Kauno valdantieji slepia, kiek mokesčių mokėtojų pinigų sumoka brangiausiems advokatams

Kaunas
Advokato Rolando Valiūno vadovaujama kontora paslaugas teikia tiek Visvaldo Matijošaičio bendrovėms, tiek Kauno savivaldybei ©Alfa.lt fotomontažas
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nors Kauno miesto savivaldybė turi nuosavą Teisės ir konsultavimo skyrių, kuriame dirba 23 specialistai, laikinosios sostinės valdantieji reikalui prispyrus pinigus mieliau leidžia brangioms advokatų kontoroms, užuot pasikliovę savo darbuotojais. Kiek toks išlaidavimas kainuoja, savivaldybė neatskleidžia – esą mokesčių mokėtojų pinigų leidimas yra konfidencialus jų reikalas.

Išlaikyti skyrių su 23 darbuotojais nemažai kainuoja, tačiau esant reikalui Kauno savivaldybė mieliau kreipiasi į privačius teisininkus, negu pasikliauja keliomis dešimtimis turimų specialistų. Maža to, Visvaldo Matijošaičio vadovaujama savivaldybė dar ir plačiai atsega piniginę – renkasi vieną iš brangiausių Lietuvoje veikiančių advokatų kontorų „Ellex Valiunas“. Pastaroji kontora žaidžia toje pačioje lygoje, kaip ir „TGS Baltic“, „Motieka ir Audzevičius“, „Sorainen“ ir „Cobalt“, tačiau „Ellex Valiunas“ iš visų šių kontorų išsiskiria demonstruojamomis finansinėmis galimybėmis – šios kontoros veidas advokatas Rolandas Valiūnas yra žinomas kaip meno kolekcionierius ir meno pažinimo centro „Tartle“ steigėjas.

Brangius advokatus galima pateisinti, kai Kauno miesto savivaldybei tenka dalyvauti sudėtingose bylose. Tačiau V. Matijošaičio valdantieji „Ellex Valiunas“ teisininkus pasitelkia ir paprastose bylose, kuriose puikiausiai gali apsieiti su savo teisininkais. Nesenas pavyzdys – Kauno savivaldybės byla prieš uždarytos V. Bacevičiaus pradinės mokyklos tėvų grupę. Portalas lrytas.lt skelbė, kad šioje byloje prieš kauniečius tėvus savivaldybę atstovavo net 11 teisės skyriaus specialistų, tačiau ir tiek neužteko – papildomai savivaldybė pasisamdė du „Ellex Valiunas“ teisininkus. Už šių paslaugas iš tėvų savivaldybė vėliau prašė priteisti 11 158 eurus, tačiau teismas šio prašymo netenkino, tad teko sumokėti iš savų pinigų.

Kiek mokesčių mokėtojų pinigų iššvaisto – konfidencialus reikalas

Alfa.lt kreipėsi į Kauno miesto savivaldybę, norėdama išsiaiškinti, kiek „Ellex Valiunas“ už paslaugas buvo sumokėta 2018 metais ir kiek už šios kontoros paslaugas teko pakloti šiais metais. Atsakymą savivaldybė ruošė dvi savaites, kol galiausiai tiesiog atsakė, jog šios sumos – ne žiniasklaidos ir mokesčių mokėtojų reikalas.

„Advokatų kontora „Ellex Valiūnas ir partneriai“ buvo pasirinkta pagal jos turimų teisininkų patirtį ir kvalifikaciją, kaip kontora, teikianti aukštos kokybės teisines paslaugas.

Bylose atstovaujantys advokatai bei advokatų kontoros yra pasirenkami pasitikėjimo pagrindu. Sutartys teisinėms paslaugoms, susijusioms su atstovavimu bylose, teikti nėra viešųjų pirkimų objektas. Advokatų kontoros turi teisę teikti teisines paslaugas visiems į juos besikreipiantiems klientams, tačiau susitarimų duomenys paprastai nėra viešinami“, – toks anksčiau minėto Teisės ir konsultavimo skyriaus vedėjos Rūtos Šimkaitytės-Kudarauskienės atsakymas buvo perduotas portalui.

Kiek gauna iš Kauno miesto savivaldybės, neatskleidė ir „Ellex Valiunas“. „Pagal Lietuvos advokatų etikos kodeksą ir įsipareigojimą saugoti advokato profesinę paslaptį, deja, bet negalime pateikti Jūsų prašomos informacijos“, – tokį atsakymą pateikė ši advokatų kontora, pasiteiravus, kiek per kelis metus uždirbo iš Kauno miesto savivaldybės.

Tie patys advokatai – ir savivaldybės, ir Matijošaičio

Kauno miesto savivaldybė ne tik dosniai moka „Ellex Valiunas“. Pastaroji advokatų kontora Kauno valdančiųjų buvo pasirinkta be jokio viešojo konkurso, vien, kaip nurodyta aukščiau, „pagal jos turimų teisininkų patirtį ir kvalifikaciją, kaip kontora, teikianti aukštos kokybės teisines paslaugas“.

Tačiau gali būti ir dar vienas atrankos kriterijus: „Ellex Valiunas“ – Kauno mero V. Matijošaičio favoritė, atstovaujanti jo bendroves.

Dėl to, kad Kauno miesto savivaldybė renkasi advokatus, kurie atstovauja jos vadovo bendroves, jau buvo kilęs šaršalas – 2018 m. spalį Seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininką Edmundą Sakalauską ir dabar jau buvusią Viešųjų pirkimų tarnybos direktorę Dianą Vilytę dėl galimai supainiotų V. Matijošaičio interesų ir galimai neskaidrių viešųjų pirkimų procedūrų.

„Ypač daug abejonių kelia tai, kad ši kontora atstovauja V. Matijošaičio verslo (UAB „Vievio paukščiai“) interesams UAB „Vievio paukštynas“ bankroto byloje, o savivaldybės atstovo teigimu, paslaugų teikėjas buvo pasirinktas „pasitikėjimo pagrindu“, t. y. be konkurso“, – savo kreipimesi būkštavo Seimo narė.

VPT: situacija – leistina, bet ateityje gali keistis

VPT direktoriaus pavaduotoja Jovita Petkuvienė Alfa.lt informavo, kad tokia situacija įstatymų nepažeidžia – Viešųjų pirkimų įstatyme numatytos tai leidžiančios išimtys.

„Viešųjų pirkimų įstatyme yra numatytos išimtys, kada netaikomi įstatymo reikalavimai. Viena iš išimčių yra teisinės paslaugos. Išimtis taikoma ne visų rūšių teisinėms paslaugoms, o tik išvardintoms (susijusioms su teisminiais ginčais, notarų paslaugomis ir pan.). Atsižvelgiant į tai, kad tam tikroms sutartims netaikomas įstatymas, nėra prievolės viešinti sutartis, ir tų sandorių priežiūra neįeina į VPT kompetencijos ribas. Taigi, pilnos informacijos apie Jūsų minimas savivaldybių sudarytas sutartis su teisininkais neturime“, – rašė J. Petkuvienė.

Tačiau VPT direktoriaus pavaduotoja paminėjo, kad ateityje situacija gali pasikeisti ir savivaldybės turės viešinti ir pinigus, kuriuos išleidžia teisininkams. „Esame numatę kreiptis į Ekonomikos ir inovacijų ministerija, atsakingą už viešųjų pirkimų politikos formavimą, kad būtų svarstoma galimybė įstatymuose numatyti prievolę viešinti net ir tuos sandorius, kurie sudaryti vadovaujantis išimtimis, tame tarpe ir sandorius, sudarytus dėl teisinių paslaugų teikimo“. – rašė J. Petkuvienė.

Kad permoka, pripažino ir teisėjai

Tokia praktika – reikalauti iš bylą pralaimėjusios šalies, kad ši padengtų laimėtojos išlaidas teisininkams – yra įprasta. Tačiau Kauno miesto savivaldybės išlaidas brangiausiems teisininkams pinigų švaistymu vertina net teisėjai. Alfa.lt dar praėjusį balandį rašė apie Kauno miesto savivaldybės bylinėjimąsi su maisto produktus vaikų darželiams tiekiančia bendrove „Maistulis“.

Pastaroji bandė įrodyti, kad Kauno miesto savivaldybės administracija viešuosius pirkimus organizuoja neskaidriai, sudarydama geras sąlygas reikiamoms bendrovėms, tačiau bylą pralaimėjo, o Kauno savivaldybė paprašė atlyginti jos išlaidas advokatams.

Alfa.lt turimi dokumentai rodo, kad už pasiruošimą ir atstovavimą šioje byloje „Ellex Valiunas“ buvo sumokėti 5082 eurai. Pagal byloje suteiktą atstovavimo sutartį 4200 eurų yra mokestis advokatams, likę 882 eurai – pridėtinės vertės mokestis. Nurodoma, kad „prašomas priteisti išlaidas sudaro bylos medžiagos analizė, komunikacija su atsakovo atstovais dėl teismo proceso eigos, prašymo dėl termino atsiliepimui į ieškinį pateikti pratęsimo rengimas, atskirojo skundo dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo rengimas, atsiliepimo į ieškinį bei tripliko rengimas“.

Tačiau bylą išnagrinėjęs teisėjas Evaldas Burzdikas nutarė, kad tokia suma negali būti priteista, nes paprasčiausiai nėra adekvati.

„Teismas nustatė, kad atsakovės prašomos priteisti 5082 eurų advokato išlaidos už nurodytų procesinių dokumentų parengimą viršija Lietuvos Respublikos teisingumo ministro (...) patvirtintose rekomendacijose (...) nustatytą dydį, todėl, atsižvelgiant į bylos sudėtingumą bei specialių žinių reikalingumą, mažintinos iki 3000 eurų“, – tokį sprendimą buvo priėmęs Kauno apygardos teismas.

Alfa.lt