REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Rugsėjo 29 d. 14:31

Keliu į Laisvę…

Kaunas

Kelias vedė per miškus.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


147844

Palomenės kultūros centro 2019 metais organizuotas žygis Didžiosios kovos apygardos veiklos vietomis sulaukė didelio susidomėjimo. Vedami patirties, noro žinoti, nepamiršti ir išsaugoti, nutarėme paminėti laisvės kovos Kaugonių miške 75-ąsias metines. Kelionės-žygio metu aplankėme koplytstulpį išnykusioje sodyboje, kurioje buvo nuspręsta įkurti DKA, Kaugonių geležinkelio stotyje ir Kaugonių miške paminklus partizanams, kautynių vietas, palaidotų partizanų kapus.

Prisiminimais apie įvykiais dalinosi atsargos majoras, Lietuvos partizaninio judėjimo DKA štobo viršininko Benedikto Trakimo-Genelio sūnus, Gediminas Trakimas. Daug istorinės medžiagos sužinojome iš istorikės Rugilės Grendaitės. Vedami puikių emocijų ir tikėdami, kad mūsų keliai ne kartą persipynė su daugumos kaugoniečių vyrų, vadovaujamų Jono Misiūno-Žaliojo Velnio, kovojusių partizanų gretose, pabendrauti su menančiais pokario laikus, susirinkome Kaugonių kaimo Nijolės ir Arvydo Čiuladų sodyboje.

Šventės metu aukotos šv. Mišios, sugiedota Tautinė giesmė, KASP Dariaus ir Girėno apygardos 2-osios rinktinės 208 pėstininkų kuopos karių salvių šūviais pagerbti laisvės kovotojai, Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblio (vad. Laima Purlienė) sudainuotos pačios gražiausios dainos, o Elektrėnų KC Semeliškių vokalinio instrumentinio ansamblio ,,Svaja” (vad. Gražina Barzdaitienė) dalyviai neleido lietingą, vėjuotą dieną sušalti.

Už bendradarbiavimą ir pagalbą organizuojant šventę, dėkojame Kaugonių krašto bendruomenės ,,Bendrystė” nariams ir pirmininkei Nijolei Sedleckaitei, kpt. Eugenijui Mickevičiui. Tęsiant norą ne tik pamatyti, bet ir žinoti, saulėtą rugsėjo šeštadienį, leidomės į žygį po Čiobiškio apylinkes. Aplankėme partizanų Bagdonavičių sodybą ir archyvo slėpimo vietą, įdomios istorijos sužinojome apie Čiobiškio Dariaus ir Girėno tiltą, vandens malūną.

Čiobiškio kapinėse gėles padėjome ant Jono Misiūno-Žaliojo Velnio žmonos kapo. Norintys patenkinti savo smalsumą – lindo į Čiobiškio urvus, susiformavusius prieš kelis tūkstančius metų, kuriuose slėpėsi pokario partizanai. Susėdę miške prie buvusio bunkerio, klausėmės Rugilės Grendaitės pasakojimų, spėjimų, pamąstymų. Čiobiškio dvare sužinojome kur buvo įrengtos laisvės kovos vadų posėdžių slėptuvės, jų žuvimo aplinkybes.

Vieni pavargę, kiti pailsėję nuo kasdienių darbų, kelionę-žygį baigėme padėje gėles, uždegę atminimo žvakutę Laisvės kovos partizanams Gelvonų gyvenvietėje. Džiugu, kad noras žinoti, išsaugoti suburia draugėn visus: jaunimą, šeimas, bendruomenes, Lietuvos laisvės kovos sąjungos, Sausio 13-osios žuvusiųjų bendrijos ,,Bičiulystė”, Vilniaus šaulių kuopos narius ir nugali.

Evelina Senkevičiūtė

Autorės nuotr.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA