REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2019 m. Gegužės 22 d. 15:06

Kita darbo rinkimuose pusė: apie „pilnatinius“ rinkėjus ir kodėl rinkimų komisijos pirmininkė yra prieš išankstinį balsavimą

Šiauliai

Asociatyvi ELTOS nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


84896

Pirmadienį visoje Lietuvoje startavo išankstinis balsavimas prezidento antrojo turo ir Europos Parlamento (EP) rinkimuose. Ta proga naujienų portalo Etaplius.lt vyriausioji redaktorė Irma Gudžiūnė pakalbino Šiaulių miesto rinkimų apygardos komisijos pirmininkę Iloną Balčiūnaitę, kuri pasidalijo svarbiausiais pastebėjimais apie šiųmetinių rinkimų eigą. Kodėl ji pasisako prieš išankstinį balsavimą, kokie rinkėjų įpročiai komisijos narius pykdo labiausiai ir kokie neįgyvendinami reikalavimai yra keliami rinkimų komisijoms – pokalbyje su I. Balčiūnaite.

Komisijos pirmininkės teigimu, pirmąją išankstinio balsavimo dieną, lyginant su pirmuoju turu, rinkėjų atėjo mažiau – jei gegužės 6-ąją suskaičiuota apie 700 atiduotų balsų, tai šį pirmadienį jų buvo tik kiek daugiau nei 400. Rinkimų komisijos pirmininkė aiškina, kad gali būti, jog rinkėjus „išgąsdino“ pirmadienį kilusi liūtis. Tačiau jau antradienį žmonės savo balso atiduoti rinkosi aktyviau.

Pasidomėjus, ar ir šią išankstinio balsavimo savaitę pastebima tendencija, kai rinkėjai neima kažkurio biuletenio, I. Balčiūnaitė sakė to nepastebėjusi. „Jeigu per pirmą turą mes klausėme žmonių, ar imsite visus biuletenius, tai dabar to nebedarome, žmonės patys ima, jokių priekaištų nereiškia“, – teigė ji.

Nors išskirtinių incidentų rinkimų apygardoje kol kas neužfiksuota, komisijos pirmininkė turi ir keletą pastabų patiems rinkėjams.

I. Balčiūnaitė teigia labiausiai norinti pabrėžti viena – komisijoje dirbantys žmonės atlieka sunkų darbą, todėl labai skaudina tai, kad kai kurie rinkėjai iš anksto ateina piktai nusiteikę: „Tarkime, stovi žmogus eilėje, ir jis jau iš karto burbuliuoja, kad jam reikia stovėti. Kaip aš sakau, tada neik į tą išankstinį balsavimą, eik rinkimų dieną balsuoti į apylinkę. Kiti ateina tendencingai išpilti neigiamas emocijas. Štai prieš pat pirmą turą vienas stebėtojas atėjo pasiimti pažymėjimo ir jo pirmas klausimas buvo „ar turite protesto formą?“. Klausiu, kas nutiko. „Tai nieko nenutiko, bet gal reikės“. Jis iš karto ateina su tokia nuostata, kad aš jau kažką tau padarysiu. Būkime tolerantiški tiek komisijos nariams, tiek aplinkiniams. Komisija dirba praktiškai nuo aštuntos valandos ryto iki aštuntos valandos vakaro nepakeldama galvų ir aš nežinau, kaip jiems tai reikia ištverti.“

Be kita ko, daugelis komisijos narių yra dirbantys žmonės, kuriems ir taip sudėtinga išsiprašyti iš savo darbų penkioms dienoms, kad jie galėtų dirbti ir rinkimuose. Tuomet jie yra priversti imti atostogas, o mainais į tai rinkimų metu susiduria su nepamatuotu rinkėjų pykčiu.

Daugiausiai kritikos strėlių – Vyriausiajai rinkimų komisijai

Komisijos darbas neapsiriboja vien bendravimu su rinkėjais – kyla ir kitokių nesklandumų. Pavyzdžiui, buvo kilusios tam tikros problemos su pačia Vyriausiaja rinkimų komisija (VRK). Laimei, jas galiausiai pavyko išspręsti, tačiau I. Balčiūnaitė teigia, kad situacija tąkart galėjo baigtis ir taip, kad išankstiniai rinkimai apskritai nebūtų prasidėję…

„Daug yra tokių dalykų. Ir rinkėjai, ir pati VRK daug ko nepadaro iki galo. Ar nėra organizuotumo, ar kažko – aš tiesiog nežinau, kaip visa tai įvardinti. Kiek aš rinkimuose dalyvauju, šiemet bardakas absoliutus. Kad ir tos penkios (išankstinio balsavimo – red. past.) dienos. Jos nieko nelemia. Aišku, žmonės sekmadienį bus laisvesni, gal jie į kokį pikniką išvažiuos, bet aš asmeniškai apskritai esu prieš tą išankstinį balsavimą. Tam yra rinkimų diena, kai žinai, kad tavo pareiga yra eiti į rinkimus. Arba eini, arba ne. Štai ir pirmojo turo metu buvo pasklidusi informacija, kad jei persigalvojai, gali ateiti ir vėl balsuoti. Palaukit! Čia ne ženytis, kad penkis ar septynis kartus būtų galima...“, – stebisi Šiaulių miesto rinkimų apygardos komisijos pirmininkė. Juk, pasak jos, Amerikoje prezidentas yra renkamas vieną dieną. O Lietuvoje padarius penkias išankstinio balsavimo dienas durys neužsidarys ir sekmadienį.

Komisijos pirmininkė kritikos negaili ir pačiai Vyriausiajai rinkimų komisijai: „Tarkime, vakar vyko išankstinis balsavimas. Mes registruojame į sistemą atvykusius žmones. Gauname pranešimą, kad 14 valandą nedirbs sistema. Trumpam. Bet palaukite, chebra, o jeigu pas mane stovi žmogus? Ką aš jam pasakysiu – sėsk ir palauk? Kada ta sistema veiks, aš nežinau. Jiems ten reikėjo pakeisti kažkokį vieną skaičiuką. Tai keiskite jį aštuntą valandą, po aštuonių vakare, keiskite anksti ryte, bet ne tada, kai yra žmonių srautas ir eina žmonės balsuoti."

Pasak I. Balčiūnaitės, trūksta ir elementarios informacijos iš VRK: „Jie paleido informaciją, kad pirmame ture reikia pasirašyti už tris biuletenius. Išankstiniame balsavime yra kiek kitokia tvarka ir nereikia rašytis už tris. Mes tik užfiksuojame, kad žmogus atvyko balsuoti ir išduodame biuletenius, o žmogus padeda parašą, kad biuletenius gavo. Po to mums kelia triukšmą, kodėl jūs iš manęs tik vieną parašą imat, aferistai… Ir tu išaiškink kiekvienam – pasipila skundai, prasideda grasinimai...“

O ir pačios VRK darbuotojai, atrodo, galėtų bent tarpusavyje susitarti dėl vieno ar kito klausimo išaiškinimų. „Pasiskambini į VRK ko nors pasiklausti, o ten dirba seni darbuotojai, tikrai daug išmanantys, bet vienas vienaip aiškina, kitas kitaip. Vėlgi – kurią poziciją man pasirinkti? Nuvažiavus pas juos, palinkčioja galvas, o kažkokio kontakto ar dialogo nėra. Mūsų darbas iš tikrųjų yra sudėtingas. Sąlygos čia ekstremalios. Atsisėdi aštuntą ryte, o į tualetą gali nueiti tik penktą valandą vakaro… ir išeiti negali, pilna žmonių, visi pikti ir lieja savo neigiamas emocijas“, – ne pačiais maloniausiais darbo rinkimų komisijoje ypatumais dalijasi I. Balčiūnaitė.

Dar viena problema – neįgyvendinami „Baltųjų pirštinių“ reikalavimai

Šiaulių miesto rinkimų apygardos komisijos pirmininkė turi ką pasakyti ir apie visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ atliekamą darbą.

„Gal ta organizacija ir graži, gal savo funkcijomis ir atliekamu darbu jie ir gerą dalyką daro, kad tie rinkimai būtų skaidrūs, bet jau jų reikalavimai… Kad ir toks – atsiųskite mums sąrašus žmonių, pas ką eisite į namus. Viena, tai yra konfidencialu, antra, kodėl aš turiu siųsti „Baltosioms pirštinėms“, bet negaliu kokiems nors konservatoriams, socialdemokratams ar dar kažkam? Gaunasi tarsi dvigubas žaidimas, kuris rinkimų metu nelabai gražus“, – savo mintis Etaplius.lt dėstė I. Balčiūnaitė, pridurdama, kad šie rinkimai yra kupini tokių situacijų, kurių ankstesniais metais ji nėra pastebėjusi.

Blogiausia tai, kad niekur ir nėra tiksliai aprašyta, kaip rinkimų komisijoms elgtis tokiais atvejais. „Tiesiog gauname laišką iš VRK, kad „Baltosios pirštinės“ prašo atsiųsti. Aš jų ir paklausiau, kodėl „Baltosioms pirštinėms“ galima siųsti, o negalima siųsti socialdemokratams ar konservatoriams. Jie lygiai taip pat turi vienodas teises, kaip ir „Baltosios pirštinės“. Tai tada išplatinam tą informaciją, tuo labiau, kad ji yra pakabinta apylinkėse, ir priėjus galima pasiskaityt, kada kur eis ir pas ką eis. Jeigu jie turi Šiauliuose atstovų, tegul apeina apylinkes ir apžiūri", – nesupranta komisijos pirmininkė.

Kuriozinių situacijų netrūksta

Kaip žinia, šią savaitę Mėnulis puošia dangų savo pilnatimi. Ar Mėnulio fazės turi įtakos rinkėjų nuotaikoms? I. Balčiūnaitės teigimu, tikrai taip.

„Tokių pilnatinių „klientų“ mes turime sočiai. Iš anksto ateina su išankstine nuostata, iš karto piktas ant darbuotojų, ant valdžios, ant biuletenių. Piktas ant visko. Ne taip parašei, ne taip pažiūrėjai. Yra daug tokių žmonių“, – sakė ji.

I. Balčiūnaitė Etaplius.lt pasakojo ir apie incidentą su vienu nepriklausomu stebėtoju. „Pirmiausia jo tonas buvo labai nemandagus ir nemalonus, o antra, mes neturime įgaliojimų priimti tokius nepriklausomus stebėtojus, tai daro VRK. Mes su juo ginčijomės, pykomės, jis mums grasino ir prokurorais, ir advokatais, ir kuo tik nori“, – nemalonų nutikimą prisiminė komisijos pirmininkė.

Kita problema – eilės. I. Balčiūnaitė teigė suprantanti, kad išstovėti jose tikrai sunku, ir nors neįgalieji, mamos su vežimėliais ir mažais vaikais ar sunkiai vaikštantys žmonės visada yra pravedami į eilės priekį, o žmonės tam paprastai neprieštarauja, ant kėdžių visų laukiančiųjų susodinti taip pat neįmanoma. „Juk nelėksiu pas merą, neprašysiu, pastatyk man kėdžių“, – juokavo komisijos pirmininkė.

Kartais rinkėjų skundai apskritai sunkiai suprantami. „Žinau, kad per savivaldos rinkimus vienas parašė skundą, jog prie Čiurlionio apylinkės nedegė lempa. Bandai kažką tokiems žmonėms paaiškinti, bet niekas nesiklauso“, – pasakojo I. Balčiūnaitė.

Su žmonių negeranoriškumu komisijos nariai susiduria ir prieš išankstinį balsavimą nešiodami rinkėjo korteles. Tai darydami jie sulaukia ir grasinimų policiją iškviesti, ir pasiūlymų užsiundyti šunimis: „Buvo ir situacija, kai sulaukiau skambučio iš vienos garsios Šiaulių gydytojos. Negavo rinkėjo korteles. Paklausiau, gal nebuvo namie? „Na tai aišku nebuvau, juk aš dirbu iki šešių!“… Pilnatis žmones tikrai veikia.“

Kaip žinia, vyresnio amžiaus rinkėjai turi galimybę balsuoti namuose. Tačiau ir čia pasitaiko nesusipratimų. „Nueini pas žmogų, nuneši rinkėjo kortelę. Paklausi, ar norės balsuoti namuose. „Ne, aš ateisiu į apylinkę“. Ir tada sekmadienį pasipila skambučiai, kodėl pas mane niekas neatėjo, kodėl manęs niekas neužregistravo, tai čia jūs aferistai, mano kortelę kažkur panaudosite…“, – rankomis skėsčioja komisijos pirmininkė.

Ne paskutinis skaudulys – ir sunkų darbą rinkimų metu dirbančių žmonių atlyginimai. Po savivaldos rinkimų Šiauliuose atsistatydino ištisos rinkimų apylinkės, o rasti juos pakeisiančių žmonių kaskart vis sunkiau.

„Po savivaldos rinkimų aš pati, kaip komisijos pirmininkė, padariau tokį negerą dalyką ir apskundžiau savo valdžią – VRK. Aš kreipiausi į vieną Seimo narį, kuris nesureagavo, tada kreipiausi į kitą – „valstietį“. Aš jam nunešiau pačios didžiausios mūsų Medelyno apylinkės žmonių tabelį, koks yra kiekvieno darbo užmokestis ir kiek jis gaus į rankas pinigėlių. Jiems buvo šokas, žiūrėjo išpūstomis akimis. Per savivaldos rinkimus mes nesurinkome žmonių, aš pati asmeniškai kai kuriems skambinau prašyti, kad padėtų. Žmonės neina. Jeigu tu atsėdi septyniolika valandų ir dar kitą dieną sėdi, o už tai gauni 60 eurų, kam man to reikia? Ir mums aiškinama, kad čia apygarda turėjo nuspręst. Ką aš galiu nuspręst? Iš ko aš paimsiu – iš Medelyno apylinkės atimsiu, kad jie gautų 40 eurų, kad duočiau Čiurlionio apylinkei? Nė iš vieno Seimo nario aš nesulaukiau atsakymo šiuo klausimu. Jiems tai yra neįdomu, nes dar nevyksta Seimo rinkimai“, – baigdama pokalbį nuoskaudų neslėpė Šiaulių miesto rinkimų apygardos komisijos pirmininkė, pažadėdama pasibaigus rinkimams papasakoti dar daugiau.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA