REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2021 m. Balandžio 22 d. 09:13

Kodėl mineralinė vata geriausias sprendimas garso izoliacijai užtikrinti?

Vilnius

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


172171

Mineralinė vata, priklausomai nuo žaliavų, iš kurių gaminama, gali būti skirstoma į porūšius: tai akmens arba stiklo vata. Akmens vata yra gaminama iš gamtinės kilmės uolienų, jas lydant galingose aukštakrosnėse maždaug 1500 oC temperatūroje, taigi jos žaliavos natūralios kilmės. Akmens vata iš kitų termoizoliacinių medžiagų išsiskiria tuo, kad pasižymi nekintančiomis šilumos izoliacinėmis savybėmis, yra nedegi ir priskiriama aukščiausiai (arba saugiausiai) medžiagai, kurios klasė yra A1.

Kita savybė, kurią norėtųsi paminėti, tai didelis akmens vatos laidumas vandens garams (t.y. vandens garus praleidžia lygiai taip pat kaip ir oras). Todėl leidžia drėgmei gali laisvai pasišalinti per apšiltinimą. Taipogi akmens vatos gaminiai pasižymi dideliu matmenų stabilumu eksploatacijos sąlygomis. Visos statybinės medžiagos ir konstrukcijos, priklausomai nuo aplinkos poveikio, temperatūrų skirtumo, drėgmės ir pan., turi savybę susitraukti ar pailgėti. Akmens vata pasižymi stabiliais matmenimis, kurie nekinta per visą eksploatacijos laiką, nepriklausomai nuo temperatūros bei drėgmės. O būdama labai akytos struktūros, nes akmens vatą sudaro persipynęs pluoštas su oro tarpais, ji gerai sugeria garso bangas, efektyviai izoliuoja oru sklindantį ir perdangomis perduodamą smūgio garsą. Visos šios būdingiausios akmens vatos savybės ir lemia platų jos panaudojimą siekiant sukurti šiltą, jaukią ir komfortišką gyvenamąją ar darbo aplinką.

Apsauga nuo gretimose patalpose skleidžiamo triukšmo užtikrinama pastato vidinių atitvarinių konstrukcijų ore sklindančio garso bei perdangų smūgio garso rodiklių normavimu. Lietuvoje atitvarinių konstrukcijų garso izoliavimo kokybei aprašyti naudojama penkių A, B, C, D ir E garso klasių sistema (pagal STR 2.01.07:2003 "Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo"). Naujai statomiems gyvenamiesiems pastatams yra privalomi C garso klasės reikalavimai, o rekonstruojamiems ar kapitaliai remontuojamiems pastatams privaloma žemiausia E klasės kategorija.

Apsauga nuo gretimose patalpose skleidžiamo triukšmo užtikrinama pastato vidinių atitvarinių konstrukcijų ore sklindančio garso izoliavimu bei perdangų smūgio garso izoliavimu, o apsaugą nuo išorėje skleidžiamo triukšmo užtikrina pastato fasadų (išorinių atitvarinių konstrukcijų) ore sklindančio garso izoliavimas.

Siekiant užtikrinti veiksmingą tarpaukštinių perdangų garso izoliacinę gebą, leidžiančią izoliuoti oru sklindančius garsus (pavyzdžiui, pokalbių, muzikos), o taip pat veiksmingą apsaugą nuo smūginių garsų (pavyzdžiui, žingsnių ar krentančių daiktų) yra būtina taikyti efektyvius garso izoliacinius sprendimus su akmens vatos plokštėmis STEPROCK PLUS. Oru sklindančiam garsui izoliuoti labai svarbi bendra atitvaros masė, storis bei konstrukcijos sluoksniuotumas. Tuo tarpu smūgio garso izoliavimas yra siejamas tik su perdangomis. Siekiant padidinti perdangų garso izoliaciją reikia įrengti „plūdriąsias“ grindis, kurias sudaro šie pagrindiniai konstrukciniai sluoksniai:

– viršutinis sluoksnis - tai galutinis grindų dangos sluoksnis, ant kurio vaikštoma (parketas, PVC, kilimas, plytelės ir pan.);

– išlyginamasis sluoksnis: armuotas betono ar cementinio skiedinio sluoksnis - perduoda grindų paviršiaus apkrovą izoliaciniam sluoksniui;

– izoliacinis sluoksnis: smūgio garso izoliacinės plokštės STEPROCK PLUS sukuria tamprų garso izoliacijos sluoksnį ir veiksmingai pagerina masyvių perdangų smūgio ir orinio garso izoliaciją;

– balastinis/biraus užpildo sluoksnis: jis skirtas išlyginti perdangos nelygumus, taip pat jame klojami grindyse numatyti vamzdynai ar laidai. Be to, šis sluoksnis padidina ir perdangos naudingąją masę.

floating-floor.jpeg

Panaudojus 20 arba 30 mm storio plokštes STEPROCK PLUS kaip garso izoliacinį sluoksnį plūdriosiose grindyse, įrengtose su smėlio pasluoksniu supiltu ant gelžbetoninės monolitinės perdangos arba perdangos iš surenkamų kiaurymėtų plokščių gyventojams bus užtikrinamas reikiamas akustinis komfortas, nes bandymais nustatyta, kad garso izoliavimo rodiklio vertės siekia R'w = 60-67 dB bei L’n,w = 44-53 dB. Tad nedegios garso izoliacijos iš STEPROCK PLUS plokščių įrengimas plūdriosiose grindyse yra, be abejo, naudingiausias sprendimas.

Siekiant buto erdvę padalinti į atskirus kambarius bei funkcines zonas yra montuojamos pertvaros. Kaip rodo praktika daugiabučiuose gyvenamuose pastatuose dažniausiai yra montuojamos lengvos konstrukcijos karkasinės pertvaros. Pagrindinis šių pertvarų privalumas - tai nesudėtingas, greitas įrengimas bei gera garso izoliacinė geba. Todėl tokio tipo pertvaros taip pat gali būti įrengiamos ir tarp gretimų butų. Tuomet jau ir joms yra nustatyti tam tikri reikalavimai garso izoliacijai. Garsas per pertvaras iš vienos patalpos į kitą perduodamas oru, veikiant garso šaltiniui, todėl kalbame apie oru sklindantį garsą, kurį nusako ore sklindančio garso izoliavimo rodiklis R'w (dB). Atitvarinių konstrukcijų garso izoliacinės savybės priklauso nuo jų masės ir nuo deformacinių savybių. Tačiau dažnai didinti konstrukcijų masę netikslinga, todėl reikia naudoti lengvesnes medžiagas, pasižyminčias geromis akustinėmis savybėmis. Norint deklaruoti pastato ir jo atitvarinių dalių akustinio komforto kokybę yra būtinas akustinių rodiklių nustatymas statyboje naudojamoms medžiagoms. Geriau ir efektyviau garsą sugeria nelygaus paviršiaus, akytos ir su susisiekiančiomis poromis medžiagos. Pertvarų garso izoliacija priklauso ir nuo jų viduje esančio užpildo – lengvos, gerai garsą sugeriančios akmens vatos, kuri ne tik užpildo ertmę tarp gipso kartono plokščių, bet ir efektyviai sugeria triukšmą. Akmens vatos plokštės ROCKMIN PLUS pilnai užpildydamos ertmes metalinių ir medinių karkasų pertvarose, užtikrina gerokai aukštesnį garso izoliacijos lygį, palyginus su kitomis plokštėmis, naudojamomis tose pačiose konstrukcijose.

20181113-rw-cn-pho-64.png

Šioms plokštėms gamintojas deklaruoja garso sugertį. 50-99 mm storio plokštės garso sugerties koeficientas yra α=0,9, o plokštėms virš 100 mm storio garso sugertis siekia α=1,0. Tobulai garso bangas sugeriančios medžiagos garso sugerties koeficientas α=1,0, o tobulai jas išsklaidančios ir praleidžiančios medžiagos garso sugerties koeficientas α=0. Be to, gaminys pats išlaiko formą, todėl nesusmunka ir nesukrenta pertvaros konstrukcijos viduje, taip sukurdamas triukšmo tiltus. Skaičiavimais nustatyta, kad karkasinių pertvarų su akmens vatos plokštėmis ROCKMIN PLUS ir gipso kartono dangos sluoksniais garso izoliavimo rodiklio R'w vertė siekia iki 59 dB.

Aiškiai išreikšti pastarųjų metų galutinių vartotojų lūkesčiai tokie, kad žmonės nori gyventi ir ilsėtis šiuolaikiškuose, saugiuose, tyliuose ir tvariuose pastatuose. Gerai apgalvoti ir visapusiai ROCKWOOL sprendimai garantuoja didžiausią komfortą akustikos, optimalios temperatūros ir gero mikroklimato patalpose požiūriu, be to, jie gerokai padidina gaisrinę saugą. Naudojant ROCKWOOL akmens vatos gaminius garso izoliacijai Jūs ne tik apsaugosite gamtą, bet taip pat sukursite saugią ir komfortabilią namų ar darbo aplinką.

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA