Keliavo „Sūduvos keliais“

Marijampolė
Birutė Montvilienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Sūduva – lygumų kraštas, istoriškai visada gyveno labai turtingai, todėl netenka stebėtis, kad čia buvo puošnių ir turtingų dvarų, o kiekvienas dvaras turėjo savo iškalbingą ir įdomią istoriją.

Daukšių miestelio bendruomenės keliautojai vedini gido Zenono Meškelevičiaus kelionę „Sūduvos keliais“ pradėjo lankydami Paežerių dvaro sodybą. Tai unikalus Sūduvos krašto dvarų kultūros paveldo objektas, turintis istorinę, architektūrinę ir kraštovaizdinę vertę. Dabartinį architektūrinį ansamblį sudaro rūmai, oficina, belvederio bokštas ir parkas. Rūmų aplinką pagyvina naujai įrengti pasivaikščiojimo takai parke, specialistų priežiūros sulaukęs senasis dvaro ąžuolas.

Trumpam buvome sustoję ir Vilkaviškio centre pasigrožėti Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo katedra. Atvykę į Kudirkos Naumiestį aplankėme daktaro, mūsų kultūros žadintojo, „Tautiškos giesmės“, tapusios Lietuvos valstybės himnu, autoriaus Vinco Kudirkos paminklą, kurį 1934 metais sukūrė garsus skulptorius Vincas Grybas.

Kudirkos Naumiestyje visus taip pat sužavėjo įspūdingas Prano Sederevičiaus skulptūrų ansamblis, įkurtas P. Mašioto gatvėje. Liaudies menininko P. Sederevičiaus skulptūros eksponuojamos privačios sodybos teritorijoje. Ansamblis sukurtas 1951–1979 m., jį sudaro virš 20 skulptūrų – cementinių, betoninių su metalo konstrukcijomis. Milžiniškos, po kelias tonas sveriančios žymių asmenybių, gyvūnų skulptūros yra betoninės. Akį patraukia virš stogų išnirusios arklių galvos, pro šakas kyšantys didžiulių elnių ragai. Pasak vietinių žmonių, savamokslis skulptorius lipdė tas asmenybes, kurios jam buvusios autoritetai: Vytautą Didįjį, V. Kudirką, S. Darių ir S. Girėną, Juozą Tumą-Vaižgantą ir kitus.

Privažiuojame Suodžių kaimą (Šakių r. sav.), kuriame tiesiog laukuose, vidury lėktuvų pakilimo tako, stūkso Keturnaujienos Dievo Gailestingumo koplyčia, pastatyta už tikinčiųjų suaukotas lėšas. Ji laikoma stebuklinga vieta, nes 1969 m. lapkričio 14 d. Suodžiuose šio kaimo gyventojai Anelei Matijošaitienei pasirodė Jėzus Kristus ir Marija. Įvairių katalikiškų švenčių metu į Kudirkos Naumiesčio parapijos Suodžių kaimo koplyčią suvažiuoja piligrimai iš įvairių Lietuvos vietovių, o kartais net ir iš užsienio. Savaitgaliais koplyčioje aukojamos šv. Mišios.

Aplankėme ir Zyplių dvarą, kuris dar ne taip seniai buvęs apleistas ir užmirštas, o šiandien prikeltas naujam gyvenimui. Restauruoti dvaro rūmai, vežiminės pastate įrengtas Zanavykų krašto muziejus. Dvaro ansamblį sudaro 11 išlikusių pastatų, apsuptų vienu iš didžiausių parkų su tuopų ir skroblų alėja.

Įspūdingas atradimas keliautojams buvo Sudargo piliakalniai. Tai piliakalnių kompleksas, prilygstantis esančiam Kernavėje. Jį sudaro penki stačiašlaičiai piliakalniai, išsidėstę palei Nemuno upės tėkmę ir nuo savo viršūnių atveriantys kerinčius vaizdus į vandens platybes.

Aplankėme ir Gelgaudiškio dvarą, kurį 19 a. viduryje ant aukšto Nemuno slėnio šlaito pasistatė Prūsijos baronas Gustavas Henrikas Koidelis. Pažintį su šiuo kraštu paįvairino smagi teatralizuota ekskursija, kurios metu dalyvius pasitiko dvaro ponas, aprodė dvaro rūmus, parką. Jo centre, dar vadinamame „Žvaigžde“, susikerta 8 keliai. Čia visų laukė medžiotojų paruoštos vaišės, buvo galima ir pašaudyti.

Prie Asesoriaus kapo pasitiko baudžiauninkės, verkė žąsis praganiusi maža piemenaitė, svečiai buvo vaišinami iš dvaro virtuvės nugvelbtu sūriu, o Velnio kalne laukė linksmybės: gyva muzika, išsipustę ponai, naminė gira ir kropeliai.

Pažintinė kelionė „Sūduvos keliais“ praturtino, įkvėpė, užbūrė.

Irma Leonavičienė

Grupės vadovė, bibliotekininkė

Daukšių bendruomenės archyvo nuotrauka