Angle down Atgal

Klimato kaita: ar šiemet ir ateityje sulauksime sniegingų Kalėdų?

Ši vasara privertė susimąstyti apie klimato kaitos poveikį – apie save davė žinoti alinančios karščio bangos ir pasikeitimai gamtoje bei ūkyje, pvz., vynuogynuose. Klimatologas teigė, kad apie save primins ir žiema, nebūtinai žadanti sniegingas Kalėdas.

„Laikotarpis sinoptinėms prognozėms yra per ilgas, tačiau bendrų tendencijų prognozė pranašauja, kad per Kalėdas Lietuvoje temperatūra turėtų būti aukštesnė už vidutines daugiametes“, – komentavo dr. Donatas Valiukas.

Paklausus apie sniegą per Kalėdas, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologas atsakė: „Pastaraisiais metais, deja, dažniau sniego nesulaukdavome, negu sulaukdavome.“ Be to, pasak D. Valiuko, jeigu vidutinė gruodžio temperatūra yra minus 1,9 laipsnio, tai šiemet oras prognozuojamas vienu laipsniu šiltesnis.

reklama

Klimato kaita žiemą kelia ne mažiau iššūkių nei vasarą

Remiantis bendromis pastarųjų metų tendencijomis, laikotarpis, anot jo, yra labai nepastovus.

„Temperatūra gali būti apie 0 laipsnių: tai pasnigimas, tai aptirpimas. Deja, dėl to į priekį niekas negali pasakyti, kokių Kalėdų laukti“, – pasakojo specialistas.

Žiemą – klimato kaitos iššūkiai

„Jeigu šnekame apie klimato kaitą Lietuvoje, žiema yra laikotarpis, kai jos oras yra labiausiai paveikiamas temperatūros atžvilgiu. Temperatūra žiemą pakyla labiausiai. Pastaraisiais metais pas mus šilo daugiausiai, tai rodo ir sniego dangos mažėjimas, ką gali pastebėti kiekvienas – daugėja lietaus“, – sakė pašnekovas.

Kardinalių pokyčių, pavyzdžiui, kad Lietuvoje visai nebūtų sniego, anot jo, artimiausiu metu nesulauksime, tačiau dienų su sniego danga ir toliau mažės. Be to, klimato kaita žiemą kelia ne mažiau iššūkių nei vasarą.

„Jeigu oras yra įšilęs apie nulį laipsnių, būna šlapdriba ir plikledis. Ūkiui atsiranda iššūkių taip pat – jeigu nėra sniego dangos, peržiemojimas augalams yra sudėtingesnis. Staigūs temperatūros pasikeitimai taip pat kenkia. Be to, šiltesnėmis žiemomis palankiau peržiemoja įvairūs parazitiniai vabzdžiai, pavyzdžiui, erkės“, – pasakojo D. Valiukas.

Energetika, pasak jo, taip pat gali būti paveikta – prisiminkime lijundras ant laidų. Transportui klimato kaita ir nepastovi temperatūra irgi gali pridaryti žalos. Tai reiškia, kad keliai bus dažniau slidūs, o galimai staigiai iškritęs didelis kiekis sniego keliuose gali sukelti chaosą.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite