuotojai.

„Praėjusį penktadienį paskelbtu LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu, mažmeninės prekybos įmonėse dirbantys ir su pirkėjais kontaktuojantys darbuotojai buvo įtraukti į valstybės biudžeto lėšomis skiepijimų prioritetinių gyventojų grupių sąrašus. Vertiname šį sprendimą, nes maistu ir būtiniausiomis prekėmis prekiaujančių parduotuvių ir jų tinklų darbuotojai nuo pat pandemijos pradžios buvo ir iki šiol lieka vieni aktyviausiai bendraujančių ir turinčių nuolatinį kontaktą su dideliu kiekiu žmonių“, – sako „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Renata Keršienė.

Iš viso per metus nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 267 „Rimi“ tinklo darbuotojai. Šiuo metu 188 jau pasveiko ir tęsia darbus.