REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 15 d. 17:25

Kombainai laukuose

Panevėžys

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


91424

Kasmet javapjūtė yra darbymetis ne tik žemdirbiams, bet ir ugniagesiams. Dėl priešgaisrinės saugos taisyklių nesilaikymo ar aplaidumo kilę gaisrai nulemia didelius materialinius nuostolius. Dažniausiai nukenčia pastatai ir netvarkingai eksploatuojama žemės ūkio technika. Laikantis elementarių priešgaisrinės saugos reikalavimų, nelaimių galima išvengti. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai primena pagrindines technikos gaisrų kilimo priežastis ir dalijasi patarimais kaip nelaimių galima išvengti tinkamai paruošus techniką darbams.

2018 metais Kupiškio rajono savivaldybės teritorijoje fiksuotas vienas gaisras žemės ūkio technikoje - kombaine. Gaisras buvo laiku pastebėstas, apdegė tik elektros instaliacijos laidų pynė, padarytas nuostolis nežymus. Kombainą ekploatavęs asmuo gaisrą užgesino pats, kadangi turėjo pakankamai gesinimo priemonių - gesintuvų, laikų ėmėsi gesinimo veiksmų.

Kombainų gaisrai gali padaryti didelių nuostolių javų pjovėjams, nes ugnis nuniokoja brangią techniką, pasėlius, dega ražiena. Daugelio tokių nelaimių galima išvengti, jeigu prieš išvykstant į laukus kombainai bei kita žemės ūkio technika bus tinkamai paruošta.

Kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingo variklio, degalų tiekimo sistemos, elektros įrangos bei besisukančių mechanizmų. Pagrindinės gaisro kilimo priežastys gali būti: išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, trumpas elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai.

Jei yra kuro tiekimo ir variklio nesandarumas - gali nutekėti kuras ir tepalai. O prie jų labai limpa dulkės, smulkios šiaudų dalelės, kurios susikaupusios ant įkaitusių variklio mazgų gali užsidegti. Todėl būtina nuolat nuvalyti variklį ir jo mazgus. Be to, kuro tiekimo vamzdeliai, pagaminti iš degių medžiagų, besiliesdami su įkaitusiomis variklio detalėmis, lydosi ir užsiliepsnoja, o iš jų bėgantis kuras padeda ugniai išplisti. Dėl blogai sureguliuotų ir dideliais greičiais besisukančių kombaino mechanizmų susidaro sausa trintis, šie mechanizmai įkaista ir gali uždegti ant jų apsivyniojusius šiaudus.

Norint išvengti gaisrų kombainuose būtina naudoti tvarkingus kibirkščių gesiklius. Kombainų variklių, neturinčių antvožų, kolektorius reikia apsaugoti nuimamais metaliniais skydeliais arba sieteliais su 2 mm skersmens kiaurymėmis.

Dirbant varikliui, kombaino kolektoriuje, išmetimo vamzdyje kaupiasi nuodegos. Jeigu variklio karteryje yra per daug tepalo arba cilindrų žiedai susidėvėję, tepalas gali patekti į degimo kamerą. Dėl to padidėja atidirbusių dujų išmetimo intensyvumas. Priklausomai nuo variklio tipo šių dujų temperatūra išmetimo vamzdyje siekia 500-700 laipsnių, todėl įkaitę nuodegų gabalėliai, iš išmetimo vamzdžio patekę ant šiaudų, gali sukelti gaisrą.

Elektros laidų izoliacijos pažeidimas tai dar viena gaisro kilimo priežastis. Ji labai stipriai susidėvi tose vietose, kur laidai pratiesiami pro aštresnius kombaino korpuso kampus, šalia judančių mazgų arba arti įkaitusių mechanizmų paviršių. Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mazgus.

Remontuoti ir laikyti derliaus nuėmimo techniką bei agregatus leidžiama ne arčiau kaip 30 metrų nuo javų plotų. Kombainų, traktorių bei kitų žemės ūkio mašinų kuro talpos lauko salygomis degalais gali būti pripildomos tik nedirbant jų varikliams. Be to, kombaine privalo būti 2 gesintuvai po 4 kg (l) bei nedegus audeklas. Kitoje žemės ūkio technikoje (su vidaus degimo varikliu) privalo būti 2 gesintuvai po 2 kg (l) arba 1 gesintuvas 4 kg (l). krovininiuose automobiliuose, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 3,5 t privalo būti 1 gesintuvas 4 kg (l). Pageidautina turėti ir kastuvą, kad ugnį galima būtų nuslopinti žemėmis.

Daug nelaimių įvyksta ir dėl nesąžiningų gyventojų, kurie vengdami papildomų išlaidų presuojant, smulkinant šiaudus, pasirenka gamtai ir jų pačių sveikatai bei gyvybei pavojingą šiaudų ar ražienų deginimą.

Siekdami užkirsti kelią tokiems gaisrams, Valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai javapjūtės metu tikrina žemės ūkio objektus, juose dirbantiems žmonėms primena gaisrinės saugos taisyklių reikalavimus bei nurodo pastebėtus pažeidimus ir trūkumus.

Jei nepavyko išvengti gaisro, nedelsdami skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų telefono Nr. 112,

Parengė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Vytautas Kazlauskas



REDAKCIJA REKOMENDUOJA