REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Rugsėjo 11 d. 10:49

Klaipėdoje atidengtas Vydūno paminklas: dalyvavo ir pagėgiškiai

Tauragė

Petras SkutulasŠaltinis: Etaplius.lt


98477

Rugsėjo 1 d. Klaipėdoje, Puodžių ir Bokštų gatvių sankirtoje, atnaujinto skvero su fontanu viduryje atidengtas 3 metrų aukščio bronzinis paminklas tautos šviesuoliui filosofui Vydūnui (skulptorius Arūnas Sakalauskas, Boris Krylov ir Oles Sidoruk).


Foto galerija:

vydunui-36-1024x883.jpg
vyd3-36-1024x598.jpg

Mąstytojo Vydūno basakojė figūra kyla į viršų, tik kojų pirštų galiukais jis remiasi į žolės salą, iš po kurios pulsuoja tekanti gyvybinga vandens versmė. Bronzinė figūra drauge su bronzine žolės sala yra vientisas objektas – kaip ir žmogus yra neatskiriama gamtos dalis. Rankos, sudėtos ant krūtinės, apsaugo tai, ką žmogus gražiausio, dvasingiausio patiria gyvenime.

Saulėtą ir šiltą rugsėjo 1-osios dieną Klaipėdoje, Vydūno skvere, atidengtas paminklas filosofui, rašytojui, publicistui, vienam įžymiausių Mažosios Lietuvos kultūros veikėjų Vydūnui (tikr. Vilhelmas Storostas). Iškilioje šventėje dalyvavo ir Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos darbuotojos: direktorės pavaduotoja Ramutė Vaitkuvienė, vaikų literatūros sk. vedėja Liudmila Fetingienė ir bibliografijos-informacijos sk. vedėja Asta Andrulienė. Pagėgių bibliotekos bendruomenei tai ypač reikšmingas įvykis, nes nuo 2018 m. kovo 29 d. Vydūno vardas į bibliotekos istoriją įrašytas aukso raidėmis – Pagėgių savivaldybės tarybos sprendimu Pagėgių savivaldybės viešajai bibliotekai suteiktas Vydūno vardas.

Netoliese palikti jo batai – palikęs savo materialųjį pasaulį žmogus žengia į nušvitimo erdvę, kur veriasi amžinosios būties pažinimo versmė.
„Visa tai, kas stabdo, priešinasi augimui, gyvėjimui, šviesėjimui, reiškia nykimą, mirimą. Ir tai yra grožio antitezė“ – Vydūnas.

Pjedestalas iš rudai raudono granito sukuria visatos sferos įvaizdžio apvalų fragmentą, kuriuo srūva vandens versmė. Iš po žolės salos pulsuojanti vandens versmė simbolizuoja žmogaus tyriausius potyrius, kurie, nušviesdami jo sąmonę, kelia žmogaus dvasią aukštyn.

Yra čia ir „Mąstytojo suolas“, kur prisėdus galima pagalvoti ir pasigilinti į Vydūno „Visatos ir žmogaus sąrangą“, liečiančią esminius žmogaus būties klausimus…

Prieš septynerius metus grupė Vydūno paminklo idėjos autorių kreipėsi į kultūros mecenatą Rimantą Cibauską, siūlydami tapti ne tik rėmėju, bet ir pagrindiniu organizatoriumi – idėjos siela. Rimantas Cibauskas, pateisindamas 2016 metais pelnytą Lietuvos kultūros ministerijos įsteigtą „Metų mecenato“ titulą ir cituodamas Vydūną „Niekuomet žmogus nėra toks gražus, koks jis yra kurdamas“, kvietė susirinkusius kartu kurti ir moderniame globaliame pasaulyje puoselėti tautiškumą. Tą mes galime ir to puikus pavyzdys – iškilęs Klaipėdos centre pačių miestelėnų iniciatyva ir lėšomis Vydūnas.

Prie projekto prisidėjo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Klaipėdos miesto savivaldybė, VšĮ „Mažosios Lietuvos kultūra“, Vydūno draugija, pavieniai aukotojai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA