Kelmės kultūros centre atidaryta paroda profesoriui Vyteniui Rimkui atminti

Šiauliai
Reporteris Brigita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kelmės kultūros centro Juozo Liaudanskio dailės galerijoje surengta ir atidaryta Šiaulių krašto tautodailininkų jubiliatų kūrybos paroda „Sukaktys“, skirta šviesios atminties menotyros profesoriui Vyteniui Rimkui atminti. Šventėje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo nariai Stasys Tumėnas ir Rima Baškienė, Kelmės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Egidijus Ūksas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos (LTS) pirmininkas, Jono Basanavičiaus premijos laureatas Jonas Rudzinskas, LTS Šiaulių bendrijos pirmininkė Laima Kelmelienė, menotyrininkė Michalina Adomavičienė, šviesios atminties menotyros profesoriaus Vytenio Rimkaus žmona ir šeimos nariai, gausus būrys apskrities tautodailininkų.

Tautodailė – tai viena iš trijų liaudies meno dalių, kuri eina šalia liaudies architektūros ir  folkloro. Tautodailė ypač svarbi mūsų etnografinių regionų kultūriniam gyvenimui, padedanti išsaugoti regioninį savitumą. Skatinant domėtis tautodailės istorija, suvokti jos kultūrinę ir meninę vertę, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių bendrija metams baigiantis rengia tautodailininkų jubiliatų darbų parodas.

Parodos „Sukaktys“ atidaryme LTS Šiaulių bendrijos pirmininkė Laima Kelmelienė pasidžiaugė Šiaulių apskrities tautodailininkų aktyvumu ir susiklausymu, tvirtai laikantis tradicijų ir gražia tradicija tapusiu kasmetiniu tautodailininkų jubiliatų pagerbimo renginiu, suteikiančiu galimybę pamatyti geriausius šių liaudies meistrų darbus, labiausiai atspindinčius kūrėjų stilių ir individualumą.

Kaip sakė parodos organizatorė ir renginio vedėja LTS Šiaulių bendrijos pirmininkė Laima Kelmelienė, parodoje savo kūrybą pristato 18 autorių. Tai įvairaus amžiaus ir profesijų žmonės, tačiau visus juos jungia bendras poreikis kurti, tęsiant liaudies meno tradicijas, pasidalinti patirtimi, palyginti savo ir kolegų kūrybą, išgirsti kitų nuomonę.

Menotyrininkė Michalina Adomavičienė, daug metų besidominti liaudies meno raida ir problemomis, parodos atidaryme pažymėjo, kad parodos idėja ir tikslas liko nepakitęs – kuo plačiau atskleisti krašto liaudies meno tradicijas, pristatyti autorius, parodant jų kūrybos įvairovę. „Tradicinė jubiliatų kūrybos paroda svarbi, nes galima pagerbti autorius, padėkoti jiems  už tylią, bet iškalbingą sielos dainą, už tradicijų išsaugojimą ir puoselėjimą“, – sako menotyrininkė Michalina Adomavičienė.

Didžiausią parodos eksponatų dalį sudaro tekstilės dirbiniai – juostos, megzti rūbai, pirštinės, kojinės, skaros, šalikai ir tapybos darbai. Tarp šių darbų ir kelmiškės Loretos Račkauskienės juostos. Nemažai eksponuojama įspūdingų Jono Vasausko medžio skulptūrų ir kompozicijų. Parodoje pinti iš vytelių Petro Grušo darbai ir Valijos Šurnaitės Sodai.

LR Seimo nariai Rima Baškienė ir Stasys Tumėnas – nuolatiniai Šiaulių krašto tautodailininkų globėjai, parodos atidaryme dėkojo kūrėjams už jų pastangas išlaikyti tradicijas ir už nuolatinį kruopštų darbą, puoselėjant savo amatą. Seimo nariai džiaugėsi, kad tautodailei ir kultūrai dėmesinga Kelmės rajono savivaldybė ir dėkojo Kelmės rajono mero pavaduotojui Egidijui Ūksui už pastangas ir rūpestį.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas, Jono Basanavičiaus premijos laureatas Jonas Rudzinskas taip pat dėkojo Šaulių krašto kūrėjams, bendrijos pirmininkei Laimai Kelmelienei ir kartu su skyriaus pirmininke įteikė pažymėjimus naujiems bendrijos nariams.

Parodos atidaryme  tautodailininkus ir organizatorius sveikino mero pavaduotojas Egidijus Ūksas. Paklausti, kas jiems yra tautodailė, ne vienas parodoje dalyvaujantis kūrėjas atsakė, kad tai visas jo gyvenimas.

Po parodos atidarymo surengta konferencija, kurioje pranešimus skaitė Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas, Jono Basanavičiaus premijos laureatas Jonas Rudzinskas, Lietuvos dailininkė, menotyrininkė Michalina Adomavičienė. Konferencijoje Kelmės kultūros centro etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus vedėja Nomeda Bandzienė pristatė Kelmės išskirtinumu pasižyminčių akmentašių simpoziumų, skirtų akmentašių patriarchui Juozui Liaudanskiui atminti, veiklą, o TV laidų rengėja Rita Ščiglinskienė pristatė dokumentinį filmą apie akmentašių kūrybinių stovyklų istoriją.

Parodos atidaryme ir konferencijoje buvo pabrėžiamas šviesios atminties menotyrininko Vytenio Rimkaus svarus indėlis į tautodailės reikšmingumo įprasminimą, pasidalinta jo išreikštomis įžvalgomis. Renginį papuošė Šiaulių krašto tautodailininkų folkloro ansamblio „Margulis“ kapela.