Kol atvyko ugniagesiai ir įleido policininkus, šie pro duryse įrengtą langelį stebėjo, kaip naikinami įkalčiai

Vilnius
Kartais policijai į rankas patenka išties dideli kiekiai spirito. Asociatyvi nuotrauka. 15min.lt
Gintaras Bielskis Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pastarąjį dešimtmetį vadinamosios „pilstukininkų“ bylos tapo didele retenybė, tačiau beveik išnykęs reiškinys, panašu, grįžta į mūsų gyvenimą. Ko gero, teisūs analitikai, kurie įspėjo, jog dabartinių valdančiųjų suvaržyta prekyba alkoholiniais gėrimais pirmiausia iššauks didesnę alkoholio paklausą, o tai jau signalas šešėliniam verslui.

Projekto „Lietuva be šešėlio“ duomenimis, nuo 2013 metų gegužės gauta 20 pranešimų apie Širvintų rajone veikiančius nelegalios prekybos taškus, tarp jų ir prekybos alkoholiu. Per tą laiką uždaryti 8 taškai, tarp jų ir nelegaliai prekiaujantys alkoholiniais gėrimais.

Tuo tarpu Lietuvoje per šį laiką sulaukta 6703 pranešimų apie veikainčius taškus. Nors dažnai akcentuojama, kad girtavimas yra didelę socialinę atskirtį jaučiančios periferijos rykštė, daugiausia taškų, kaip teigia šie pranešimai, veikia Vilniaus (286) ir Kauno (61) miestuose.

Bagažinėje - per 80 litrų spirito

Neseniai Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmai išnagrinėjo bylą, kurioje du vyrai nuteisti būtent už pilstuko laikymą. Marijanui O. skirta 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, tačiau jos vykdymas atidėtas metams. O štai Aleksandrui K. teismas skyrė 2 metų laisvės apribojimo bausmę. Jis įpareigotas užsiregistruoti Darbo biržoje ir per laisvės apribojimo laiką neatlygintinai išdirbti 80 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis. Darbo paieškomis bus priverstas užsiimti ir Marijanas.

Abu vyrai buvo apkaltinti neteisėtai įgiję ir laikę denatūruoto alkoholio skiedinį. Net sučiupti su įkalčiais, kai vienas tiekė alkoholį, o kitas juo prekiavo, teisiamieji teigė vienas kito nepažįstantys.

Ši istorija iškilo į viešumą 2018 metų liepos 11-osios vakarą, apie 19 val., kai kratos metu policijos pareigūnai bandė patekti į Aleksandro K. butą, o šis tiksliai nenustatytą kiekį denatūruoto etilo alkoholio skiedinio sunaikino išpildamas į klozetą. O štai Marijanas O. nusikalto tuo, kad turėdamas tikslą realizuoti neteisėtai įgijo, laikė ir gabeno automobilio „Opel Astra“ bagažinėje 18 plastikinių 5 litrų talpos bakelių su denatūruoto etilo alkoholio, kurio matomoji tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra 98,1 procento, skiediniu, taigi iš viso net 85,44 litro. Šį alkoholį policijos pareigūnai aptiko kratos metu, apžiūrėję kieme prie namo, kuriame gyvena aAleksandras, stovinčio automobilio bagažinę.

Nors abu vyrai kratėsi pažinties, per kratą Aleksandro K. namuose rastų telefonų adresinėse buvo trys asmens, įvardyto Marijanu, kontaktai.

Aleksandras K. ir per ikiteisminį tyrimą, ir teisme savo kaltės nepripažino. Jis paaiškino, kad 2018 metų liepos 11-osios vakarą kažkas paskambino į jo duris ir paprašė atrakinti. Jis paklausė, kokiu pagrindu? Tie žmonės sakė, kad jie - pareigūnai. Jie buvo neuniformuoti, todėl Aleksandras jų ir neįleido. Jis sakė, kad pareigūnams tik pasirodė, jog jis naikina įrodymus, todėl šie išsikvietė gaisrininkus. Atvykę gelbėtojai išlaužė duris, bet jis nieko nedarė.

Kai į butą užėjo policijos pareigūnai, jis buvo su atlenkiamu peiliu. „Jie turbūt pagalvojo, kad aš priešinsiuos, todėl paguldė, bet aš nieko nedariau“, - sakė buto šeimininkas.

Naikinamomis cigaretėmis užkimšo klozetą

Kratos metu policija bute tarp naikinamų įkalčių likučių rado ir cigarečių. Aleksandro K. žodžiais, kažkada jis rūkydavo, tai pas jį buvo likę paslėpti 2 blokai cigarečių. Jo brolis, tolimųjų reisų vairuotojas, prieš išvykdamas į reisą jo paprašė nupirkti cigarečių. Jis nuvyko į turgų ir pas pažįstamą čigonę nupirko 3 blokus broliui ir 2 blokus savo žmonai. Jis pradėjo naikinti tas cigaretes. Jis turėjo 5 blokus cigarečių ir dar 2 blokus rado paslėptus, tai tuos 7 blokus „prijungė“ prie bylos.

Policija kratos metu surado pas 5 litrų talpą nuo acto, su acto etikete. Jis turėjo 8 butelius po 5 litrus, bet jam neužteko, reikėjo dar dviejų. Jis tą dieną ėjo išnešti šiukšlių ir būtent 3 bakelius surado prie „šiukšlyno“. Kaip sakė Aleksandras, „viename buvo likę 10 gramų, iš kurios nepadarė jokios ekspertizės“. Kas talpoje buvo, ar alkoholio likučiai, ar actas, jis nežino. Talpos jam buvo reikalingos, nes dukart per savaitę atsiveža po 50 litrų vandens. Taip, „sanitariniame mazge“ bandė naikinti cigaretes, o skysčio nepylė.

Policijos pareigūnai skeptiškai vertino tokias teisiamojo kalbas. Jie į šį butą atvyko, nes policija gavo pranešimą, jog Aleksandras K. neteisėtai prekiauja alkoholiu ir cigaretėmis. Tokia informacija buvo gauta iš Kriminalinės žvalgybos. Nurodydami adresą, kriminalistai akcentavo, kad skiriamasis to buto ženklas - duryse įrengtas langelis. Pabeldus į duris, langelis atsidarė. Policininkai parodė pažymėjimus, bet Aleksandras K. jų neįleido.

Pareigūnai sakė, kad pro duryse įrengtą pravirą langelį matė, kad Aleksandras K. pylė iš 5 litrų butelio. Taip jis darė iškart po to, kai pareigūnai prisistatė. Vienas pareigūnų laikė ranka langelį, todėl buto savininkas jo negalėjo uždaryti. Pareigūnų teigimu, Aleksandras išpylė iš 2-3 plastikinių butelių, 5 litrų talpos, paskui įmetė kažkiek cigarečių. Kol Aleksandras pylė, pareigūnai jautė labai stiprų alkoholio kvapą. Supratę, kad naikinami įkalčiai, policininkai iškvietė ugniagesius.

Kai į pagalbą atvažiavo kiti pareigūnai ir jie pateko į vidų, viename butelyje rado kažkiek likučių spirito ir cigarečių, taip pat tuščių butelių. Cigarečių buvo primėtyta į klozetą, jis net buvo jomis užkištas. Kratos protokole užfiksuota, kad rasta ir paimta 30 pakelių cigarečių „Minsk Capital“ su Baltarusijos Respublikos banderolėmis, 21 pakelis cigarečių „NZ Gold“ su Baltarusijos Respublikos banderolėmis, 12 pakelių cigarečių „Queen Menthol“ be banderolių, 4 pakeliai cigarečių „NL New Line“ be banderolių, 58 vnt. cigarečių „NZ“, 18 vnt. tuščių cigarečių pakelių, 5 l talpos plastikinis butelis su skysčio likučiais.

2018 metų lapkričio 26 dieną policijos nutarimu už rastas cigaretes Aleksandrui K. paskirta 875 eurų dydžio bauda su rastų cigarečių konfiskavimu.

Galimo pirkėjo atmintis „sušlubavo“

Kol vyko krata, nuolat skambėjo Aleksandro K. telefonas ir jis žiūrinėjo pro langą. Tai sukėlė įtarimą, todėl vienas pareigūnų išėjo į lauką. Prie pat namo pastebėjo automobilį „Opel“ ir priėjo jo patikrinti. Automobilio bagažinėje rado 18 pilnų bakelių. Pareigūno žodžiais, jam atrodo, kad automobilio vairuotojas pasakė atvažiavęs pas K.

Aiškindamas, kodėl duryse įrengtas metalinis langelis, Aleksandras K. sakė, kad jis jau buvo įrengtas, o įvykio metu pas jį joks asmuo neatvyko pirkti pilstuko.

Beje, liudytojas M. L. ikiteisminio tyrimo metu parodė, kad jam pažįstamas pasakė, jog „pigių cigarečių“ ir alkoholio galima nusipirkti pas „Ragatį“, ir nurodė, į kokį namą kreiptis. Jis kelis mėnesius eidavo pirkti alkoholio, su savimi reikėjo turėti tarą. Puslitris alkoholio kainuodavo 2 eurus, cigarečių pakelis - 1,6 eurų. Alkoholio galėjo įsigyti bet kuriuo paros metu. Atėjus, durų niekas neatidarydavo, tik per skylę duryse padavus pinigus buvo gaunamas „pilstukas“ ir cigaretės. Tąkart atėjęs, jis planavo įsigyti alkoholinių gėrimų, tačiau to nepavyko padaryti, nes buvo policijos pareigūnai. Tik štai teisme M. L. atmintis „sušlubavo“. Jie jau teigė, kad kaltinamųjų nepažįsta, cigarečių ir alkoholio iš jų nepirko. M. L. sakė, kad alkoholį nuolat perka parduotuvėje, kai turi pinigų, o kai neturi - „gali ir kitur nusipirkti, bet ne pas nepažįstamus žmones“. Vyras sakė nieko neprisimena, ar prieš metus buvo atvykęs tuo adresu, nes nuo 2018 metų „jau praėjo daug laiko“. Jis tąkart nėjo pirkti alkoholio ir cigarečių, o tik ėjo pas pažįstamą, t. y. draugą į antrą aukštą, kuris kvietė išgerti. Aleksandro K. butas yra pirmame aukšte.

Aleksandras K. prisipažino, kad už cigaretes buvo nubaustas administracine tvarka, baudą sumokėjo, tam jis skolinosi pinigų.

Kitaip nei Aleksandras, Marijanas savo kaltę pripažino. Jis sakė, kad tuo metu buvo atleistas iš darbo, niekur nedirbo ir norėjo truputį užsidirbti. Poliklinikoje sutiktas nepažįstamasis pasiūlė užsidirbti, davė numerį, sakė: „Paskambinsi, prieis žmogus ir pasakysi, kad nori užsidirbti“. Nuvažiavęs į vietą, jis paskambino duotu numeriu. Tas žmogus, kuriam skambino, turėjo išeiti į lauką, tačiau iš pradžių niekas neatsiliepė. Jis nežinojo buto numerio. Paskui į lauką išėjęs pareigūnas liepė parodyti, ką turi. Jis atidarė bagažinę ir parodė, kad bagažinėje atvežė spiritą. Spirito buvo apie 18 bakelių. Bakeliai buvo be etikečių ir užrašų. Jis būtų užsidirbęs 50 eurų. Bakelius be pinigų jam atseit perdavė nepažįstamas žmogus, kurį sutiko poliklinikoje.

Marijanas sakė, kad negali tiksliai pasakyti, ar važiavo pas Aleksandrą K., nes turėjo tik jo numerį.

Paklaustas dėl ankstesnių teistumų, o jų buvo trys, Marijanas sakė, kad jie buvo už panašias veikas. Be to, 2018 metų liepos 17 dieną, neprabėgus nė savaitei nuo šio įvykio, Marijanas O. buvo nubaustas 1500 Eur bauda už akcizais apmokestinamų prekių įsigijimą, laikymą, gabenimą, naudojimą ar realizavimą pažeidžiant nustatytą tvarką. Šios aplinkybės, beje, neleido teisiamąjį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Pripažindamas Aleksandrui K. inkriminuojamą kaltę teismas akcentavo, kad ją patvirtina policijos pareigūnų ir liudytojų parodymai, rasti įkalčiai, todėl netikėti tuo nėra pagrindo. Tai, kad šiame bute Aleksandras K. laikė denatūruoto etilo alkoholio skiedinį, turėdamas tikslą jį realizuoti patvirtina M. L., kuris kratos metu atėjo įsigyti pilstuko ir tai nurodė ten buvusiems policijos pareigūnams. Taip pat tai įrodo ir Marijano O. parodymai.