Visi mitai apie riebalus - ketogeninė mityba

Vilnius
Meniu.lt Meniu.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Apie riebalus mityboje galima rasti įvairiausių nuomonių. Pastarosiomis dienomis atsiranda vis daugiau ketogeninės mitybos šalininkų, tikinčių, jog angliavandeniai yra didysis gražios figūros priešas, o juos pakeitę riebalais, būsime kur kas dailesnių formų ir geresnės savijautos. Ar išties mityba, kurioje vyrauja riebalai, gali būti raktas į liekną kūną?

Ketogeninės arba tiesiog keto mitybos pagrindas yra itin mažai arba išvis angliavandenių neturintis maistas. Daugiausiai valgomi įvairių formų riebalai ir šiek tiek baltymų. Pakeitus riebalais pagrindinį energijos šaltinį, angliavandenius, energiją gauname degindami kūno riebalus. Kepenyse pradeda formuotis ketonai (iš čia ir pavadinimas), kurie gali pakeisti gliukozę iš angliavandenių ir būti alternatyviu „kuru” smegenims.

Tikima, kad taip besimaitinant, ne tik žymiai lengviau sulieknėti, bet ir pagerinti sveikatą, sumažinti diabeto, vėžio, smegenų ligų riziką.

Kokius produktus reikėtų valgyti?

Kadangi riebalai yra pagrindinis energijos šaltinis besilaikantiems ketogenio valgymo režimo, jų kilmė paprastai neribojama. Valgomas maistas, kuriame daugiausiai riebalų ir mažiausiai angliavandenių. Apie tokius gardžius patiekalus kaip makaronai, ryžiai, bulvės, košės ar miltiniai kepiniai galite pamiršti, nes visą dienos racioną turi sudaryti riebus maistas.

Valgysite riebią mėsą ir žuvį, šoninę, kiaušinius, daug aliejaus, avokadų, riešutų ir sūrio. Dar šiek tiek žalių lapinių daržovių ir geriausiu atveju kelias uogas, tačiau su visomis kitomis daržovėmis ir vaisiais teks atsisveikinti dėl per didelio angliavandenių kiekio.

Neigiama keto mitybos pusė

Nors iš pažiūros toks gyvenimo būdas gali pasirodyti visai nesudėtingas ypač mėgstantiems riebų maistą, tačiau neapsigaukite. Ne viskas taip gražu ir paprasta.

Vienas iš labiausiai giriamų keto mitybos pliusų yra greitas būdas atsikratyti antsvorio. Išties, internetas tiesiog pilnas sėkmės lieknėjimo istorijų, o visi laurai atitenka būtent gausiai riebalais mitybai. Tačiau iš tiesų daug didesnė tikimybė, kad svoris krenta ne dėl to, kad valgomi riebalai, o dėl to, kad leidžiamų produktų sąrašas yra labai siauras ir griežtas, todėl beveik neužkandžiaujame bei suvartojame mažiau nei įprastai kalorijų.

Atsisakius angliavandenių produktų, o taip pat ir daržovių bei vaisių, mitybojebeveik nebelieka skaidulų, kurios padeda geriau funkcionuoti žarnynui, pašalina blogąjį cholesterolį ir atlieka apsauginę širdies funkciją. Sumažėja vitaminų įvairovė, kuri būtų gaunama iš augalinio maisto, todėl gali reikėti susirūpinti dėl atsiradusio deficito ir pradėti vartoti papildus.

Dar vienas ketogeninės mitybos minusas yra tai, jog dėl riebalų skaidymo proceso, iš burnos jaučiamas acetono kvapas, kuris primena nagų lako valiklį, todėl ne visiems tokie kvapų pokyčiai gali būti priimtini.

Galiausiai, tokia mityba gali būti nelabai tinkama tiems, kurie intensyviai sportuoja, bėgioja ilgas distancijas ar kitaip didina ištvermę. Šio pobūdžio fizinei veiklai reikalingi itin dideli kiekiai deguonies, tačiau valgant vien riebalus, daugiau deguonies sunaudojama vien tik juos paverčiant energija.

Galbūt iki šiol galvojote, kad valgydami riebalus niekada nesulieknėsite, bet tikriausiai daugiau sužinoję apie ketogeninę mitybą, bent iš dalies pakeisite nuomonę. Bet kokiu atveju, riebalų nereikėtų bijoti, ir jų turime gauti iš maisto kasdien, ypač iš riebios žuvies, tyro aliejaus, avokadų ir riešutų. Na, o ar imtis ekstremalesnių mitybos pokyčių ir visiškai pakeisti angliavandenius riebalais, reikėtų gerai pasvarstyti. Vis dėlto, ketogeninį režimą palaikyti nėra labai paprasta, be to, reikėtų atkreipti dėmesį, ar tokia mityba tikrai gali būti tinkama pagal dabartinį jūsų gyvenimo būdą ir sveikatos būklę.