Klimato krizė stumia pingvinus išnykimo link? Paukščių drastiškai mažėja

Pasaulis
© Greenpeace
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Mokslininkai skambina pavojaus varpais – pingvinų skaičius drastiškai mažėja.

Anot jų, per pusę amžiaus svarbioje Antarktidos paukščių gyvenamojoje buveinėje antarktinių pingvinų skaičiai smuko beveik trimis penktadaliais.

Šiaurės rytinėje Antarktidos pusiasalio dalyje, kiekviena Dramblių salos kolonija susidūrė su besiveisiančių porų skaičiaus smukimu, fiksuotu nuo paskutinio tyrimo 1971 m. Per šį laiką kai kurių populiacijų sumažėjimas siekė iki 77%.

Bendrai, antarktinių pingvinų skaičius Dramblių saloje smuko beveik 60%, nuo 122550 besiveisiančių porų registruotų prieš 50 metų atlikto tyrimo metu iki 52786 porų šiandien. Manoma, kad šį sumažėjimą lėmė klimato kaita.

Mokslininkai iš JAV Stony Brook bei Šiaurės rytų universitetų prisijungė prie „Greenpeace“ ekspedicijos į šį regioną bei tyrė antarktinius pingvinus jų svarbioje gyvenamojoje buveinėje Dramblių saloje.

Dėl klimato kaitos sumažėjęs jūros ledas ir šiltesni vandenynai, manoma, atvedė iki mažesnio krilių – nedidelių, krevetes primenančių padarų, kuriais daugiausia minta pingvinai, skaičiaus.

Stony Brook universiteto daktarė ir viena iš ekspedicijai vadovavusių tyrėjų Heather J Lynch, sakė: „Tokie žymūs pingvinų skaičiaus sumažėjimai rodo, kad per paskutinius 50 metų Pietinio vandenyno ekosistema iš pagrindų pasikeitė ir kad to poveikis plinta mitybos tinkluose ir daro įtaką antarktinių pingvinų gyvenimui“.

„Nors tai gali lemti keli skirtingi faktoriai, visi įrodymai veda link to, kad už mūsų stebimus pokyčius yra atsakinga klimato kaita,“ – sakė mokslininkė.

Naujasis tyrimas paskelbtas netrukus po to, kai Antarktidoje nustatytas naujas aukščiausios temperatūros rekordas, viršijęs ankstesnį 17,5 laipsnių rekordą, fiksuotą 2015 metų kovą.

Louisa Casson, „Greenpeace Oceans“ kampanijos dalyvė, sakė: „Pingvinai yra ikoniškoji gyvūnų rūšis, tačiau šis naujasis tyrimas rodo, kaip klimato krizė mažina jų skaičių ir lemia plataus masto padarinius atokiausiuose Žemės kampeliuose.“

Gismeteo.lt