REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gruodžio 2 d. 10:01

Kiek laiko trunka skolų išieškojimas?

Vilnius

Pexels.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


108948

Prieš pradedant detaliau nagrinėti skolų išieškojimą, būtina atkreipti dėmesį, jog egzistuoja ne vienas būdas, kurį pasirinkdamas asmuo gali tikėtis atgauti ir susigrąžinti prarastus pinigus. Todėl atsakyti, kiek laiko trunka skolų išieškojimas, visas jo procesas, vienareikšmiškai negalima.

Išieškojimo trukmė – labai individuali

Skolos išieškojimas, jo trukmė labai individualus procesas. Kad būtų gražinta skola ikiteisminėje stadijoje, kartais užtenka vos vieno skambučio ar priminimo, padengti susidariusį įsiskolinimą. Geriausiai tai padaro tretieji asmenys, įmonės, teikiančios skolų išieškojimo paslaugas. Šiuo atveju telefoninis pokalbis būna efektyvus, be nereikalingų emocijų, objektyviai išdėstoma situacija, skolininkui paaiškinamos galimo neatsiskaitymo pasekmės ir visi nemalonūs to padariniai. Kreditorius – nesusipyksta su skolininku, tęsiami puikūs verslo ryšiai, nes nemalonią situaciją aiškinasi trečioji šalis – įmonė, kuriai skolų išieškojimas yra kasdienybė. Tačiau būna atvejų, jog skola iki priverstinio išieškojimo dažnai keliauja 10-15 metų. Taip yra todėl, kad dabar galiojanti 10 metų skolos prisiteisimo senatis sudaro sąlygas kreditoriams delsti ir branginti galutinę skolą: kol nesikreipiama į teismą, auga delspinigiai ir įvairios palūkanos. Vėliau, dėl priteistos skolos galima 5 metus nesikreipti į antstolius ir tokiu būdu ją dar labiau auginti. Rezultatas – gausybė teismų praktikos pavyzdžių, kai priteisiamų palūkanų ir delspinigių sumos viršija pačias skolas. Atskirais atvejais skolų „konservavimas“ jas gali padidinti net 8,5 karto. Jeigu išieškotojas nepateikia antstoliui vykdomojo dokumento ir sueina senaties terminas, jis praranda teisę reikalauti skolos grąžinimo priverstine tvarka. Šiuo metu galiojantis senaties terminas – 10 metų. Pavėlavus, galima kreiptis į teismą prašant šį terminą atstatyti, tačiau būtina nurodyti tikrai svarbias, objektyvias priežastis (liga, darbas užsienyje ar kt.). Vis dėlto galiojantis senaties terminas yra pakankamai ilgas, kad išieškotojas turėtų galimybę kreiptis į antstolius. Natūralu, jog kiekviena situacija yra skirtinga ir reikalaujanti atitinkamos individualios analizės, tačiau asmens pagrindinis tikslas beveik visada būna tas pats – atgauti skolą, kuo mažesnėmis išlaidomis ir kuo greičiau. Deja, skolų išieškojimas neretai gali ir užtrukti.

Teismo įsakymo išdavimas

Asmeniui, dar prieš kreipiantis į teismą, kaip jau minėta, reikia įvertinti kokius įrodymus dėl skolos asmuo turi t.y dokumentai pagrindžiantys skolą. Tai gali būti įvairios sutartys (paslaugų, nuomos, pirkimo – pardavimo ir kt) PVM – Sąskaitos faktūros, įvairios pretenzijos ir reikalavimai su raginimu grąžinti skolą, asmenų susirašinėjimai, ar kiti dokumentai. Asmeniui taip pat svarbu yra įvertinti patį skolos dydį, kadangi kreipiantis į teismą dėl sąlyginai nedidelių skolų, pats bylinėjimo procesas (teisininkų paslaugos, žyminis mokestis) net ir asmens sugaištas laikas ir pastangos gali būti brangesnis už skolą. Todėl asmuo, įvertinęs situaciją pats sprendžia ar kreiptis į teismą ar pasitelkti į pagalbą įmonę, kuri užsiima skolų išieškojimu. Pareiškimas dėl teismo įsakymo išdavimo – bene pats pigiausias, greičiausias ir sąlyginai gana paprastas būdas prisiteisti skolą. Šis teismo įsakymas priimamas per kelias dienas, įsigalioja per 20 darbo dienų. Teismas formaliai įvertinęs įrodymus priima teismo įsakymą. Pabrėžtina jog asmenys į teismą šiuo atveju nėra kviečiami. Teismas priėmęs įsakymą, jį siunčia skolininkui ir siūlo per 20 dienų sumokėti skolą, arba dėl jos pareikšti atitinkamus prieštaravimus. Jeigu skolininkas per terminą jokių veiksmų neatlieka, tuomet teismo įsakymas įsiteisėja ir jį galima vykdyti, gaunant iš teismo vykdomąjį raštą ir kreiptis į antstolį.

Ilgas ir nuobodus

Ieškinys bendra tvarka – tai daugelyje atveju pats ilgiausias ir brangiausias skolos išieškojimas. Dažniausiai proceso šalims teks vykti į teismo posėdžius, o asmeniui esant užtikrintam, jog skolininkas vilkins procesą, arba kiti aukščiau minėti būdai nesuveiks ir skolininkas kitais būdais trukdys procesą. Jeigu skola perduota teismui, skolos išieškojimas, jo trukmė priklauso nuo daugiau faktorių: teisėjų užimtumo, nuo dokumentu įteikimo procedūrų, o daugeliu atveju ir nuo skolininko elgesio. Jei skolininkas teikia prieštaravimus, tai procesas gali užtrukti. Jei byla iš apylinkės teismo, nukeliauja į apygardos teismą ten terminai dar ilgesni. Jeigu visgi byla baigta ir perduota antstoliams, antstolis irgi turi savo procedūras, kurios parašytos įstatyme ir tai irgi gali užtrukti. Reziumuojant, labai svarbu įvertinti visas galimybes skolą atgauti (galbūt skolininkas gyvena užsienyje ir ieškinį dokumentinio proceso tvarka pareikšti net nebus įmanoma) , turimus įrodymus, finansines ir laiko sąnaudas. Net ir teismui priėmus teigiamą asmens atžvilgiu sprendimą, tai nereiškia, jog prasiskolinęs asmuo jį vykdys (galbūt asmuo yra nemokus).

Kad skolos išieškojimas vyktų racionaliai, o kreditoriui nereikėtų metų metus laukti grąžinamų pinigų, UAB „Juris LT“ rekomenduoja:

Tinkamai įvertinti skolininko finansinę būklę.

Pasirinkti racionaliausią skolos išieškojimo procesą, atsižvelgiant į skolos sumą ir skolą įrodančius dokumentus.

Pasirūpinti profesionalia teisine įmone, kuri atstovaus Jus, o ne sieks uždirbti iš neaiškaus rezultato. Šiuo atveju, privačios skolų išieškojimo bendrovės ima tik sėkmės mokestį, žmogų lydi visą skolos išieškojimo procesą. Skirtingai nei advokatai, kurie dirba su asmeniu tik iki teismo įsakymo ar vykdomojo rašto gavimo, už jų paslaugas yra imamas mokestis, kuris gali būti išieškotas iš skolininko, bet jei skolininkas nemokus, jis tik padidina asmens finansinius nuostolius.

Todėl taupant savo lėšas ir laiką, privačias skolų išieškojimo įmones rinktis yra racionalu. Šios įmonės dirba su patikimais partneriais – antstoliais ir teisininkais, kurie atliks savo darbą sąžiningai ir laiku, o ne vilkins laiką imituojant procedūras.

Neturint tinkamų žinių, rekomenduojama pačiam nebristi į sudėtingus teisinius procesus. Tai gali neatnešti jokio rezultato, o blogiausia – išpūsti skolų išieškojimo proceso kaštus, tuomet skolos išieškojimas taps labai brangus, o skola nebūtinai bus sugrąžinta.

Bet svarbiausia – laiku kreiptis dėl skolos išieškojimo, mažiau tikėti skolininko pažadais. Jei skolininkas 10 kartų pažadėjo, tai 20 pažadas tikrai nepadės pasiekti palankų rezultatą, atgauti paskolintus pinigus.

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA