Angle down Atgal

Ko­dėl vais­tų ne­ga­li­ma už­si­ger­ti pie­nu ar greipf­ru­tų sul­ti­mis?

Tar­pu­sa­vy­je ne­de­ran­tys vais­tai ar jų už­si­gė­ri­mas ne van­de­niu ga­li stip­riai pa­kenk­ti: vie­nas vais­tas ga­li ma­žin­ti ar di­din­ti ki­to veiks­min­gu­mą, su­kel­ti ša­lu­ti­nį po­vei­kį ar net pa­vo­jų gy­vy­bei.
 

Sąveika gali pasireikšti tarp vaistų bei tam tikrų gėrimų ar maisto produktų. Antibiotiko ciprofloksacino nerekomenduojama vartoti kartu su pieno produktais – pienu, jogurtu. Pienas sumažina vaisto įsisavinimą, todėl gydymas gali būti nesėkmingas. Tarp antibiotiko ir pieno produktų vartojimo turėtų būti 2 val. pertrauka.

Cholesteroliui mažinti skirto vaisto atorvastatino nerekomenduojama vartoti kartu su greipfrutų sultimis. Jos gali sustiprinti vaisto šalutinį poveikį. Greipfrutų sultis reikėtų atsargiai vartoti pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis, nes jos turi sąveikų su daugeliu vaistų: antidepresantais, raminamaisiais, kraujo spaudimą reguliuojančiais vaistais, antibiotikais, kraują skystinančiais, antidiabetiniais, skrandžio rūgštingumą mažinančiais, vaistais nuo skausmo.

Jei vaistas skiriamas vartoti prieš valgį, tai nereiškia, kad galima išgerti tabletę ir iš karto valgyti. Medikamentas turi būti vartojamas mažiausiai 20–30 min. prieš valgį.

Analogiška situacija ir tada, jei vaistas skiriamas po valgio – tai reiškia, kad iki jo išgėrimo po valgio būtina palaukti bent 30 min. Iš karto prieš ar po valgio galima gerti tuos vaistus, kurie paskiriami vartoti valgio metu.

Vaistininkai yra įpratę daug skirtingų vaistų perkančių pacientų pasiteirauti, ar jie žino, kaip ir kada juos vartoti, kurie dera tarpusavyje, o kurie ne.

Nedažnai, tačiau pasitaiko pacientų, kurie ateina į vaistinę vien tik pasiteirauti dėl jiems paskirtų vaistų suderinamumo. Vieni būna pamiršę gydytojo rekomendacijas, kitiems šiaip kyla klausimų. Lietuvoje jau yra vaistinių, kuriose veikia vaistų suderinamumo sistema – Skandinavijos šalių mokslininkų parengta vaistų duomenų bazė, kuri pateikia beveik 20 tūkst. vaistų sąveikų.

Nepakanka žinoti apie nepageidaujamas vaistų sąveikas, būtina ir laikytis gydytojo nurodytų vaistų vartojimo rekomendacijų. Pasitaiko, kai pacientai, vartojantys vaistus nuo padidėjusio kraujo spaudimo, atėję į vaistinę, skundžiasi silpnumu, galvos skausmu, pernelyg nukritusiu kraujo spaudimu.

Peržiūrėję vartojamus vaistus, vaistininkai pamato, kad buvo vartoti tos pačios veikliosios medžiagos, bet skirtingų pavadinimų vaistai. Tokiu atveju žmogus vartoja dvigubai didesnį vaisto kiekį, nei paskirta gydytojo, ir jo savijauta dėl to prastėja.

Pranešimas spaudai

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite