REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Gegužės 23 d. 11:07

Kelionė į Grįžulo ratus su L. Jastramskiene

Vilnius

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


3879

Nenorime nieko blogo pasakyti primindami posakį, kad kiekvienas skirtingai iš proto kraustosi. Atvirkščiai.

Pavyzdžiui, žurnalistė ir rašytoja Loreta Jastramskienė apkeliavo 12 pasaulio rašytojų gyvenimo ar jų herojų keliais ir  išleido esė knygą apie rašytojus „Bilietas į Grįžulo ratus“. „Jei užrašai, žinai, kad esi“,-  knygos pristatyme Elektrėnų bibliotekoje gegužės 4 d. autorė citavo Kanadoje gyvenantį lietuvį rašytoją Antaną Šileiką.

Ji surado ryšį tarp savęs ir dvylikos skirtingų istorinių laikotarpių, skirtingų rašytojų, „užkabinusių jos viduje esančią stygą“, o skaitytojus privertė vieniems susirasti neskaitytus, kitiems – prisiminti įvairių epochų ir skirtingų žanrų rašytojus. „Jų gvildentos temos mano kūrybine valia tapo ir šių dienų socialinių problemų analizės svarbia dalimi, nulemiančia daugelį gyvenimo sprendimų...“,- knygos įžangoje rašo L. Jastramskienė.

Rašytoja sakė, visą gyvenimą norėjusi sužinoti, kas slepiasi už žodžio. Per tą rašytojos norą skaitytojai knygoje buvo supažindinti su rašytojais: Šarliu Bodleru (Charles Pierre Baudelaire, gim. 1821 m. – vienas žymiausių XIX a. prancūzų poetų, kritikas, vertėjas), Gi de Mopasanu (Henri René Albert Guy de Maupassant, gim. 1850 m. – prancūzų XIX a. rašytojas, įžymus novelių kūrėjas), Oskaru Vladislovu Liubič-Miloš-Milašiumi (gim. 1877 m. – lietuvių poetas, rašęs prancūzų kalba), Marlena Haushofera (gim. 1920 m. ) – austrų rašytoja, plačiausiai žinomas jos romanas „Siena“, Erichu Mariju Remarku (vok. Erich Maria Remarque, gim. 1898 m. – vokiečių rašytojas, garsiausias kūrinys „Vakarų fronte nieko naujo“), Kristijonu Donelaičiu, Dagu Solstadu (g. 1941 m. – vienas iš garsiausių mūsų laikų norvegų rašytojų, apdovanotas įvairiais prizais), šių laikų estų rašytoja Imbi Paju, išgarsėjusia knyga „Suomijos įlankos sesės“ – pasakojimu apie dviejų Baltijos valstybių – Suomijos ir Estijos – moterų organizacijų bendradarbiavimą siekiant užkirsti kelią karui, šių laikų amerikiečių rašytoju Samueliu Schemu (tikroji pavardė Stephenas Josephas Bergmanas, išgarsėjęs knyga „Dievo namai“), Žanu Žaku Ruso (pranc. Jean-Jacques Rousseau gim. 1712 m. – prancūzų filosofas, rašytojas, politikos teoretikas, švietėjas), Stefanu Cveigu (vok. Stefan Zweig, gim. 1881 m. – austrų rašytojas, dramaturgas, žurnalistas ir biografas) ir Kanadoje gimusiu lietuvių kilmės romanistu Antanu Šileika.

Susitikime rašytoja papasakojo apie savo asmeninius pajautimus, perskaičius minėtų rašytojų kūrybą, užkrėtė atėjusiuosius į susitikimą noru perskaityti ne tik jos knygą, bet ir jos knygos herojų kūrybą. „Dažnai nėra kam kalbėti, nes nėra kas klauso“,- auditorijai dėkojo L. Jastramskienė.

Literatūrologė Rima Pociūtė rašo, kad šios rašytojos tekstai yra pakankamai provokuojantys, jai pavyksta sukurti naujumo, keistumo efektą – reiškia ir psichologinių atradimų prielaidas. Naujumo efektą rašytoja Elektrėnų bibliotekoje tikrai sukūrė ir juo užkrėtė į susitikimą atėjusius žmones. O kas į susitikimą neatėjo, rekomenduojame paskaityti L. Jastramskienės knygą „Bilietas į Grįžulo ratus“ praplėsti savo akiratį ir suprastiraštoją, ko ji trankėsi po pasaulį, ko ieškojo, vaikščiodama 12 kitų rašytojų keliais.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA