Angle down Atgal

Konkurse – naujokai ir patyrę žemdirbiai

Kaip ir kiekvienais metais, vidurvasarį Ūkininkų sąjungos Kaišiadorių skyrius kartu su Žemės ūkio bei LŽŪKT skyriais organizuoja tradicinį konkursą „Metų ūkis“. Konkurso metu autoritetinga komisija apžiūri ūkininkų sodybas, pasėlius, techniką, pasikalba apie pasiekimus bei problemas. Šiais metais į taip vadinamą apvažiavimą vykome liepos 16-ąją. Tą dieną komisija ir spaudos atstovai lankėsi šešiuose ūkiuose Žaslių, Paparčių ir Kruonio seniūnijose.

Su D. Stankevičiumi bendrą kalbą rado L. Lazauskas.
Su D. Stankevičiumi bendrą kalbą rado L. Lazauskas.
Naujasis bulvių derlius.
Naujasis bulvių derlius.
Gintarė Stankevičienė atsakė į J. Armonavičienės klausimus.
Gintarė Stankevičienė atsakė į J. Armonavičienės klausimus.

Žuvų kaime žuvų neradome
Pirmas susojimas buvo Žuvų kaime pas Gintarę ir Darių Stankevičius. Dar 2009 metais buvo įsteigtas jaunojo ūkininko ūkis, pasinaudota teikiama parama. Gintarė – šio krašto vaikas, patyrusio ūkininko J. Juodžio atžala, o Darius čia atkeliavo iš Vievio. Jauni sutuoktiniai iš karto sutarė, kad ūkininkaus. Jie turi 30 hektarų nuosavos žemės, dar apie 50 hektarų nuomojasi.

Stankevičių ūkis – tai augalininkystė su šiek tiek daržovių bei bulvių plotais. Apžiūrint didelį pastatą Gintarė neslepia, kad jis padalintas į tris dalis – viena naudojasi tėtis, antra dalis brolio Egidijaus ir tik trečdalį pastato eksploatuoja Gintarė su Dariumi. Čia ir grūdų saugykla, ir rakandai, ir šaldytuvas daržovėms. Patalpą, kur galima šaldyti bulves, kad jos nepradėtų pūti ar per anksti neišleistų daigų, Stankevičiai įsirengė neseniai. Kartu apšiltino pastato sienas, stogą. Aplinkui plytinčiuose laukuose Gintarė su Dariumi augina kviečius, kvietrugius, miežius.

Derlių, kaip ir pernai žada vežti į Kėdainius. Technikos Stankevičiai turi pakankamai. Be Jaunojo ūkininko įsikūrimo projekto jie dalyvauja projekte „Valdų modernizavimas“. Šio projekto pabaiga – 2022 metai.

Jau dabar iš paramos lėšų įsigyta purkštuvas, traktorius, trąšų barstytuvas. Šeima augina sūnų Jokūbą, kuriam šešeri ir 1,5 metukų dukrytę. Sutuoktiniai gerai sutaria nuo pat draugystės pradžios.

Susipažino mokydamiesi Aukštadvario žemės ūkio technikume, kur Gintarė įsigijo apskaitininkės – buhalterės, o Darius – suvirintojo specialybes. Ūkininkauja abu sutartinai, per darbymetį pasisamdo keletą vietinių gyventojų. Pirmą kartą konkurse dalyvaujanti pora sakė, kad tuoj pradės javapjūtę, į sandėlį jau parvežtas pirmas šviežių bulvių derlius. Dėl šiemetinės sausros jiems neteks skaičiuoti morkų derliaus, nes jos tiesiog nesudygo.

Stalius, pakeitęs profesiją
Darius Kmelnickas pagal profesiją – stalius. Paparčiuose gyvenantis vyras neslepia, kad nemažai pajamų gauna iš savo pirmojo verslo, jis gyvenvietėje turi lentpjūvę, o keliose vietose įkūręs šarvojimo sales.

Tačiau gyvenant kaime niekaip nuo žemės ūkio neiišsiverčia. Tad su žmona Angele Kmelnickai 2011 metais pradėjo ūkininkauti. Ir pradžia nebuvo labai kukli – ūkininkai turi 102 hektarus nuosavos žemės, apie 170 hektarų – nuomojasi. Besiverčiantys augalininkyste Kmelnickai viską daro iš savo lėšų, jokios paramos nėra gavę. D. Kmelnickas sako, kad bandė rengti projektus, bet vis kažko pritrūkdavo.

Prie tėčio šono kartu su ūkiu užaugo sūnus. Lukui jau aštuoniolika, vaikinas – dešinioji tėčio ranka. Greit į javų laukus išriedės kombainas. Kmelnickai sėja kviečius, rapsus, žirnius.
Pasak D. Kmelnicko, jie su Luku – darni komanda, susitvarko su visais darbais. „Jei dieną laiko pritrūkstame, dirbame ir naktį“, - juokiasi D.Kmelnickas. Jis džiaugiasi, kad vienintelis sūnus pasuko jo pėdomis. Štai šiemet dalyvavo ir Traktorių šventėje, ten keliose rungtyse pelnė prizines vietas.

Virginija Šimkūnienė

Autorės nuotr.

Komisija apžiūrėjo ūkininkų techniką.
Komisija apžiūrėjo ūkininkų techniką.
Žemės ūkio rūmų atstovas M. Mitkus.
Žemės ūkio rūmų atstovas M. Mitkus.
Moderniai technikai – erdvus angaras.
Moderniai technikai – erdvus angaras.
Ūkininko D. Kmelnicko dešinioji ranka – sūnus Lukas.
Ūkininko D. Kmelnicko dešinioji ranka – sūnus Lukas.
comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite