Konkurencijos tarybos baudų Šiaulių politikai nebijo

Šiauliai
Zakiras Medžidovas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Tai yra piliečio-reporterio nuomonė, už kurios turinį Etaplius.lt redakcija neatsako.

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu ir vėl neužteko balsų išnuomoti patalpas „Centro“ poliklinikoje 12-15 kartų brangiau, nei jos nuomojamos šiuo metu. Nebuvo sureaguota net į Konkurencijos tarybos grasinimus nubausti Šiaulių miesto savivaldybę 60000 eurų bauda.

2018 m. spalio 4 dienos tarybos posėdyje vėl buvo nagrinėjamas klausimas dėl patalpų nuomos Vytauto 101, Šiauliai, kurios yra „Centro“ poliklinikoje, prie vandens bokšto (žiūrėti foto). Patalpos Šiaulių miesto tarybos sprendimu šiuo metu jau yra išnuomotos ir pagal dabartinę sutartį už 60 kvadratinių metrų plotą nuomininkas savivaldybei moka po 11,58 eurų už kvadratinį metrą per mėnesį, kas sudaro beveik 700 eurų nuomos mokestį, kas per metus sudaro ~8400 eurų.

2017 metų gruodžio mėnesį jau buvo bandoma skelbti konkursą, bet tuomet, kaip ir dabar, daugiausia socialdemokratų iniciatyva, viešo konkurso paskelbti nepavyko. Prigalvojama N+ 100 priežasčių, kad nebūtų skelbiamas konkursas ir patalpose liktų tas pats nuomininkas. Nesinori tikėti, kad yra proteguojama viena įmonė, bet tokia įkyri mintis nuolat peršasi.

Ir ne man vienam. Konkurencijos taryba atsiuntė politikams raštą

Konkurencijos taryba įvertino šią sutartį bei jos sudarymo aplinkybes ir nustatė, kad „yra pagrindo įtarti, kad sutartis buvo sudaryta nesilaikant LR Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio bei Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisyklių“. Konkurencijos taryba atsiuntė Šiaulių miesto savivaldybei raštą, kuriuo primena, kad savivaldybė „privalo organizuoti konkurencingą atrankos procedūrą ir vadovautis objektyviais atrankos kriterijais“. Objektyvus, mano manymu, - reiškia, kad jokių ten myliu/nemyliu, vietinis/nevietinis, gražus/negražus ir pan. negali būti. Privaloma yra nustatyti aiškius kriterijus ir visiems suprantamus kriterijus. Ir tenugali pasiūlęs daugiausiai. Nejaugi negalime išgyvendinti tos senovinės tvarkos „pagal pažintis“?

Kadangi sudarant sutartį sąžiningų ir konkurencingų procedūrų nebuvo, tai Konkurencijos tarybai kilo įtarimas, kad yra proteguojama viena įmonė. Jos manymu „savivaldybė neorganizuodama konkurso atsisakė dalies pajamų, kurias galėtų gauti šį turtą nuomodama už rinkos kainą, taip suteikdama išskirtinį pranašumą bendrovei, nes veikdama rinkos sąlygomis bendrovė šį turtą turėtų nuomotis didesne kaina“. Konkurencijos taryba paprašė Šiaulių miesto savivaldybės „imtis veiksmų ir organizuoti konkurencingą ir sąžiningą nuomos konkursą, teisės aktų nustatyta tvarka“. O neatlikus jos rašte nurodytų veiksmų yra numatyta sankcija – 60000 eurų bauda.

Savivaldybės reakcija – įstatymo pagarba

Reaguodama į Konkurencijos tarybos raštą administracija parengė sprendimo projektą, pagal kurį būtų nutraukiama dabartinė sutartis ir skelbiamas naujas viešas konkursas patalpų nuomai. Nesena patirtis su „Dainų“ poliklinika parodė, kad panašaus pobūdžio patalpas įmanoma išnuomoti už 145 eurų už kvadratinį metrą per mėnesį ir daugiau. Kadangi „Centro“ poliklinikoje pacientų yra žymiai daugiau, tai galima tikėtis gauti ir dar didesnes pajamas. Administracijos parengtame sprendimo projekte buvo numatyta 145 eurų pradinė kaina už vieną kvadratinį metrą per mėnesį. Dalies tarybos narių manymu tokia pradinė kaina galėjo eliminuoti kai kuriuos rinkos dalyvius, todėl jie parengė alternatyvas ir pasiūlė konkurse skelbti pradinę kainą nuo 1 euro už kvadratinį metrą per mėnesį. Savo alternatyvą siūlė ir Valerijaus Simulik frakcija, bet diskusijų metu paaiškėjo, kad jų siūlomas projektas taip pat apribotų konkurenciją. (Bet prašau atkreipti dėmesį, kad irgi siūlė sutarties nutraukimo ir konkurso skelbimo variantą). Keliais etapais į galutinį balsavimą „išėjo“ liberalo Aurimo Lanko ir vicemero Domo Griškevičiaus pateiktą alternatyva „nuo 1 euro“.

Konkurencijos tarybos raštai daliai Šiaulių politikų – tik kojoms nusišluostyt

Deja galutinio balsavimo metu projektas nebuvo patvirtintas. Prieš pat galutinį balsavimą po tarybos posėdžių salę prie socialdemokratų ir konservatorių frakcijos priėjo ir su jais susišnibždėjo Valerijaus Simulik frakcijos seniūnas Denis Michalenko, kurio pasakyti žodžiai, galbūt, ir nulėmė galutinį balsavimą, kad sąžiningos konkurencijos ir didesnių pajamų nebus. Prieš sąžiningą ir konkurencingą tvarką, kokią taikyti nurodė Konkurencijos taryba, balsavo Valerijaus Simulik frakcija, socialdemokratai, dalis liberalų ir dalis konservatorių. Tokiu būdų vėl atsisakėme 12-15 kartų didesnių pajamų. Šiuo metu už nuomojamas patalpas per mėnesį yra gaunama maždaug 700 eurų suma. Tikėtinos pajamos pagal viešą konkursą – 8700 eurų per mėnesį (!), kai tuo tarpu pagal dabartinę sutartį gauname tokią sumą tik per metus. Per 5 metus pagal viešą konkursą tikėtiną, kad sudarytų daugiau nei pusė milijono eurų.

Panašu, kad savivaldybės tarybos narių balsų dauguma, kurią sudarė Simulik frakcija, socialdemokratų frakcija, dalis konservatorių ir dalis liberalų, pasirinko 60000 eurų baudą vietoje didesnių pajamų, pasirinko protegavimą vietoje sąžiningos konkurencijos, pasirinko vienos įmonės interesus vietoje 100000 miestiečių poreikių tenkinimo. Taip pat toks Už Šiaulius, konservatorių, socialdemokratų ir liberalų frakcijų elgesys pažeidžia LR Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimu juo įstatymo nuostatas, kuriose pasakyta, kad turtas turi būti valdomas maksimaliai efektyviai ir duoti maksimalias pajamas, nes tai yra visų mūsų, piliečių, turtas.

Keisčiausiai balsavime, mano manymu, atrodė konservatorius Jonas Bartkus, balsavęs prieš sąžiningą ir konkurencingą tvarką, kuris priklauso Šiaulių regiono plėtros tarybai, kurios funkcija yra ir priimti reikalingus sprendimus investicijų atėjimui į Šiaulių regioną, užtikrinti sąžiningą investicinę aplinką. Manau, kad po tokio balsavimo iš Šiaulių regiono plėtros tarybos jis privalo atsistatydinti. Kokią žinutę siunčiame investuotojams, jei pas mus ribojama konkurencija? Kas atsakys už miestui ir miestiečiams daromą žalą? Niekas (!), nes įstatymuose nėra numatytos asmeninės politikų atsakomybės už jų priimamus sprendimus.

P.s. posėdžiui teiktus projektus, alternatyvas, aiškinamąjį raštą ir konkurencijos tarybos raštą galite rasti adresu: http://www.siauliai.lt/lit/DEL-NEGYVENAMUJU-PATALPU-VYTAUTO-G-101-SIAULIUOSE-NUOMOS-/8/586/9598

Diskusijų video: