REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Sausio 11 d. 10:19

Keramikei Rūtai Indrašiūtei konkurse „Aukso vainikas“ skirta antroji vieta

Alytus

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


161264

Lietuvos nacionalinis kultūros centras paskelbė kasmet organizuojamos respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatus. Antrąją vietą jame vaizdinės dailės kategorijoje  laimėjo talentinga, išskirtinė Varėnos krašto menininkė – Maksimonių kaime gyvenanti ir kurianti keramikė Rūta Indrašiūtė. Ši iškili menininkė yra surengusi ne vieną autorinę savo  kūrybos parodą,  o savo unikaliais keramikos kūriniais, kuriuose atsispindi nepakartojama gamtos kūrinija, garsina Varėnos kraštą Lietuvoje ir užsienio šalyse, net tolimojoje Japonijoje.

Tris savos kultūros tradicijas puoselėjančius karalius – respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatus, pirmųjų vietų laimėtojus – po vieną vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės atstovą – Lietuvos nacionalinis kultūros centras karūnuoja kasmet sausio 6-ąją, per Tris karalius. Nugalėtojais tapo kalvis Saulius Kronis, pristatęs konkursui tradicinių kalviškų saulučių kolekciją, grafikas Viktoras Žilinskas pateikęs konkursui lino raižinius ir audėja Birutė Andrijauskienė, konkursui pateikusi tautinių kostiumų kolekciją. Pandemijai padiktavus naujas taisykles, kompetetinga komisija juos rinko virtualioje erdvėje, o iškilminga karūnavimo ceremonija atidėta palankesniam laikui.

Baigiamojoje konkursinėje „Aukso vainiko“ parodoje, skirtoje Tautodailės metams paminėti, pristatyti trisdešimties kūrėjų, geriausių savo apskričių meistrų, vertingiausi vaizdinės liaudies dailės, skulptūros, tapybos, grafikos, taikomų dailės šakų bei kryždirbystės darbai.

„Aukso vainikas“ buvo surengtas jau šešioliktą kartą. Praėjusį pavasarį visoje Lietuvoje vyko rajoninės, o rudenį – regioninės konkurso parodos, per kurias vertinti geriausi rajonų meistrų darbai. Dėl įvestų ribojimų dalis parodų buvo eksponuojamos ne tik gyvai, bet ir perkeltos į virtualią erdvę. Tokiu būdu parodas aplankyti galėjo ir toli nuo parodų vietų gyvenantys liaudies meno puoselėtojai, parodos tapo pasiekiamos net ir gyvenantiems užsienyje.

Pagrindinis konkursinės parodos „Aukso vainikas“ tikslas – išsaugoti lietuvių liaudies dailės bruožus. Tačiau ne mažiau svarbu būti ne tik tradicijų kartotoju, bet ir kūrėju, išlaikant tradicijas kurti kažką nauja. Tai neįmanoma be lietuviškos pasaulėvokos. Dangus ir žemė pasaulyje tie patys, tačiau kiekviena tauta turi savitą pasaulio veikimo paaiškinimą, kuris mūsų laikus pasiekė apipintas tautos patirtimi, išgyvenimais, stebėjimais. Šis suvokimas leidžia kurti nepasiklystant tarp savų ir svetimų vertybių. Svarbu ne tik jas išlaikyti, bet ir perduoti ateities kartoms, kad liaudies meno tradicija nenutrūkstamai tęstusi besikeičiant žmonijai.

Parengta pagal Lietuvos nacionalinio kultūros centro informaciją.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA