Angle down Atgal

Knygos apie Vilniaus krašto lenkus, gelbėjančius žydus, pristatymas

Gegužės 21 d. Jašiūnų Balinskių dvaro rūmuose vyko knygos „Taip dabar elgiasi dorieji... Žydus gelbėję Vilniaus krašto lenkai", išleistos Lenkijos instituto Vilniuje, pristatymas. Susitikime dalyvavo teksto autorė Ilona Levandovska (Ilona Lewandowska) ir nuotraukų autorius Bartoš Frontčak (Bartosz Frątczak).

Knygos tikslas – Vilniaus krašto lenkų, kurie rizikuodami savo gyvybėmis gelbėjo žydus, atminimo išsaugojimas. Pirmoje knygos dalyje pateikiami interviu su Holokaustą tyrinėjančiais mokslininkais ir žmonėmis besirūpinančiais atminties apie žydų gelbėtojus išsaugojimu. Antroje dalyje pateikiamos 11 šeimų, karo metu priėmusių į savo namus žydus, istorijos. Tarp šių istorijų yra ir trys Šalčininkų rajono istorijos – Kruminisų-Lozovskių šeimos iš Jašiūnų, Marijos Paškevič iš Šalčininkų bei Voroneckių šeimos iš Akmenynės apylinkių.

– Tarp pasaulio tautų Teisingųjų sąraše daugiausia yra lenkų, tarp jų iš Vilniaus krašto. Nepaisant to tai yra labai sunki tema ir paprastai kasdien ją nekalbama. Karo įvykiai yra susiję su didžiulėmis kančiomis, netgi, jeigu tai yra išlikimo istorijos, - sako knygos autorė Ivona Levandovska.

Nuotraukų, esančių knygoje, autorius yra Bartoš Frontčak (Bartosz Frątczak), tai yra jo 4,5 metų darbo vaisius.

– Kiekvieną savaitgalį išvykdavau į Lietuvą, ieškojau vietų, susijusių ne vien su lenkais, bet su žydų istorija, apskritai. Kai manęs klausia, kodėl tai darau ir ar esu žydas, atsakau, kad nesu žydas, tačiau norėjau padaryti kažką, kas turėtų prasmę. Dabar jaučiu, kad padariau kažką svarbaus, - sako Bartoš Frontčak (Bartoš Frątczak).
Knyga yra išleista dviem kalbomis – lenkų ir lietuvių. Taip pat yra prieinama elektronine versija Lenkijos instituto Vilniuje svetainėje.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite