Kėdainių rajone pradėti maudyklų vandens tyrimai

Kaunas
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas Maudyklų vandens kokybės stebėsenos programą, 2020 m. tęsia maudyklų vandens kokybės tyrimus. Pirmi maudymviečių vandens ir smėlio tyrimai paimti 2020 m. gegužės 21 d. Maudymosi sezonas pagal Lietuvos gamtines sąlygas ir higienos normos reikalavimus prasideda birželio 1 d. ir baigiasi rugsėjo 15 d.

Maudymosi sezono metu vanduo bus stebimas aštuoniolikoje maudymosi vietų (2019 metais stebėsena buvo vykdyta 16 maudymosi vietų). Atsižvelgus į seniūnijų ir gyventojų prašymus bei įvertinus maudymviečių būklę jų infrastruktūrą ir priežiūrą, buvo atsisakyta imti tyrimus neprižiūrimose ir sunkiai pasiekiamose vietose.

2020 metų vasaros sezono metu bus stebima šių maudymviečių vandens mikrobiologinė ir cheminė tarša: Kėdainių miesto seniūnijoje ‒ Babėnų karjeras, Keleriškių ir Bartkūniškio tvenkiniai, Nevėžio upė ties Justinavos sodais ir ties Skongalio gatve; Pelėdnagių seniūnijoje – Ašarėnos ir Labūnavos tvenkiniai, Pėdžių karjeras, Nevėžio upė ties Pašilių sodais; Josvainių seniūnijoje ‒ Angirių tvenkinys ir Šušvės upė Josvainiuose; Gudžiūnų seniūnijoje – Gudžiūnų ir Miegėnų tvenkiniai; Krakių seniūnijoje – Krakių tvenkinys; Surviliškio seniūnijoje – Nevėžio upė; Truskavos seniūnijoje – Dvariškių karjeras; Dotnuvos seniūnijoje – Dotnuvėlės upės tvenkinys Akademijoje; Vilainių seniūnijoje – Aristavos tvenkinys.

Pirmi maudymviečių vandens ir smėlio tyrimai paimti 2020 m. gegužės 21 d. Tyrimus atliks Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Mėginiai bus imami pagal grafiką kas dvi savaites ir pakartotinai, jeigu vandens tarša viršys leistinus normatyvus.

Informacija apie maudyklų vandens kokybę, trumpalaikės taršos ar išskirtinių situacijų atvejus viso maudymosi sezono metu bus teikiama: Kėdainių rajono savivaldybės ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro interneto svetainėje, socialiniame tinkle „Facebook“. Duomenys apie maudymosi vietų vandens ir smėlio tyrimus reguliariai bus perduodami Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrui.

Maudyklų stebėsenos programa yra finansuojama Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Šių metų maudymviečių monitoringui vykdyti yra skirta 4000 Eurų.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgdama į švelnėjančias karantino sąlygas, atnaujino rekomendacijas, kaip saugiai leisti laiką paplūdimiuose. Nuo šiol prie vandens telkinių lankytis bus galima nebe po du, o po penkis žmones, išskyrus šeimas. Taip pat sušvelninti reikalavimai dėl nosį ir burną dengiančių kaukių dėvėjimo.

Tad vyresniems nei 6 metų asmenims dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones) ir toliau bus būtina atvirose viešosiose prekybos vietose, įskaitant turgavietes, taip pat ekskursijose, renginiuose, viešose uždarose erdvėse, išskyrus valgant ir geriant viešojo maitinimo organizavimo vietose, sportuojant. Kitose viešosiose atvirose erdvėse nuo šiol – tik rekomenduotina.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad paplūdimiuose gerai matomoje vietoje lankytojams turi būti pateikta informacija, jog juose nerekomenduojama lankytis rizikos grupei priklausantiems žmonėms – vyresniems nei 60 metų amžiaus bei sergantiems lėtinėmis ligomis. Jeigu rizikos grupės žmonės lankosi paplūdimiuose, rekomenduojama itin atidžiai laikytis saugaus – ne mažesnio nei 2 metro – atstumo nuo kitų.

Taip pat turi būti pateikta informacija, jog visiems žmonėms reikia laikytis asmens higienos (rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo).

Be to, prie įėjimo į tualetus, persirengimo paviljonus, kabinas gerai matomoje vietoje reikia pakabinti rankų dezinfekcijai skirtą priemonę.

Paplūdimiuose neturi lankytis asmenys, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, vėmimas ir pan.).

Paplūdimiuose raginama tarp žmonių ar grupių laikytis ne mažesnio nei 2 metro atstumo, vengti tiesioginio fizinio kontakto.

Be to, lankytojai, perkantys paslaugas paplūdimiuose, skatinami atsiskaityti ne grynaisiais pinigais.

Jei paplūdimiuose yra darbuotojų, turi būti užtikrinta, kad dirbtų tik darbuotojai, neturintys viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kt. susirgimų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas) ir darbuotojų sveikata būtų nuolat stebima. Darbuotojai, kuriems pasireiškia viršutinių kvėpavimo takų ligų susirgimų požymiai (karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas), privalo nedelsiant nusišalinti nuo darbo, konsultuotis Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba susisiekti su savo šeimos gydytoju konsultacijai nuotoliniu būdu.

Darbuotojai turi vengti tiesioginio kontakto su kitais asmenimis, išskyrus skęstančiųjų gelbėjimą, laikytis saugaus atstumo (ne mažesnio kaip 2 metrų) ir rankų higienos, vengti liesti rankomis veidą, akis, nosį, burną ir kt., laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

Jeigu dirbama pamainomis, pagal galimybes reikalinga organizuoti darbuotojų pamainų pasikeitimą saugiu kontaktu ar be kontakto.