Keičiasi normalia laikytina žmonių kūno temperatūra: pokyčiai fiksuojami atokiausiose pasaulio vietose

Pasaulis
Unsplash.com nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kalifornijos (JAV) universiteto Santa Barbaroje mokslininkai pastebėjo, kad vidutine žmogaus kūno temperatūra laikyta 37 laipsnių Celsijaus riba pakito. Pokyčiai užfiksuoti Jungtinėje Karalystėje ir JAV.

Pakitusi vidutinė kūno temperatūra fiksuojama ir atokiose vietose – čimanų genties, gyvenančios Bolivijoje, kūnai taip pat atvėso. Genties tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Science Advances“ spalio pabaigoje.

„Neprikeikė nė dvidešimties metų, kad gentyje būtų fiksuojamas toks pats kūno temperatūros žemėjimas, kaip ir JAV per du amžius“, – sakė mokslininkas Michaelas Gurvenas.

Mokslininkai nesutaria, kas lemia kūno temperatūros žemėjimą. Viena iš šiuo metu patikimiausiai atrodančių hipotezių skelbia, kad dėl pagerėjusios higienos, švaraus vandens ir didesnės prieigos prie sveikatos priežiūros sistemos žmones rečiau puola infekcijos, tad mažėja ir jų kūno temperatūra.

Svarstyta, kad kūno temperatūrą gali lemti oro kondicionavimas ir šildymas, dėl ko mūsų organizmui tampa paprasčiau palaikyti reikiamą vidinę temperatūrą.

Visgi, šie veiksniai nebuvo įvardinti pagrindinėmis priežastimis, nes tirta čimanų gentis nesinaudoja jokiomis pažangesnėmis technologijomis ar farmacijos priemonėmis.

Mokslininkai teigia, kad vienos priežasties, paaiškinančios temperatūros mažėjimą, nėra: „Egzistuoja akivaizdūs kultūriniai pokyčiai, kaip mes šildomės ir šaldomės, ir jie lemia vidutinės kūno temperatūros pokyčius, tačiauvyksta ir daugiau dalykų. Reikėtų atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis iš viso pasaulio, nes tik tada pavyks atsakyti į visus reikiamus klausimus“.

Pagal Interestingengineering.com.