Kėdainių rajone Svilių kaime pradėti afrikinio kiaulių maro židinio likvidavimo darbai

Kaunas
Pixabay.com | asociatyvi RoyBui nuotr.
Reporteris Orinta Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šį savaitgalį afrikinio kiaulių maro (AKM) virusas nustatytas Svilių kaime (Kėdainių r.) esančiame kiaulininkystės ūkyje, kuriame laikoma 850 kiaulių. Ūkyje pradėti ligos židinio likvidavimo darbai.

Skubus tyrimas pradėtas gavus informaciją apie staiga ūkyje ėmusias gaišti kiaules. Per naktį krito apie 30 kiaulių. Nedelsiant buvo atrinkti kritusių kiaulių mėginiai laboratoriniams tyrimams. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute patvirtinta AKM diagnozė.

Pasak VMVT specialistų, dabar lieka vienintelis kelias – kuo skubiau užkirsti kelią šios ligos plitimui.

Paskelbta ekstremalioji situacija

VMVT nedelsiant aktyvuotas Užkrečiamųjų ligų kontrolės centras, kuris koordinuoja ir įgyvendina priemones, numatytas pagal AKM neatidėliotinų priemonių planą.

Todėl sekmadienį ir pirmadienį į skubius posėdžius rinkosi Kėdainių rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija, laikinai vadovaujama savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Antano Pavolio.

Ekstremaliųjų situacijų komisija, išanalizavusi susidariusią padėtį, birželio 18 d. posėdyje nutarė siūlyti savivaldybės administracijos direktoriui skelbti savivaldybės lygio ekstremaliąją situaciją Josvainių ir aplinkinių seniūnijų teritorijose.

Rajono savivaldybės ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu siūloma skirti Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininką Alfonsą Genį.

Priklausomai nuo poreikio sušaukti visą Kėdainių rajono ekstremaliųjų situacijų Operacijų centrą arba jo grupes ekstremaliai situacijai likviduoti ir jos padariniams šalinti pasitelkti rajono ūkio subjektų ir kitų įstaigų, įmonių materealinius išteklius teisės aktų nustatyta tvarka ir apie priimtus sprendimus informuoti gyventojus bei siunteresuotas institucijas.

Bus sunaikintos visos kiaulės

Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas A. Genys patikino, kad imtasi visų atsargumo priemonių, jog ligos užkratas neišplistų už minėto ūkio ribų. O artimiausiomis dienomis bus sunaikintos visos ūkyje augančios kiaulės.

A. Genio teigimu, šiandien situacija Svilių kaime yra itin grėsminga, nes Afrikinis kiaulių maras nustatytas ne šernams, o didžiuliame kiaules auginančiame ūkyje. Kol kas neaišku, kaip šiame ūkyje atsirado maro užkratas, todėl tiriamos visos galimos versijos.

„Pirmuosius ligos ženklus ūkio šeimininkai pastebėjo dar praėjusį penktadienį, kai krito kelios kiaulės. Supratę, kad kažkas negerai, jie skubiai iškvietė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus. Šeštadienį paimti mėginiai patvirtino, jog kiaulės krinta dėl Afrikinio kiaulių maro. Šiuo metu ūkyje dirba specialistai, sprendžiama tolesnių veiksmų eiga. Visos ūkyje auginamos kiaulės bus kuo skubiau sunaikintos“, – kalbėjo A. Genys.

Nesilaikoma saugumo reikalavimų

Afrikinio kiaulių maro židiniai kiaulių ūkiuose dažniausia nustatomi tose teritorijose, kuriose randama ar sumedžiojama šia liga užsikrėtusių šernų.

Tačiau yra dar viena problema, kad pavieniai kiaulių augintojai nesilaiko biologinio saugumo reikalavimų, nors apie jų svarbą veterinarijos specialistai nuolat primena. Neįgyvendindami šių priemonių, ūkininkai rizikuoja ne vien savo gyvulių sveikata, bet sudaro nepatogumų bei atneša nuostolių visai gyvenvietei, nes nustačius ligos židinį, gali būti priimtas sprendimas išskersti visas apylinkėje laikomas kiaules. Kol kas tokie sprendimai yra viena iš efektyviausių priemonių, kada siekiama sustabdyti kiaulių maro plitimą.

Siekiant, kad liga neišplistų į kitas teritorijas, visos komplekse laikomos kiaulės turės būti nugaišintos. Gyvūnų nugaišinimui bus naudojamos CO2 dujos, leidžiančios maksimaliai užtikrinti gyvūnų gerovės reikalavimus. Gyvūnų gaišenos bus laidojamos su Geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos suderintoje vietoje, užtikrinant aplinkos apsaugos reikalavimus.

Aplink ligos židinį nustatytos 3 ir 10 km apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose bus tikrinamos visos kiaulių laikymo vietos, atrenkami mėginiai AKM diagnostikai. Šiuo metu aiškinamasi, ar virusas nepateko į kitas, „kontaktines“ kiaulių laikymo vietas, įsigijusias iš šio ūkio paršelių.

Nuo metų pradžios Lietuvoje kiaulių laikymo vietose užfiksuoti septyni AKM židiniai.

Afrikinis kiaulių maras

Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.

Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų. Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.