REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Nuomonė2019 m. Lapkričio 25 d. 08:09

Kodėl sovietmečiu reikėjo labiau vogti nei dabartiniais laikais?

Šiauliai

Autoriaus archyvo nuotr.

Stasys PuščiusŠaltinis: Etaplius.lt


108005

Tai yra Etaplius.lt skaitytojo nuomonė, už kurios turinį redakcija neatsako.

Neseniai turėjau įdomų pokalbį su atsitiktiniu žmogumi, kurio net nebuvau matęs. Tai atsitiktinis pokalbis. Pokalbio tema – vagystės.

Klausimas buvo toks, kada daugiau vogė, dabar ar sovietmečiu? Mano pašnekovas net iki raudonumo įkaitęs aiškino, kad sovietmečiu taip nevogė, kaip dabar. Tada klausimas buvo iš kur vogė anais laikais ir iš kur vagia šiais laikais? Kadangi sovietmečiu buvo labai skysti atlyginimai, o parduotuvių lentynos pusiau tuščios, tai tesiog dirbantieji stengėsi pagriebti viską, prie ko galėjo prieiti. Labai didėlė problema buvo su maisto produktais.

Didelės problemos buvo su rūbais, apavu ir, žinoma, baldais. Išsivystė juodoji rinka. Pavyzdžiui, iš mėsos kombinato išsinešei kelis kilogramus mėsos produktų ir pardaviai pigiai. Man teko dirbti sovietmečiu statybose, kadangi aš dirbau su buldozeriu, tai chaltūridavau. Po darbo valandų važiuodavau kam nors sklepui duobę išraust, ar nuo daržo akmenis nustumdyti, žmonės užmokėdavo, mat aš degtinės nepriimdavau. Taip prisidurdavau prie atlyginimo. Teko dirbti Rokiškio sūrių gamykloje.

Iš ten žmonės pasivogdavo grietinės, sviesto ir, žinoma, sūrių. Buvo žmonių, kurie dirbdavo mėsos cechose ar skerdyklose, tai nešdavo mėsos ir įvykdavo barteriniai mainai. Tu man sūrio, aš tau mėsos. Žmonės nemanydavo, kad čia yra vagystės, tiesiog sakydavo, kad pasiima savo, nes atlyginimai buvo maži.

Žinoma, eiliniai darbininkai ką nors pasiimdavo tiek, kad tilptų už ančio arba į kišenę, o meistrai, viršininkai veždavo mašinom. Na, būdavo, kad ir pakliūdavo milicijai. Kuo didesnis viršininkas, tuo daugiau galėdavo ištempti iš gamyklų, kombinatų. Šiais laikais yra kitokia padėtis. Parduotuvėse milžiniškas prekių pasirinkimas. Dabartiniais laikais yra lobstama kitokia forma, tai sukčiavimais. Ir vis dėlto, dabar gyvenimas yra lengvesnis, žmonės gyvena pasiturinčiai. Blogai tiems, kurie prageria, arba nesugeba gyventi pagal kišenę.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA