Kodėl vy­rams rei­kia minkš­to dantų še­petė­lio?

Šiauliai
Bilahata nuotr.
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Bur­nos hi­gie­na – kas­die­nis kiek­vie­no rūpes­tis, ku­ris ne­turėtų ap­si­ri­bo­ti tik dantų va­ly­mu ry­te ir va­ka­re. Da­li­jamės 11 įdo­mių faktų apie bur­nos hi­gieną.

Vyrams – minkštas šepetėlis

Rekomenduojama rinktis minkštą dantų šepetėlį ir, valant dantis, jo nespausti. Ypač minkštas šepetėlis reikalingas vyrams, nes jie, valydamiesi dantis, visuomet stipriau dantų šepetėlį spaudžia prie dantų, o tai kenkia.

Valyti dantis prieš pusryčius

Ryte dantis geriausia valyti prieš valgį, o pavalgius tik praskalauti vandeniu. Jeigu norite valytis dantis po valgio, verta palaukti, kol praeis bent pusvalandis.

Kuo mažesnis dantų pastos šiurkštumas

Atkreipkite dėmesį į simbolį RDA – jis nurodo pastos šiurkštumą. Kuo mažesnis RDA, tuo pasta bus švelnesnė. Mažesnio RDA pastos dažniausiai būna skirtos jautriems dantims.

Dantų pasta su chlorheksidinu

Tai itin stipriomis antibakterinėmis savybėmis pasižyminti medžiaga, kuri turi priešuždegiminių savybių ir veikia tokius virusus kaip herpį, hepatitą B ir C bei ŽIV. Produktus su šia medžiaga rekomenduojama rinktis atsižvelgiant į gydytojo nurodymus.

Priemonės be alkoholio

Dantų priežiūros produktuose alkoholio neturėtų būti. Daugelis mano, kad alkoholis puikiai dezinfekuoja burnos ertmę, tačiau jis burnoje sunaikina tiek blogas, tiek geras bakterijas. Dėl to burna džiūsta, atsiranda žaizdelių, kyla nemalonus perštėjimo jausmas.

Už vaiką“ dantis valyti iki 7-erių metų

Vaikų dantų priežiūra turėtų prasidėti nuo mažų dienų. Iki 7 metų vaikų dantimis turi rūpintis tėvai. Tėvai turėtų nepriimti pasipriešinimo iš vaikų, nes dantų priežiūra svarbi nuo pat pirmųjų dienų. Apklausos duomenys rodo, kad tėvai per daug abejingai žiūri į vaikų dantų priežiūrą. Daugiau nei pusė tėvų Baltijos šalyse palieka vaikus dantis valytis be jų priežiūros.

99 proc. bakterijų kaupiasi tarpdančiuose

Svarbu naudoti tarpdančių siūlą, nes tarpdančiuose kaupiasi beveik visos bakterijos. Pasirinkti, ar iš pradžių valyti tarpdančius, ar siūlą naudoti tik po dantų pastos, kiekvieno individualus sprendimas.

Fluoro pastoje suaugusiesiems gali būti ir daugiau

Atkreipkite dėmesį į PPM – fluoro arba fluorido kiekį pastoje. Gyvename regione, kur fluoro kiekio trūksta (fluoro dar gauname su vandeniu arba papildais), todėl pacientams su didele karieso problema reikėtų rinktis pastas su didžiausiu fluoro kiekiu.

Balinti dantis periodiškai ir su pertraukomis

Balinančias dantų pastas rekomenduojama naudoti 20 dienų be pertraukos, tada daryti 10 dienų pertrauką ir esant poreikiui vėl jas naudoti. Rekomenduojama rinktis balinančias dantų pastas, kuriose nėra peroksido, taip dantys netaps jautrūs.

Dienos metu valytis dantų nereikia

Siekdami gaivos, iki penkių minučių kramtykite kramtomąją gumą arba išskalaukite burną vandeniu, dantų pasta dantis valykite tik ryte ir vakare.

Nesidalykite šepetėliu net su mylimuoju

Kiekvienas turime turėti asmeninį šepetėlį ir juo su niekuo nesidalyti. Keisti šepetėlį rekomenduojama kas sezoną.

Parengta pagal pranešimą spaudai

 

Dantų balinimas – tik po burnos higienos

Dar vienas svarbus įprotis ir gražios šypsenos garantas – burnos higiena. Plačiau apie šią procedūrą pasakoja „Streikų odontologijos namų“ burnos higienistė Dalia Gasparavičiūtė:

– Burnos higieną reikėtų atlikti kas šešis mėnesius arba bent kartą per metus. Ši procedūra daroma ne tik dėl estetinių priežasčių, bet ir tam, kad būtų užtikrinta gera burnos sveikata. Dantenų problemoms, kariesui įtakos turi genetika ir kiti veiksniai, bet labai dažnai tai būna tiesiog prastos higienos pasekmės.

Burnos higiena – neskausminga procedūra, tiesa, ją atliekant kai kurios vietos gali būti jautrios. Jeigu pacientas pageidauja, dantys nuskausminami. Paprastai burnos higiena atliekama vieno vizito metu. Vis tik jeigu dantenos paraudusios, kraujuoja – atlikti burnos higieną tampa sudėtinga. Tuomet skiriame kelis vizitus ir kartu patikriname, ar dantenos gyja.

Burnos higiena daroma su ultragarsiniu skaleriu, kurio virpesiai nuskelia akmenį nuo danties, arba rankiniais instrumentais. Jeigu dantys pigmentuoti, naudojame sodapūtę su perlų milteliais, kurie labai gerai šalina pigmentines apnašas, dantukai tampa baltesni. Taip pat atliekame dantų poliravimą poliravimo pasta.

Jeigu norisi dar baltesnės šypsenos, savo pacientams siūlome dantų balinimą kapomis. Mūsų klinikoje yra nuimami silikoniniai paciento dantų atspaudai. Jie išsiunčiami į dantų technikos laboratoriją, kurioje pagal atspaudus pagaminamos kapos, atitinkančios paciento dantų formą. Su šiomis kapomis ir specialiu balinimo geliu bei dantų jautrumą mažinančiomis pastomis pacientas dantis gali balintis pats namuose. Tai daryti rekomenduojama iki dviejų savaičių. Jeigu pacientas po, tarkime, keturių dienų pamato jį tenkinantį rezultatą, balinimą galima nutraukti ir pratęsti tuomet, kai dantys vėl šiek tiek pagels.

Noriu atkreipti dėmesį, kad reikėtų balinti tik visiškai sugydytus dantis ir atlikus burnos higieną. Gydytojo konsultacija būtina ir dėl to, kad tik jis gali pasakyti, ar pacientui apskritai verta balinti dantis. Jeigu dantų emalis labai plonas, dantų išbalinti nepavyks, nes švies gelsvas dentinas.

„Streikų odontologijos namai“ 
Šiauliai: +370 637 11 100
Naujoji Akmenė: +370 699 02 211

Reklama