Keliautojai „vienišiai“: niekas jau nebeklausia, kur, po galais, yra ta Lietuva?

Vilnius
Viktorija Valčiukaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Keliavimas vienam žada daug. Tokio pobūdžio kelionės - ne be trūkumų, tačiau viską atperka aistra ir noras kasdien matyti naują, dar nepaliestą, nepažintą vaizdą. Ruošiantis šiam iššūkiui svarbiausia turėti konkretų tikslą ir būti gerai pasiruošus, o kitąmet, minint valstybės šimtmetį, keliautojams vertėtų ne skubėti į tolimus kraštus, o apsidairyti Lietuvoje. Čia krypčių ir neatpažintų vietų yra ne ką mažiau, sako šalies keliautojai entuziastai.

Keliautojo, Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių ir pramogų klubo pirmininko Gerimanto Statinio teigimu, keliaujant vienam svarbiausia motyvacija. Taip pat, žinant savo tikslus, svarbu simboliai - jie ne tik siunčia tam tikrą žinią, bet ir padeda sulaukti vadinamųjų pavėžėjų.

„Yra tekę sutikti žmonių, kurie sako, kad jų tikslas - neturėti tikslo. Tačiau dažniausios ir prasmingiausios kelionės būna su kilniu tiksliu, pavyzdžiui, kažką pamatyti, aplankyti ar tiesiog nešti tam tikrą žinią. Svarbiausia, kad žmonės matytų, jog tu - motyvuotas. Motyvaciją atskleidžia tam tikri simboliai, pavyzdžiui, vėliava. Daugelyje situacijų padėdavo būtent ji, nes žmonės iš tolo mato, kad esi „rimtas“ keliautojas, neši tam tikrą žinią ir turi tikslą“, - sakė G. Statinis.

Apie 60 pasaulio šalių išnaršęs keliautojas pridūrė, kad keliavimas vadinamuoju autostopu taip pat turi nemažai taisyklių. Pasak G. Statinio, prieš keliaujant svarbu pasidomėti ir numatytų šalių papročiais bei žmonėmis, o atitinkamos kalbos mokėjimas keliavimą padaro kur kas lengvesnį.

„Atrodo, šiais laikais jau nieko nenustebinsi, bet jeigu kelionė motyvuota, kelionė idėjinė - jai dažniausiai lemta pasisekti. Tačiau net ir keliaujant autostopu galioja tam tikros taisyklės: jei stovėsi greitkelyje, jei stovėsi temstant be atšvaitų ir nebūsi ryškus, joks pilietis niekada nesustos. Lygiai taip pat, jei išmanai taisykles, žinai šalių tradicijas, gerbi papročius ir žmones, visada surasi lengvesnių kelių. Keliaujant turbūt geriausia pagalbininkė yra kalba - kuo daugiau kalbų moki, tuo daugiau galimybių turi“,- sakė G. Statinis.

G. Statinis numačiusiems keliones kitąmet, minint valstybės šimtmetį, pataria neskubėti vykti į užsienį - jo teigimu, tokias progas reikia minėti ne pompastiškai, o simboliškai - visų pirma vidumi.

„Nesvarbu, ką tu darai, svarbu, kaip tai darai. Kalbant apie valstybės šimtmečio paminėjimą keliaujant, svarbiausia pačiam tikėti šia idėja, suprasti, kas tas šimtas metų valstybei ir ką tai reiškia. Būdų tai paminėti yra „dešimt tūkstančių plius vienas“, tačiau manyčiau, kad kiekvienas lietuvis visų pirma turėtų pabandyti kelionę aplink Lietuvą - juk tai ir laiko daug neužima ir nereikalauja daug papildomų lėšų. Užsienyje mus ir taip žino, o juk kam kitam labiau rūpi jubiliejus, jei ne mums patiems. Tai būtų simboliška“, - įsitikinęs G.Statinis.

Jaunasis keliautojas Rokas Bilotas, per kiek daugiau nei mėnesį autostopu aplankęs 9 šalis, antrino ir pridūrė, kad Lietuvos vardą pasaulyje žmonės jau žino. Jo teigimu, kitąmet būtų labai simboliška sulaukti turistų skaičiaus rekordo mūsų šalyje, kurioje gražių vietų - daugiau nei daugumai atrodo.

„Savo kelionės metu nuolat užsimindavau apie Lietuvą. Pavėžėjusiems sakiau, kad Nida ir Vilniaus senamiestis jiems paliks neišdildomą įspūdį. Likau maloniai nustebęs - per daugiau nei mėnesį trukusią kelionę nesutikau nė vieno žmogaus, kuris nežinotų mūsų šalies. Žinoma, keliavau Europoje, tačiau visuomet malonu išgirsti gerą atsiliepimą apie gimtinę. Būtų smagu kitąmet sulaukti dar didesnio turistų antplūdžio - tai turbūt būtų geriausias įrodymas, kad Lietuva tampa vis patrauklesnė užsieniečiams“, - kalbėjo R. Bilotas.

Abu keliautojai kaip pagrindinį pavojų keliaujant vienam nurodė nepasiruošimą ir savęs pervertinimą. Jų teigimu, svarbu pasidomėti, kurie regionai yra pavojingi, o svarbiausia - suplanuoti kelionės pabaigą.

„Kelionę autostopu lyginčiau su parasparnių sportu - tai yra pavojinga tiek, kiek pavojingas pats pilotas. Jei pilotas - neišmanėlis, tai ir pavojų žymiai daugiau. Svarbu įvertinti tai, kad viską, ką pradedi, reikia tinkamai ir užbaigti“, - sakė G. Statinis.

„Tokio pobūdžio kelionės prasideda gerokai anksčiau nei pačią starto dieną. Svarbu viską susiplanuoti, susižymėti, pasidomėti tiek kainomis, tiek realia situacija šalyje. Patirtis - neaprėpiama, tačiau ne viskas taip paprasta, kaip gali atrodyti. Kuo daugiau pamatai, tuo labiau atitinkamai supranti, kokia iš tiesų graži ir jauki ta mūsų Lietuva“, - kalbėjo R. Bilotas.

ELTA